מקרי חירום בעיניים של כלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

מקרי חירום בעיניים של כלבים וחתולים

מאת: ד"ר דורון נרי –מרכז וטרינרי רמת השרון
העין היא איבר מאוד מורכב , ועקב היותה חיצונית היא חשופה להרבה פתולוגיות . ישנם מספר  מקרי חירום שכדאי להכיר כי מהירות הטיפול היא הקריטית להצלת העין.

 

כיב קרנית

הקרנית היא השכבה החיצונית ביותר בעין ולכן היא גם הראשונה להיפגע מטראומות חיצוניות.. כיב קרנית הוא אירוע אקוטי (חמור ומיידי ) שבד"כ נגרם כתוצאה מחבלה חיצונית כמו שריטת חתול, מכה , שריטה מקוץ או שיח. ברגע שהקרנית נפגעת מתחיל תהליך דלקתי שמלווה בהפרשות מוגלתיות מהעין והעין עצומה כתוצאה מהכאב. התהליך מתקדם במהירות לעומק הקרנית ובמידה ולא מטופל בזמן נוצר חור של ממש בקרנית ו"שפיכת העין" החוצה. האבחון נעשה ע"י בדיקה מקיפה של העין וצביעת העין בצבע מיוחד שנקרא פלורסין. הצבע צובע את הקרנית ובמידה וישנה שריטה או פצע רואים אותו באור אולטרא סגול. הטיפול העיקרי הוא טיפות אנטיביוטיות ואטרופין/מידרמיד הגורם להרחבת האישון ומקל על הכאב . הטיפול ניתן לכמה שבועות תוך מעקב אחרי החלמת הכיב. ישנם מקרים בהם הכיב לא מחלים כמו שצריך ואז יש צורך בהתערבות כירוגית . חשוב לזכור שכיב קרנית מתחיל כמו דלקת עיניים פשוטה (הפרשות, אדמומיות , גירוי ) ולכן בכל חשד לדלקת עיניים יש לגשת לוטרינר.

 

יציאה של גלגל העין

גלגל העין מקובע היטב בתוך ארובת העין. ישנם גזעיים כמו פיקינז  ופאג בהם העיניים בולטות מהרגיל ולכן בגזעים אלו (אך לא רק) גלגל העין עלול לצאת ממקומו במקרים כמו תאונה , נפילה או חבטה חזקה .
במצב כזה יש להגיע מיד לוטרינר.
הטיפול הוא כירוגי –תפירת העפעפיים תוך ניסיון קיבוע של גלגל העין. העין צריכה להישאר תפורה למשך 3 שבועות תוך מתן טיפול תרופתי לטיפול בדלקת ובנפיחות העין. חשוב להדגיש שברוב המקרים העין הפגועה לא רואה כתוצאה מהנזק לעצב הראייה וככל שמגיעים יותר מהר לוטרינר הסיכוי להציל את העין יותר גבוהה .

 

אבצסס אורביטלי

מצב שבו ישנה נפיחות של איזור העין וכתואה מכך בליטה של גלגל העין . בד"כ חד צדדי. מלווה בכאב בעת פתיחת הפה .  המקור הוא בד"כ זיהום חיצוני , כתוצאה משריטה, נשיכה, פציעה או קתוצאה משן רקובה הגורמת לזיהום פנימי של הרקמה .  הטיפול הוא ניקוז האבצסס וטיפול אנטיביוטי למס' ימים.

 

גלאוקומה

עליה בלחץ התוך עיני הגורם לגדילה של גלגל העין, כאב ולעיתים אובדן ראיה ובצקת בקרנית. המחלה יכולה להיות חד או דו צדדית . הגורמים הם רבים ומגוונים אך העיקריים הום נפילה של העדשה (לוקסציה) ,גידול תוך עיני,דלקת, היפרדות רשתית.
האבחון נעשה במכשיר מיוחד המודד לחץ תוך עיני ואולרטא סאונד לברור סיבת מחלה . הטיפול תלוי בסיבה לעליית הלחץ אך בעיקר מתבסס על תרופות מיוחדות המשפרות את הניקוז מתוך העין וכמו כך מפחיתות את ייצור הנוזלים בתוך העין . לעיתים אין ברירה אלא להוציא את העין הפגועה . הטיפול בגלאוקומה הוא לכל החיים.

 

ישנן עוד הרבה מחלות הספציפיות לעיניים של כלבים וחתולים אך מקרי החירום שהוזכרו בכתבה זו הם הנפוצים ביותר.