מחזורי ייחום בחמוסות
03-5403368

מידע

כתבות

מחזורי ייחום בחמוסות

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר טל מאייר

ייחום בחמוסים תלוי בכמות שעות האור בעונות השנה.
בתקופת השנה בהם היום ארוך הנקבות יכולות להגיע לבגרות מינית כבר בגיל 4 חודשים ואילו הזכרים בגיל 6-8 חודשים.
תקופת הייחום מתחילה באופן נורמלי עם התארכות הימים – לקראת האביב.
בניגוד לבעלי חיים אחרים לנקבות חמוס יש מחזורי ייחום רבים (מולטי-אסטרוס) בתקופת הרבייה, לזכר ולנקבה יש ריח חזק מאוד בתקופת החיזור והרבייה.
נקבת החמוס, בדומה לחתולה, מבייצת רק לאחר הזדווגות. דבר זה תורם לאחוזי התעברות גבוהים מאוד, אך עלול לגרום לבעיות הורמונאליות במידה ואין הזדווגות והייחום נמשך.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

בעיות נפוצות אצל חמוסות:

זיהומי שתן ואבנים בדרכי השתן- בזמן הייחום בושת הנקבה נפוחה, פתוחה ומפרישה נוזל ורוד מיימי, זה מאפשר לזיהומים להיכנס לבושת ולגרום זיהומים בדרכי השתן. זיהומים אלו עלולים לגרום להופעת אבנים בדרכי השתן.

 

אמניה ודימומים – ההורמון אסטרוגן, שמופרש בעת הייחום בכמות גדולה, מונע ממח העצם לייצר את שלושת מרכיבי הדם: תאים אדומים, תאים לבנים וטסיות דם, דבר זה גורם לירידת כמותם בדם.
התאים הלבנים אחראים ללחימה בזיהומים ואילו טסיות הדם נדרשות לקרישת הדם.
חמוסות אשר נמצאות בייחומים הרבה זמן עלולות לסבול מאנמיה חריפה וחולשה, הן נוטות לסבול מזיהומים יותר מהרגיל ועקב הירידה בטסיות, לדמם יותר מכל פצע פשוט, בנוסף ישנם גם דימומים ספונטניים, בין היתר דימום למערכת העיכול שעלולה להוביל למוות.
הסיכון של עיקור חמוסה בעת הייחום הוא קטן יחסית במידה והייחום בראשיתו. במידה והייחום ארוך (3 שבועות ומעלה), הסיכון הופך ממשי.
חמוסות שנפגעו קשה עקב הייחום עלולות למות גם עם טיפול רפואי. ע"מ לנסות להציל אותן יש לתת מספר מנות דם ולעקר אותן על אף הסכנה הגדולה שבכך, ע"מ להפסיק את ייצור האסטרוגן.

 

אבדן שיער- חמוסות בייחום ארוך עלולות לסבול מאבדן שיער, לרוב אבדן השיער מתחיל באזור הזנב והרגליים האחוריות, לאט לאט האזורים הפגועים גדלים ומכסים את כל הגוף.

 

שליטה על הייחום בחמוסות:
מגדלים של חמוסים משתמשים בשיטות שונות ע"מ לשלוט על מחזורי הייחום, השיטות כוללות:
□        שינוי זמני האור (זמני אור שאינם עולים על 8 שעות דוחים את הייחום).

□        הרבעה בזמן הייחום (הריון מפסיק את הייחום...)

□        סיום מלאכותי של הייחום ע"י הזרקת הורמונים.

 

הזרקת ההורמונים מתבצעת 10 ימים לפחות לאחר הופעת סימני הייחום, הייחום לרוב מסתיים כשבוע לאחר ההזרקה.
לרוב 5 ימים לאחר ההזרקה ניתן יהיה לראות ירידה בנפיחות הבושת, אולם במידה והחמוסה הייתה בייחום תקופה ארוכה, ייקח יותר זמן להעלמות הסימנים עקב רמות הורמונים גבוהה בדם.
הופעת הייחום הבא קשה לחיזוי, מאחר וישנם מרכיבים רבים שמשפיעים על הופעת הייחום.  

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה