משקל וכושר בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

משקל וכושר בכלבים

מאת: ד"ר דורון נרי ועינת חדד אסיסטנטית

מספר הכלבים הסובלים ממשקל עודף והשמנת יתר הולך ועולה עם הזמן ויחד עם כך יורדת איכות חייהם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

כלבים בעלי משקל עודף מתקשים לשחק ולעשות ספורט ולכן נהנים פחות. קיים קשר בין משקל עודף לבעיות בריאותיות כמו מחלות לב, סכרת ובעיות בכלי הדם. כל אלו יכולים לגרום לקיצור באורך החיים של כלבים אלו.

 

וטרינרים מאמינים כי אין זה הוגן לתת לכלבינו להגיע למצב של השמנת יתר. בני האדם, בניגוד לכלבים, יכולים לבחור מה וכמה לאכול ואיזו פעילות גופנית לעשות. כלבים נאלצים לסמוך על הבעלים שלהם שיספקו להם את הדברים הללו. לצערנו, בחלק מהמקרים בעלי הכלבים הורגים את כלביהם עם נדיבות.על בעלי הכלבים קיימת חובת הדאגה לכלביהם ועליהם לעשות כל אשר ביכולתם כדי שכלבם יהיה בריא, בעל משקל תקין ובכושר. 

 

למה אנחנו מדברים על כושר?

בכל פעם שאתם מגיעים לוטרינר עם כלביכם, בריאותו וכושרו של כלבכם נבדקים ע"י מישוש הגוף והקשבה ללב ולריאות. בדיקת המשקל אינה המדד המוחלט לקביעת כושרו של כלביכם מכיוון שמשקל הכלב אינו קבוע ומשתנה מכלב לכלב אפילו באותו הגזע. יחד עם זאת, המשקל הינו האינדיקציה הכי קרובה לכושר שניתן לבדוק ולעקוב אחריה באופן קבוע.

 

כיצד אדע אם כלבי בכושר / האם כלבי שמן מידי?

חשוב מאוד לבדוק האם כלבכם בכושר כל כמה שבועות לאורך כל משך חייו.

  •     הסתכלו על כלבכם מהצד ומלמעלה, העבירו ידיים על צידי הגוף והרגישו - האם העור זז בחופשיות על גבי הצלעות, האם המותניים מכונסות פנימה?
  •     הרגישו את צלעות הכלב, האם אתם מבחינים בהם בקלות?
  •     העבירו ידיים על חוליות הגב ועצמות הירכיים, האם אתם מרגישים את העצמות מבעד לעור?
  •     העבירו ידיים באזור בסיס הזנב, האם הוא חלק ולא שומני?

כדי שכלב יחשב בכושר יהיה ניתן להרגיש את צלעותיו, חוליות הגב ועצמות הירכיים מבלי שיבלטו החוצה בבירור ובסיס הזנב צריך להיות חלק ולא שומני.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

כיצד שומרים על משקל וכושר?

כדי שכלב יהיה בכושר צריך לחשוב על שני דברים: מזון ופעילות גופנית. כאשר כלב אוכל הרבה לאורך זמן הוא יסבול מעודף משקל, זה ברור לכולם. אם כלבכם אוכל מזון בעל כל המרכיבים הדרושים לו הוא לא זקוק למזון נוסף, לכן כאשר אתם מאכילים את כלביכם במזון נוסף כמו צ'ופרים, הגוף שלו מתמודד עם הקלוריות הנוספות האלו ע"י הפיכתם לשומן. לכן, יש להימנע מלתת הרבה צ'ופרים ובמיוחד מצ'ופרים מאוד מלוחים או מתוקים.

 

צ'ופרים יכולים להיות מועלים במקרים מסוימים למשל לצורך אילוף, במקרה זה יש להעדיף צ'ופרים בריאים יותר. גזר למשל, יכול להיות צ'ופר בריא ומהנה עבור כלבכם. אם אתם מאכילים מידי פעם את כלבכם בצ'ופרים בריאים, ניתן להפחית את כמות האוכל שכלבכם מקבל בארוחות היומיות שלו. זכרו! אתם לא צריכים להאכיל את כלביכם בצ'ופרים כדי להראות לו שאתם אוהבים אותו. תשומת לב ומשחק עם כלביכם הם שווי ערך לכך.

 

מלבד תזונה נכונה, כלבכם זקוק לפעילות גופנית כדי להימנע ממצב של השמנת יתר. פעילות גופנית סדירה הכוללת משחק, הליכה וריצה הינה חיונית לבריאותו של הכלב הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. מינון וסוג הפעילות הגופנית הדרושה לכלב תלויה בגילו, מצבו הבריאותי ומגבלותיו. ככלל, ניתן לומר כי כלבכם זקוק לצאת לטיול לפחות שלושה פעמים ביום למשך 15-30 דקות בכל פעם.

 

אם אתם חוששים שכלבכם סובל מעודף משקל או שאתם זקוקים לעזרה כדי לדעת מהי הפעילות הגופנית הנכונה עבורו, הוטרינר שלכם ישמח לעזור לכם בכך.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה