משחקי לייזר לכלבים - האם זה מסוכן?
03-5403368

מידע

כתבות

משחקי לייזר לכלבים - האם זה מסוכן?

כלבים וחתולים רודפים בשיגעון אחר הנקודה האדומה על הקיר - בוודאי ראיתם לפחות סרטון יוטיוב אחד (או עשרה) בנושא. על פניו, זו נראית כמו דרך יצירתית לשעשע את הכלב; אתם יושבים בנוחות בזמן שהכלב שלכם פורק את כל האנרגיה האגורה בו. אך האם זהו משחק באמת בטוח עבורם?
בריאות הכלב שלכם חשובה לנו ולכן במאמר זה נסביר מדוע כדאי לדבוק במשחקים שונים ונכונים יותר עבור חיית המחמד שלכם.

 

מאת: קריסטין סלובידקר, טכנאית במרכז הווטרינרי רמת - השרון

 

חשיבות משחקים עבור הכלבים שלכם

 

בעלי כלבים שומעים לא מעט על חשיבותה של פעילות גופנית לכלביהם, אך חשוב לזכור כי משחק היא פעילות חשובה לא פחות! פגישות משחק מאפשרות לכלב לתקשר חברתית, לשחרר מתח, וללמוד. הליכות, לצורך העניין, חשובות גם בשל הגירוי המנטלי ולא רק למען הפעילות הגופנית.

 

כאשר כלבים יוצאים להליכה הם חוקרים את סביבתם. הם קולטים ריחות חדשים והמוח שלהם עובד באופן שוטף בכדי לעבד את כל האינפורמציה החדשה והמרגשת שהם קולטים. כלב עוקב למעשה אחר מספר רב של דברים במקביל בעת ההליכה - פקודות מהבעלים, שפת גופם,  ובמקביל מחפשים אחר איומים או דברים מעניינים בשדה הראייה שלהם.

 

יחד עם חשיבותה העצומה של פעילות ההליכה וחקירת הסביבה - מחקר באוניברסיטת בריסטול באנגליה מצא כי כלבים שאינם זוכים למספיק שעות משחק יכולים להפוך אגרסיביים, לחוצים וחרדים. כמחצית מבעלי הכלבים במחקר טענו כי הם משחקים עם כלביהם כפעמיים עד שלוש פעמים ביום וכ-10% בלבד שיחקו עם כלביהם רק פעם ביום.


תוצאות המחקר הצביעו על כך ש-94% מכלל הבעלים השיבו כי לכלביהם יש בעיות התנהגותיות. לכן, בפשטות, כאשר הכלב שלכם רוצה לשרוף אנרגיה במשחק, זהו תמיד רעיון טוב להיענות לו בחיוב.

 


איך תדעו מתי כלבכם רוצה לשחק?

 

לכלבים מספר סימנים שנועדו לשדר לבעליהם כי הם רוצים לשחק.
כשכלב משתחווה, מניח את מרפקיו על הרצפה ומותח את זנבו לאוויר הוא בעצם מסמן לכם כי הוא מוכן לזוז לשחק ולפרוק אנרגיה.
הבעות הפנים גם כן יסמנו לכם מתי הם מעוניינים להשתובב. פה פתוח ואוזניים מתוחות הם סימן מובהק שמסגיר כי הכלב שלכם מוכן לקצת כיף!
נביחות והתרוצצות סביב רגליכם, או להביא לכם צעצוע אהוב.

 


אז איך לייזר נכנס לכל הסיפור הזה?

 

זה לא סוד שכלבים אוהבים לרדוף אחריי  נקודת הלייזר. למעשה באופן די אינסטנקטיבי, כלבים מרגישים צורך לרדוף אחרי דברים שבורחים מהם.
התנהגות זו נובעת מדחף הבסיסי וגנטי של כלבים לצוד את הטרף שלהם. אך למרות זאת, מומחים רבים מאמינים כי גירוי צורך הציד שלהם מבלי שזה יוביל לתוצאה (תפיסת ה"טרף" או צפיה בציד בורח מהם) זו טעות.

בארגון American kennel Club טוענים כי אף כי המשחק גורם לתסכול כבד עבור הכלב, אשר רודף אחרי נקודת לייזר אותה הם לעולם לא יתפסו. כלומר, אינסטינקט הציד שלהם לא יעלה על סיפוקו לאחר שיסתיים המשחק, מה שעלול להוביל לבעיות התנהגותיות.


כשנקודת הלייזר נעלמת הכלב עלול לחוות בלבול ולפתח התנהגויות אובססיביות. האם צפיתם אי פעם בכלב אשר מחפש באינטנסיביות אחר נקודת לייזר שלפתע נעלמה משדה ראיתו?
זהו סימן לחרדה. על-פי כתבה של רשת החדשות "פוקס", אפילו מאמני כלבים לאיתור פצצות וסמים מעידים כי הכלבים נהיים מוטרפים אם אינם מוצאים את האובייקט אותו חיפשו .יש לקחת כלבים אלה למשימות מדומות על מנת לספק את הצורך שלהם לצוד ולאתר את "המטרה".

לפיכך, כאשר אנו ממליצים ומעודדים שימוש במשחקי כלבים קונבנציונאליים יותר כאשר אתם מחפשים פעילות לכלביכם.

 

איך לשחק עם הכלב כשאתם עייפים?

 

לצערנו, המציאות מכתיבה כי לא תמיד ניתן לשחק עם הכלב שלוש (או יותר) פעמים ביום. כאשר אנו צריכים להתמודד עם עבודה, משימות יום-יומיות  וכדומה, לפעמים - פשוט אין לנו את האנרגיה הדרושה בשביל לרוץ ולהשתובב בסוף היום.


למזלנו, קיימים מספר טריקים וכלים בהם תוכלו לשחק עם כלביכם כשאתם עייפים. החל ממכונות אוטומטיות היורות כדורים, לזרועות פלסטיק אשר נועדו לעזור לנו לזרוק כדור למרחקים, צעצועי חכה למיניהם ועוד - חקרו מעט באינטרנט, חפשו רעיונות מעניינים, ואנו מבטיחים כי תוכלו למצוא פתרונות טובים ובריאים יותר לכלביכם!

 


לכל שאלה בכל נושא, מוזמנים לפנות אלינו למרכז הווטרינרי רמת-השרון והרצליה

03-5403368