משקל עודף והשמנה בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

משקל עודף והשמנה בחתולים

 

מאת מאירה כהן אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון\הרצלייה.

 


השמנת יתר כמו אצל בני-אדם כך גם אצל חתולים, כלבים ועוד בעלי-חיים הינה מחלה לכל דבר. חתולים בעלי עודף משקל עלולים/ נוטים לסבול מבעיות רפואיות וממחלות שונות הנגרמות בשל עומס יתר פיזי ומטבולי על מערכות הגוף השונות. המשקל העודף עלול להוביל למצבי תחלואה שונים- מחלות הנגרמות עקב ההשמנה עצמה. מחלות ובעיות בריאותיות הנגרמות עקב ההשמנה הן רבות ושונות. אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר להשמנת יתר בחתולים היא מחלת הסכרת- ההשמנה משפיעה על מאזן הסוכר והשומן בגוף, על הפרשת האינסולין ועל מצב הלבלב. בעיה נוספת היא בעיה במפרקים ובשלד - עודף המשקל גורם לעומס יתר על העצמות, השרירים והמפרקים. הם נתקלים לעיתים בקושי להתרומם מישיבה, קושי בהליכה, צליעה. חתולים בעלי משקל עודף סובלים גם מקשיי נשימה ובעיות בלב- הלב מתאמץ הרבה יותר ומתעייף מהר יותר. פגיעה בכבד הינה בעיה נוספת, בשל היות הכבד 'שחקן מפתח' במטבוליזם של שומנים, עודף משקל עלול לגרום להישתמנות כבד ולמחלות מטבוליות נלוות עד כדי מוות, בעיקר בחתולים.

 

אצל חתולים מאגרי השומן נמצאים מתחת לעור באזור הבטן ובית החזה. גם בתוך חלל הבטן נמצא שומן המכביד על איברים פנימיים כגון הלב, הכליות ומערכת העיכול. בגלל רקמת השומן העבה קשה להם להתקרר בימים החמים וכמובן שהם נמצאים בקבוצות סיכון לחלות בבעיות עור ופרווה, בעיות ברבייה, סיכון מוגבר בהרדמה, פגיעה באיכות החיים, תוחלת חיים ירודה ועוד. המשקל העודף עשוי להעיד על מצבי תחלואה שונים - ההשמנה יכולה להיות אחד הסימפטומים לבעיה אחרת.

 

בכדי להיפטר מעודף המשקל יש להקטין את צריכת הקלוריות או הגדלת הפעילות הגופנית או כמובן שילוב של שניהם. שימו לב שאנו מדגישים כי צריך להוריד את צריכת הקלוריות ולא את כמות האוכל- בכדי שהחתול שלכם לא ירגיש רעב ואומלל והוא עלול לאבד ויטמינים, מינרלים וחלבונים. מומלץ לבנות תכנית טיפול מסודרת עם הווטרינר ולקבוע יעדים ומטרות ביניים עד למשקל היעד. הדיאטה הטובה ביותר עבור ירידה במשקל היא תזונה מאוזנת המכילה כמות רבה של סיבים אשר תורמים לתחושת השובע ובו בזמן מספקת את כל אבות המזון ומעט קלוריות. ישנם סוגים שונים של מזונות רפואיים דיאטטיים אשר רצוי לעבור אליהם בהמלצת וטרינר. אצלנו במרפאה ניתן להשיג  מזון הנקרא obesity של חברת וט-לייף, R/D של חברת הילס ומזון הנקרא metabolic של הילס גם כן. לפרטים צרו קשר עימנו מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה.

 


למידע נוסף ניתן לפנות אלינו למרפאה בטלפון 03-5403368
מרכז וטרינרי רמת השרון- וטרינר דורון נרי.