מחלות מערכת העיכול בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

מחלות מערכת העיכול בכלבים

מאת: מעין שקד, אסיסטנטית

מחלות מערכת העיכול (Gastrointestinal disorders) הינן בעיה נפוצה ביותר בקרב כלבים בכל גיל, ומהוות חלק נכבד מסיבות ביקורי הכלבים במרפאה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מעט על תהליך העיכול בכלב
כל המזונות המסחריים הניתנים לכלב מכילים פחמימות (עמילן וסוכרים), חלבונים (בשר, דגים, ביצים) ושומנים. פעולת העיכול הינה למעשה פירוק וחיתוך מולקולות גדולות אלה על ידי אנזימים ליחידות קטנות היכולות להיספג על ידי דפנות מערכת העיכול. הפירוק מתחיל בקיבת הכלב, כאשר מירב הספיגה מתבצעת במעי הדק. הכבד, הלבלב וכיס המרה מפרישים מיצי עיכול, המכילים אנזימים וחומרים נוספים, המסייעים בפירוק החומרים. חומרים שאינם ניתנים לפירוק, כגון סיבי צמחים (תאית) או חלבונים באיכות נמוכה עוברים למעי הגס, שם חלקם מפורקים על ידי בקטריות וחלקם מועברים החוצה בצואה. 

 

לפי הסברי הוטרינרים, סימפטומים של מחלות מערכת העיכול, כגון שלשול או הקאות, יכולים להופיע כאשר כל אחד ממרכיבי המערכת אינו מתפקד כראוי.


קיבה
תפקוד הקיבה יכול להיפגע ממספר סיבות:

  • אכילת מזון רב שאינו נלעס כראוי.
  • מחלה כלשהי אשר אינה מאפשרת הפרשת מיצי קיבה או שפוגעת בתפקוד הקיבה.
  • אי יכולת ריקון תכולת הקיבה למעי הדק.
  • גידול או דלקת בקיבה.
  • חסימת גוף זר.

במקרים אלה נראה בעיקר הקאות המכילות מזון מעוכל חלקית או שאינו מעוכל כלל. (עם זאת, יש לזכור כי הקאות הינן סימן לא ספציפי ויכולות להיגרם מסיבות רבות נוספות, לרבות כאלה שאינן קשורות במערכת העיכול (כגון בעיות לבלב, כבד , מעי או מחלות הורמונליות שונות).

 

מעי
במקרה שבו פירוק או ספיגת המזון נפגעים כתוצאה מפגיעה במעי הדק (דלקת, גידול וכולי) הדבר יוביל לשלשול. עם זאת, יש לזכור כי שלשול יכול להיגרם גם כתוצאה מדלקת או חסימה במעי הגס, אולם אז מראה השלשול ותכיפותו יהיו שונים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

האם ישנם כלבים אשר פגיעים יותר למחלות אלה מאחרים?
פגיעותו של כלב למחלות מערכת העיכול קשורה בהחלט למבנה הפיזיולוגי שלו ולגורמים גנטיים רבים. לכן, בהחלט ישנם כלבים אשר מועדים למחלות אלה יותר מאחרים. 
 

מערכת עיכול רגישה- גזעים היפראקטיביים כדוגמת הבוקסר, או גזעים אתלטיים במיוחד, כדוגמת הגרייהאונד, האסקי, רועה גרמני ודני ענק
גזים במערכת העיכול- גזעים פחוסי אף
מחלת לבלב (פנקריאטיטיס)- כלבי טרייר, קוואליר קינג צ'ארלס, קוקר ספניאל, בוקסר וקולי

 

גורמים נוספים המשפיעים על תפקוד מערכת העיכול:
גיל: מערכת העיכול של גורים וכלבים צעירים עדיין איננה מפותחת במלואה, ולכן הם יותר רגישים למחלות מערכת העיכול מאשר כלבים בוגרים. לעומת זאת, מחלות לבלב נפוצות יותר בכלבים מבוגרים.


גודל: בכלבים גדולים הקיבה יותר גדולה וחופשית בחלל הבטן, דבר שיכול לגרום להיפוך קיבה.
מחלות: סכרת, קושינג, השמנה מוגזמת ופעילות נמוכה של בלוטת התריס (היפוטירואידיזם) יכולות לעורר מחלות של מערכת העיכול.


אופי:  כלבים "זבלנים" הנוטים לאכול זבל בטיולים מועדים הרבה יותר להפרעות עיכול שונות. 

 

מתי עלי לפנות לוטרינר?

מקרה יחיד של הקאה או שלשול לרוב אינו מהווה סיבה לדאגה. עם זאת,  מקרים חוזרים של הקאות או שלשולים בפרק זמן יחסית קצר (מספר פעמים ביום) מהווים עילה מספקת לביקור אצל הוטרינר,  במיוחד אם מצב רוחו של הכלב ירוד והתנהגותו שונה מבדרך כלל.
נוכחות של דם בצואה או בקיא מעידה על פגיעה במערכת העיכול ומחייבת הגעה לבדיקה רפואית. יש לשים לב כי לעיתים דם  בצואה יכול להופיע בצבע אדום, או כהה מאד עד כמעט שחור.מצבים אלה עשויים להיות מלווים בכאבי בטן, אותם ניתן לזהות מהתנהגותו של הכלב – הליכה איטית, קימור של הגב או שכיבה על גבם או עם בטנם מוצמדת לריצפה. 

 

עם הגעתכם למרפאה הכלב יעבור בדיקה גופנית מקיפה, ובמקרים מסויימים אף יומלץ על צילום רנטגן על מנת לשלול אפשרות של חסימה עקב גוף זר.
במקביל לטיפול תרופתי, תינתן גם דיאטה מתאימה לטיפול בהקאות/שלשולים, אשר תפקידה להקל על מערכת העיכול בספיגת חומרי התזונה הנחוצים לה. חשוב לזכור כי מזונות אלה מותאמים במיוחד למקרים אלה והינם מהווים, למעשה, טיפול משלים לטיפול התרופתי.

 

יש לזכור כי מלבד תחושת אי הנוחות לכלבך , מקרים אלה מלווים לרוב בכאבים וללא טיפול עלולים להוביל למצב של התייבשות. על כן, בכל מקרה בו אינך בטוח האם עליך להגיע עם כלבך למרפאה ניתן לפנות לצוות המרפאה לשם קבלת ייעוץ מקצועי בכל שעה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון