נביחות יתר בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

נביחות יתר בכלבים

מאת: אור וייצר אסיסטנט מרכז וטרינרי רמת השרון

 

נביחת יתר של כלבים היא בעיית התנהגות נפוצה, היא עלולה להוביל ללילות רבים ללא שינה ,תסכול,שכנים כועסים,ובעיות חוקיות שונות .

 

למרות כך נביחה היא פעולה טבעית לחלוטין , והיא בעצם תגובת גירוי  של הכלבים לסביבה בה הם נמצאים . ישנם גזעים הנוטים לנבוח יותר מאשר גזעים אחרים. על מנת לפתור את הבעיה יש לאתר את הגורם לנביחה, ישנם כמה סיבות לנביחת יתר אצל כלבים חלק מהסיבות הם:

 

חרדת נטישה:

סף החרדה עולה אצל חלק מהכלבים כאשר הם מופרדים מבעליהם ,ולעיתים הם  נובחים או משמעים רעשים אחרים. הנביחה מתחילה בדרך כלל זמן קצר  לאחר עזיבת הבעלים ועלולה להימשך במשך מספר שעות ,סוג זה של נביחות מתרחש בדרך כלל בהעדר הבעלים וניתן לצפותו מראש.

 

חשיפה לגירוי מסוים:

חלק מהכלבים נובחים בתגובה לגירוי מסוים כגון: שליחים,כלבים ,חתולים ,ורעשים לא מוכרים.

סוג זה של נביחה קשור לפחד ,או לאיום מתהווה. בניגוד לכלבים בעלי חרדת הנטישה כלבים אלו נובחים גם כאשר הבעלים נוכח והנביחה פוסקת כאשר הגירוי נפסק. כלבים גם נובחים כמאין תגובת שרשרת : כלב אחד נובח על דבר מה ואחרים מצטרפים גם.

 

צומת לב:

הרבה כלבים נובחים כתוצאה מכך שבעליהם נוהגים לצ'פר אותם כאשר הם נובחים לקבלת צומת לב.

כלבים עלולים לנבוח על בעליהם על מנת שיקבלו את מבוקשם או משום שמתעלמים מהם ,סוג זה של נביחה עלול להיות קשור להתנהגויות שליליות אחרות כגון קפיצה על אנשים.

 

משחק:

נביחה היא גם מרכיב חשוב בשעשוע של כלבים והיא מופנית לעיתים אל אנשים חיות אחרות או צעצועים. סוג זה של נביחה יכול להיות שייך להתנהגות נרכשת .

דוגמא: כלב מפיל כדור ליד רגלי בעליו ואז נובח , הבעלים זורק את הכדור ובכך מפסיק את הנביחה הכלב לומד לנבוח כדי שהבעלים יזרוק את הכדור.

 

בעיות רפואיות:

כלבים מבוגרים הסובלים מחירשות,בעיות קוגנטיביות או מחלות מוחיות אחרות עלולים לנבוח בצורה מופרזת ללא סיבה נראית לעין .

כלבים שחשים כאב עלולים גם לנבוח. ולכן במקרה של נביחת יתר יש חשיבות רבה לבדיקת הכלב ע"י וטרינר לשלילת בעיה רפאית קשורה,בדיקה רפואית היא שלב הכרחי בכל טיפול התנהגותי ,מומלץ גם לבצע בדיקות דם מלאות בייחוד אם טיפול תרופתי לבעיית ההתנהגות הוא חלק מתוכנית הטיפול.

 

ייעוץ עם מאלף:

כאשר אתם מתייעצים עם מאלף עליכם להיות מוכנית לענות על מגוון שאלות שישאלו ע"י המאלף בנוגע להתנהגות הכלב. שאלות אלו יעזרו למאלף לקבוע את הגורם לנביחות ויסייעו לפתרון הבעיה.

בדרך כלל מפגש ראשוני עם מאלף עלול להיות ארוך ,ומאלף טוב יבצע תמיד מעקב אתכם עד לפתרון הבעיה .

יש לעקוב אחר התנהגות הכלב שימו לב באיזו נסיבות הכלב נובח יותר מהרגיל כמה זמן נמשכת הנביחה ומה גורם לסיומה.

 

כיצד פותרים נביחות מופרזות?

1.במידה והנביחות לא נפתרות ע"י אילוף התנהגותי יש לפנות לוטרינר ולבדוק האם הבעיה היא קוגניטיבית, ובמקרה זה ישנו פתרון תרופתי/תזונתי לבעיה.

 

כמו כן ישנם קולרים נגד נביחות כגון :

 

-GentleSpray Anti-Bark Collar קולר העובד בשיטת פיזור לחץ אוויר .

 

לפרטים נוספים צרו קשר :

מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה

03-5403368