מקרה ראשון של אבעבועות הקופים - מה אתם צריכים לדעת?
03-5403368

מידע

כתבות

אבעבועות הקופים בכלבים, חתולים ומכרסמים / חיות מחמד- מה אתם צריכים לדעת?

מאת ד"ר ניר אוחנה , רופא וטרינר במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

אבעבועות הקופים היא מחלה נדירה הנגרמת מזיהום  ע"י נגיף (וירוס). נגיף אבעבועות הקופים שייך לסוג ה-Orthopoxvirus במשפחת Poxviridae. הסוג Orthopoxvirus כולל גם וירוס וראיולה שגורם לאבעבועות שחורות – בעבר, המחלה הכי קטלנית בעולם.


נגיף אבעבועות הקופים התגלה לראשונה בשנת 1958 כאשר שתי התפרצויות של מחלה דמוית אבעבועות התרחשה במושבות של קופים ששמשו למחקר, ומכאן השם 'אבעבועות הקופים'. המקרה הראשון של אבעבועות הקופים תועד בשנת 1970 ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו.


מאז, דווח על אבעבועות קופים באנשים במספר מדינות אחרות במרכז ומערב אפריקה: קמרון, הרפובליקה המרכז אפריקאית, חוף השנהב, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, גבון, ליבריה, ניגריה, הרפובליקה של קונגו וסיירה לאון. רוב הזיהומים הם ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו.
מקרי אבעבועות קופים באנשים שהתרחשו מחוץ לאפריקה קשורות בעיקר לנסיעות בינלאומיות או לבעלי חיים שיובאו מאפריקה. מדינות מחוץ לאפריקה שבהן התרחשו מקרי אבעבועות קופים הן ארצות הברית, ישראל, סינגפור ובריטניה.
המאכסן הטבעי של אבעבועות הקופים נותר לא ידוע. עם זאת, מכרסמים אפריקאים ופרימטים (כמו קופים) עלולים להכיל את הנגיף ולהדביק אנשים.


איזה חיות מושפעות
כל יונק (כולל כלבים וחתולים) יכול תיאורטית לחלות באבעבועות קופים ולכן חשוב להיות מודעים לאופן שבו המחלה עוברת מחיה לחיה. באפריקה, נמצאו עדויות סרולוגיות לזיהום באבעבועות קופים במגוון רחב של יונקים, כולל פרימטים, מכרסמים וסנאים. נגיף אבעבועות הקופים בודד רק פעמיים מבעלי חיים בטבע. פעם אחת מסנאי חבל שנמצא ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו ב-1985 ופעם אחת מקוף מאנגבי שנמצא בחוף השנהב ב-2012.
נכון להיום, לא ידוע מה מקור הנגיף ומי המאכסן שלו. ידוע כי מספר מינים של פרימטים ומכרסמים רגישים לזיהום בנגיף אבעבועות הקופים. מכיוון שסוגי החיות שעלולים לחלות באבעבועות קופים אינם ידועים כיום, כל היונקים צריכים להיחשב כרגישים כאמצעי זהירות.


הדבקה
אופן ההדבקה מחיה לחיה עשוי לקרות באמצעות שאיפת הנגיף אירוסולית, מגע עם חומר אורגני המכיל חלקיקי וירוס (למשל, המצאות הנגיף במצעים מזוהמים), שפשופים בעור, דרך העין, או בליעה של נגיף.


טיפול
נכון לעכשיו, אין טיפול מוכח ובטוח לזיהום בנגיף אבעבועות הקופים. למטרות שליטה על התפרצות אבעבועות רוח בארצות הברית, ניתן להשתמש בחיסון נגד אבעבועות שחורות, אנטי וירוסים ו-VIG.

 


לכל שאלה נוספת בנושא כלבים, חתולים, ארנבים וחיות אקזוטיות ניתן לפנות למרפאתנו:
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה בטלפון: 03-5403368, בדוא"ל: vets@bezeqint.net ודרך דף הפייסבוק שלנו תחת השם: vets.co.il