מחלות ציפורניים בכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

מחלות ציפורניים בכלבים וחתולים

מאת : דר' עמית הגי וטרינר מרכז וטרינרי רמה"ש 

ייתכנו סיבות רבות למחלות ציפורניים בכלבים וחתולים. סיבות אלו כוללות גורמים זיהומיים, אלרגנים, אוטואימונים וסרטניים. חלקם מערבים מערכות נוספות וחלקם מוגבלים לאזור הציפורניים.
בחתולים אנו רואים פחות בעיות ציפורניים מכלבים.
על מנת לאבחן את הגורם למחלה ישנן מס' בדיקות שצריך לעשות, לא תמיד נעשה את כולן.
משטח ציטולוגי מאיזור הלקות על מנת לזהות את הגורם לדלקת ואת התאים המעורבים בה.
מגרד – על מנת לזהות טפילי עור.
משטח משיער – על מנת לזהות פטריות.
תרבית חיידקית -  בדיקה על מנת לזהות את החיידק ואת האנטיביוטיקה אליה הוא רגיש.
תרבית פטריות – לזיהוי סוג הפטריה הגורמת למחלה.
צילומי רנטגן -  לזיהוי תהליכים גידוליים או דלקתיים בעצם.
ביופסיה -  מחלות רבות ניתן לאבחן רק על ידי ביופסיה מלאה של האצבע (לפעמים צריך ממש להוריד את כל הקצה של האצבע).

כאשר יש סימנים רק באצבע אחת או שתיים החשד הוא למחלות מקומיות כגון: טראומה, דלקת, גידול. במידה ויותר אצבעות מראות סימנים החשד הוא למחלה סיסטמית בד"כ על רקע אוטואימוני.

טראומה – הסיבה הנפוצה ביותר לפגיעה בציפורניים בכלב, בד"כ ציפורן אחת או שתיים נפגעות. אם הציפורן עדיין מחוברת אך מתנדנדת צריך להסירה עד הבסיס על מנת לזרז החלמה ולמנוע כאב. לעיתים קרובות יש צורך בטשטוש או הרדמה מקומית לצורך פרוצדורה זו. לאחר ההסרה האיזור נחבש ליומיים – שלושה ולעיתים מוסיפים טיפול אנטיביוטי סיסטמי.
זיהום חיידקי -  בד"כ משני לטראומה או דיכוי חיסוני. במידה ורואים במס' אצבעות יש לבדוק מחלות סיסטמיות המדכאות את מע' החיסון כגון היפוטירואידיזם, קושינג או סכרת, בחתולים מומלץ לבדוק איידס חתולים. הטיפול הוא באנטיביוטיקה לפי תרבית ורגישות, לעיתים יש צורך בטיפול ארוך של עד שמונה שבועות.
זיהום פטרייתי – פטרייה יכול לגרום לזיהום חמור של הציפורן והעור מסביב לה. האבחון נעשה ע"י תרבית פטריות או לפעמים ע"י ביופסיה. הטיפול הוא ארוך מאוד, יכול להמשך 1-3 חודשים לאחר שיפור קליני, ולעיתים קרובות מתסכל. לפעמים הטיפול הטוב ביותר הוא הסרה כירורגית של הציפורן.
מחלות אוטואימוניות – ישנן מחלות אוטואימוניות רבות שיכולות לפגוע בציפורניים. לרועים גרמנים יש נטייה מוגברת למחלות אלו. האבחון נעשה ע"י ביופסיה. לעיתים יש זיהום משני שיכול להפריע לאבחון ולכן לפעמים מומלץ לטפל קודם באנטיביוטיקה לפני הביופסיה. הטיפול כולל חומצות שומן כגון אומגה 3, תרופות אימונומודולטרויות וסטרואידים. גם פה לעיתים הטיפול לא מצליח ופתרון כירורגי הינו האפשרות האחרונה.
וסקוליטיס -  מחלה אוטואימונית של כלי הדם, הסימנים מופיעים בד"כ באיזורים בהם כלי הדם קטנים וקרובים לעור או במקומות עם נטייה לטראומות חוזרות. קצוות האוזניים, אף, ציפורניים וכריות הרגליים הם המקומות הנפוצים ביותר לסימנים. האבחנה נעשית ע"י ביופסיה. הטיפול תלוי בגורם למחלה ולעיתים קרובות דורש סטרואידים במינונים גבוהים לאורך זמן.

גידולים של הציפורן/אצבע – סוגים שונים של גידולים דווחו בכלבים וחתולים. הגיל הממוצע של כלבים הסובלים מגידולים באיזור האצבע הינו 10. האבחון נעשה ע"י צילום רנטגן וביופסיה, ולפי סוג הגידול מותאם הטיפול – כירורגי, כימוטרפיה או שילוב של שניהם.

לסיכום, ישנן מחלות רבות של האצבע והציפורן, הדבר נפוץ יותר בכלבים מחתולים. כדי לאבחן ישנן מס' בדיקות שאפשר לעשות לפי החשד שעולה מהבדיקה הפיסיקלית של הוטרינר. מכיון שלמחלות שונות ישנן סימנים דומים לעיתים קרובות האבחנה הסופית ניתנת רק ע"י ביופסיה. לאחר שיש אבחנה ניתן להתאים את הטיפול לגורם.

בכל מקרה של בעיה או אם ברצוניכם פרטים נוספים צרו קשר וטרינר / וטרינרים מרכז וטרינרי רמת השרון / הרצליה 03-5403368