מחלות עיניים נפוצות בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

מחלות עיניים נפוצות בכלבים


ד"ר מיכל רייך, מרכז וטרינרי רמה"ש.

 

אחת המחשבות המוטעות לגבי ראיית כלבים היא שכלבים רואים בצבעי שחור/לבן. למעשה, ראיית כלבים דומה יותר לאדם עם עיוורון צבעים אדום/ירוק.

 


בהיבטים אחרים הראיה שלהם חזקה יותר משל בני אדם, עם יכולת מוגברת להבחין בתנועה,תכונה שאפשרה לגזעי כלבים רבים להפוך לציידים ומאתרי מזון מומחים.

 


מבחינת בעיות עיניים, כלבים רגישים לבעיות עיניים דומות לאלו שאנשים סובלים מהם, בנוסף לכמה בעיות ספציפיות לכלבים. בכל מקרה של בעיית עיניים מומלץ לגשת לקבל סיוע בהקדם כדי להימנע מתוצאות חמורות יותר בהמשך.

 


6 בעיות עיניים נפוצות

 


קטרקט

 


עיניים "חלביות" או "מעוננות " הן הסימן המסגיר להופעת קטרקט, שיכול להוביל לבסוף לאובדן ראיה מוחלט. כאשר עדשת העין הופכת מעוננת היא מונעת מאור לעבור הלאה אל תוך העין ומקשה על ראייה ברורה.

 


במצבים מתקדמים של אובדן ראיה על רקע קטרקט ניתן ומומלץ לנתח על מנת להשיב את יכולת הראיה בעין

 

 

 

Cherry eye

 

 

אחד ההבדלים הגדולים בין עין של כלב לזו של אדם הוא שלכלב ישנו עפעף שלישי.

 


אולי לא בהכרח ראיתם אותו, משום שהוא חבוי בזווית הפנימית של העין. הוא גם מכיל בלוטת דמעות שעלולה לבלוט כאשר הרצועות שעוגנות אותה חלשות ,מכל מיני סיבות.

 


מצב זה הוא גנטי – כאשר הוא מופיע בעין אחת, סביר שיופיע גם בשניה .

 


התיקון נעשה בניתוח פשוט בו הבלוטה מוחזרת ומעוגנת למקומה.

 

 

 

דלקת לחמית

 


דלקת לחמית קורית כאשר הריריות המצפות את העין  הופכות מודלקות. בעוד שדלקת לחמית היא דבר מידבק בין אנשים, אין סיכון כזה מכיוון הכלב שלך . לרוב דלקת לחמית בכלב היא סימפטום ולא מצב רפואי העומד בפני עצמו.

 


מצבים רפואיים רבים מתבטאים גם כדלקת לחמית וכוללים זיהומים, אלרגיות וגירוי פיזי/מכאני. יש לשים לב לסימנים כגון אדמומיות, הפרשה, נפיחות עפעפיים ולפנות לקבלת סיוע וטרינרי באם הם מתמידים.

 

 

 


פגיעות בקרנית

 


כלבים הם יצורים סקרניים ונוטים לדחוף את חוטמם לכל מקום, זה עשוי להועיד אותם לפגיעות בקרנית כתוצאה משריטה מעצם חד, ענפים, ולכלוכים שונים. הם גם עשויים להחמיר את הפגיעה ע"י ניסיון להוציא גוף זר עם כף הרגל שלהם.

 

 

עלינו לשים לב באם הם מגרדים/מחככים את העין ולעצור אותם.

 


במקרה של פגיעה בקרנית הווטרינר יחליט על טיפול בטיפות עיניים הכוללות אנטיביוטיקה ובמקרים חמורים יתכן וימליץ על ניתוח.

 

 

גלאוקומה

 


העין הנה מבנה מופלא ומורכב ותפקודה התקין דורש גם יצור וניקוז נוזלים יעיל ומתמיד. כלבים מפתחים גלאוקומה כאשר לחץ מוגבר מתפתח ופוגע בתהליכים אלו. בטווח הקצר זה יכול להביא לחוסר נוחות, אדמומיות ,עכירות ודימוע. בטווח הארוך זה יכול להוביל לפגיעה בראיה עד כדי עיוורון. אם עולה חשד כזה יש לפעול במהירות כדי לטפל בגלאוקומה ולמנוע נזקים נוספים.

 

 

 

עין יבשה   kcs

 


KCS (keratoconjuctivitis sicca)- מתפתחת כאשר בלוטות הדמעות אינן עובדות כפי שצריך, מתפתח יובש בעין שגורם לחוסר נוחות, גירוי כרוני ודלקת בקרנית עד כדי סיכון להיווצרות כיבים. הפתרון לכך הינו לרוב בטיפות עיניים שמעוררות את יצור הדמעות, במקרים חמורים יתכן והווטרינר ימליץ על ניתוח.

 

 

כדי לשמור על בריאות העיניים יש להיות עירניים ולפנות בהקדם לקבלת עזרה רפואית, וכמובן להקפיד על בדיקה שגרתית תקופתית.

 

לפרטים נוספים אנא צרו איתנו קשר

מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368