מחלות לב בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

מחלות לב בכלבים

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר טל מאייר / וטרינרים

מהי מחלת לב אצל כלבים?
ישנן מספר מחלות לב אצל כלבים, המחלות הנפוצות ביותר קשורות לנזק במסתמי הלב או לחולשה בשריר הלב.בניגוד לבני אדם, "התקפי לב" אינם נפוצים בכלבים. כלבים סובלים לרוב מבעיות אחרות כאשר הלב אינו מצליח לדחוף את הדם לאיברים השונים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


הלב הוא למעשה שריר אשר דוחף דם לכל הגוף 24 שעות ביממה על מנת לאפשר לחמצן ומזון להגיע למח ולשאר האיברים.
בלב ישנם מסתמים בין המדורים השונים אשר נפתחים ונסגרים עם פעולת הלב.

כאשר הוטרינר מקשיב ללב בעזרת סטטוסקופ הוא למעשה מקשיב לפעולת המסתמים ולזרימת הדם התקינה דרכם.
כאשר ישנה בעיה במסתמים ייוצר מעין קול רחש בעת מעבר הדם דרכם, לקול זה אנו קוראים "רשרוש לבבי". את מחלת הלב יאבחן הוטרינר בשלב הראשון כרשרוש בלב או קצב לב לא סדיר. משמעות שלב זה אינה בהכרח מחלה קשה, אולם לאחר אבחון ראשוני מומלץ לבצע אבחון וטרינרי לבבי מקיף, ע"מ למצוא את הגורם לבעיה ולהחליט על טיפול (במידת הצורך).

 

לצורך האבחון ישתמש הוטרינר באמצעים כגון:
בדיקות דם, א.ק.ג, צילומי רנטגן של בית החזה וכן אולטרסאונד ללב. "כשל לב" הוא המונח בו הוטרינרים משתמשים ע"מ לתאר מצב בו הלב אינו מצליח לדחוף ביעלות את הדם לאיברים השונים וזקוק לעזרה. המשמעות אינה שהלב הולך להיעצר כל רגע, אבל בעיה זו מצריכה טיפול וטרינרי. כשל לב חריף עלול להוביל למוות במידה ואינו מטופל! הסימנים האופייניים לכשל לבבי הינם חולשה, קשיי נשימה, קולות נשימה מוגברים, שיעולים, ריריות חיוורות. טיפול – תלוי בחומרת המחלה.
בכשל לב חריף יש לאשפז את הכלב בהשגחה עם תרופות וחמצן. במצבים קלים יותר ייתן הוטרינר טיפול תרופתי דרך הפה.


חשוב לדעת שהטיפול במחלות לב, כמו אצל בני אדם, הוא לכל חיי הכלב. חשוב לזכור - מדובר במחלה אשר אין לנו דרך לרפא, אבל ניתן בעזרת הטיפול להקל על הכלב, להקטין את העומס על הלב ולאפשר לכלב איכות חיים טובה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה