מזונות אסורים לכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

מזונות אסורים לכלבים

מאת: דורון נרי , וטרינר  ואסתר מלול, אסיסטנטית

 

מי יכול להתנגד לעיניים החומות הגדולות שמבקשות חטיף קטן... האם צ'ופר קטן משולחן האוכל באמת יכול להזיק לכלב?

ובכן, תלוי באיזה מזון מדובר ומה הוא מכיל.

אפילו קוביית שוקולד קטנה יכולה לגרום לכלב בעיות קשות. למעשה, ישנם מזונות רבים אשר מתאימים למאכל אדם אך מסוכנים מאד לכלבים- חלקם יפתיעו אתכם.

 

אבוקדו

אבוקדו מכיל חומר בשם פרסין. חומר זה אינו מזיק לבני אדם שאינם אלרגיים אליו. עם זאת, כמויות גדולות ממנו עלולות להיות רעילות לכלבים. הפרסין מצוי בעלים, בזרעים, בקליפה ובאבוקדו עצמו, ולכן אם אתם מגדלים אבוקדו בבית יש להרחיק ממנו את הכלב.

 

אלכוהול

בירה, ליקר, יין, מזון שמכיל אלכוהול- כל אלה לא בריאים לכלבכם, מאחר והאלכוהול משפיע על הכבד והמוח של הכלב בדומה להשפעתו על בני אדם. עם זאת, דרושה כמות קטנה בהרבה כדי להזיק לכלב. גם כמות קטנה בלבד של אכוהול יכולה לגרום להקאות, שלשולים, דיכוי של מערכת העצבים המרכזית, בעיות בקואורדינציה, קשיי נשימה, תרדמת ואף מוות! ככל שהכלב קטן יותר, כך ההשפעה עליו גדולה יותר.

 

בצל ושום

בצל ושום בכל צורותיהם- חי, מיובש, אבקה, מבושל, מטוגן- יכולים להרוס את תאי הדם האדומים של הכלב ולגרום לאנמיה חמורה. אכילת כמויות קטנות לעתים קרובות או כמות גדולה מאד בבת אחת יכולה לגרום להרעלה חמורה. הסימנים של ההרעלה מתבטאים בחולשה, הקאות, אובדן תיאבון, קוצר נשימה ועייפות. במקרים חמורים ההרעלה עשויה להיות קטלנית.

 

קפה, תה וקפאין

קפאין בכמויות גדולות עשוי להיות קטלני לכלבים, ואין סם נגד לטיפול בהרעלה. סימני ההרעלה כוללים: חוסר מנוחה, נשימה מהירה, דפיקות לב, רעידות שרירים, עוויתות ודימומים.

בנוסף לקפה ותה – כולל פולים ועלים- ניתן למצוא קפאין גם בקקאו, שוקולד, קולה ומשקאות אנרגיה. כמו כן, קפאין קיים בתרופות מסוימות (תרופות להצטננות ומשככי כאבים מסוימים).

 

ענבים וצימוקים

עד כה לא ברור מדוע, אך ענבים וצימוקים עשויים לגרום לכשל כליות בכלבים. מספיקה כמות קטנה מאד בשביל לגרום נזק. סימן מוקדם הוא הקאות חוזרות. בתוך יום הכלב יהפוך חלש, אפאתי ומדוכא.

 

חלב ומוצריו

זה יכול להיות מפתה לחלוק עם הכלב גביע גלידה ביום חם. למעשה, מומלץ שלא לעשות זאת- חלב ומוצריו עשויים לגרום שלשולים ובעיות עיכול, וכן עשויים לגרום להתפתחות אלרגיה למזון (שמתבטאת כגירודים בעור).

 

אגוזים ושקדים

אין לאפשר לכלבים לאכול אגוזים ושקדים עקב סכנת החנק הטמונה בכך. בנוסף, אגוזים ושקדים מסוימים, וכן קליפותיהם מכילים חומרים רעילים.

 

ממתקים ומסטיקים

סוכריות, מסטיקים, משחות שיניים, דברי מאפה ומאכלי "דיאט" שונים ממותקים באמצעות ממתיק מלאכותי בשם קסיליטול. קסיליטול יכול להביא לעלייה חדה ברמת האינסולין בדם הכלב. כתוצאה, רמת הסוכר בדם צונחת והדבר יכול לגרום לכשל כבד. סימנים ראשונים כוללים הקאות, עייפות וחוסר קואורדינציה. בהמשך, הכלב עשוי לסבול מפרכוסים ועוויתות. כשל כבד יכול להתרחש בתוך מספר ימים.

 

שוקולד

מרבית האנשים יודעים ששוקולד מסוכן לכלבים. בשוקולד מצוי חומר בשם תיאוברומין,שהינו רעיל לכלבים. התיאוברומין קיים בכל סוגי השוקולד ואפילו בשוקולד לבן. סוגי השוקולד המסוכנים ביותר לכלבים הם: פולי קקאו, שוקולד כהה ושוקולד מריר לאפייה.

אכילת כמות קטנה של שוקולד עלולה לגרום לכלב לתופעות של הקאות, שלשולים וצמא מוגבר. בכמויות גדולות עלולות להופיע הפרעות בקצב הלב, רעידות, פרכוסים ואף מוות.

 

עצמות ושומן

שאריות אוכל שמכילות עצמות וחתיכות שומן שאנשים אינם אוכלים- לא מתאימות גם לכלבים. שומן רב, בין אם מבושל או לא, עלול לגרום דלקת בלבלב (פנקריאטיטיס).

כמו כן, למרות שעצמות נראות כמאכל טבעי לכלבים, הן נוטות להישבר לשבבים חדים ולכן עלולות לגרום לבעיות עיכול במקרה הטוב, ולחנק, קרע במערכת העיכול או חסימת מעיים במקרה הרע. 

מומלץ להימנע לחלוטין ממתן עצמות (הן עצמות עוף והן עצמות בבקר).

 

אפרסקים ושזיפים

הבעיה בפירות הנ"ל ואחרים היא גרעינים וחרצנים. הם עלולים לגרום לדלקת במעיים ואף לחסימת מעיים. כמו כן, החרצנים והגרעינים מכילים ציאניד, אשר רעיל מאד לבני אדם ולבעלי חיים, אך בעלי חיים לא יודעים שיש להימנע מאכילתם.

 

ביצים חיות

ישנן שתי בעיות במתן ביצים חיות לכלב. ראשית, הן עלולות לגרום לקלקול קיבה עקב נוכחות של חיידקים כגון אי.קולי וסלמונלה. כמו כן, קיים בביצים חיות אנזים אשר מפריע לספיגה של ויטמין בי, לכן כלבים אשר אוכלים ביצים חיות לאורך זמן מפתחים בעיות עור ופרווה.

 

בשר ודגים נאים

בדומה לביצים חיות, ישנה סכנה של חיידקים אשר יכולים לגרום לקלקול קיבה. בנוסף, דגים מסוימים מכילים טפיל שיכול לגרום למחלה קטלנית במידה ואינה מטופלת. הסימנים למחלה הם: הקאות, חום, בלוטות לימפה נפוחות.

הפתרון- בישול הדג והבשר לפני הגשתם לכלב.

 

מלח

לא מומלץ לתת לכלבים מזונות מלוחים (כגון צ'יפס או בייגלה). צריכה מוגזמת של מלח מגבירה צמא והשתנה ועלולה לגרום לעודף נתרן. הסימנים כוללים: הקאות, שלשולים, דיכאון, רעידות, חום גוף גבוה ופרכוסים. במקרים חמורים המצב יכול להסתיים במוות.

 

משקאות ומאכלים מתוקים

עודף סוכר גורם לאותן בעיות בכלבים, כמו שהוא גורם באנשים: השמנת יתר, בעיות שיניים ואף התפתחות סכרת.

 

בצק שמרים

לפני האפייה, בצק שמרים צריך לתפוח. זה בדיוק מה שקורה בתוך קיבתו של כלב שאכל בצק שמרים. הבצק תופח ומתנפח, מותח את הבטן של הכלב, לוחץ וגורם כאבים קשים. השמרים תופחים ומפיקים אלכוהול כחלק מהתהליך, מה שעלול לגרום להרעלת אלכוהול.

 

תרופות

תרופות  רבות אשר מיועדות לבני אדם הינן רעילות ומסוכנות מאד לכלבים. תרופות כגון אקמול עשויות להיות קטלניות לכלבים. לכן, בדיוק כפי שנוהגים עם ילדים, יש להרחיק תרופות מהישג ידם (ופיהם) של כלבים. כמו כן, לעולם אין לתת לכלבכם תרופה אלא אם הונחיתם לעשות זאת על ידי הווטרינר.

 

מוצרי אפייה ותבלינים

מוצרים רבים ונפוצים במטבח עלולים להזיק לכלב. לדוגמא, אבקת אפייה וסודה לשתייה הן רעילות. גם אגוז מוסקט ותבלינים נוספים הם רעילים. יש להרחיק מוצרים אלה מהכלב, לסגור דלתות של ארונות ואת המזווה בבית כדי למנוע הרעלות.

 

מה עושים במידה והכלב אכל משהו שאסור לו

כלבים הם סקרנים מטבעם ונוטים "לחקור" באמצעות הפה. גם בעלי כלבים זהירים מאד עלולים לגלות שכלבם אכל משהו שאסור לו. בשביל מצבים כאלה, מומלץ לשמור מספרי טלפון לשעת חירום- של הווטרינר שלכם או אלינו מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה לטלפון 03-5403368. במידה ואתם חושדים כי הכלב אכל משהו מסוכן- צרו קשר עימנו בהקדם האפשרי!

 

מה מותר לכלבים לאכול

מומלץ לשאול את הווטרינר המטפל לגבי סוגים וחברות מזון מומלצים. מזון כלבים מאוזן מכיל את כל אבות המזון, המינרלים והרכיבים שהכלב זקוק להם כך שאינו צריך תוספות חיצוניות.

כמובן שניתן "לצ'פר" את הכלב מדי פעם , אם לא רוצים לקנות חטיפים המיועדים ספציפית לכלבים, ניתן לתת אוכל של בני אדם, כל עוד מדובר בכמויות קטנות של מזון מבושל, נקי, שאינו מתובל או מכיל הרבה שומן (וכמובן לא מזיק, על פי הרשימה לעיל).

 

מספר הצעות לחטיפים ביתיים:

·         נתחי בשר רזה: נתחים שאינם מכילים עצמות או שומן, מבושלים היטב ללא תבלינים.

·         עוף: עוף "מכובס"- מבושל במים, ללא עצמות וללא עור, ללא תבלינים. יש להסיר את העוף מהעצם לפני ההגשה לכלב!

·         פירות טריים: פרוסות תפוח, בננה, אבטיח, תפוז. כמובן שיש להוציא גרעינים, ענפים ועלים.

·         ירקות: מקלות גזר ומלפפון טריים, תפוח אדמה מקולף ומבושל. אין לאפשר לכלב לאכול תפוחי אדמה טריים!

·         אורז לבן מבושל, פסטה מבושלת. השילוב של אורז לבן ועוף "מכובס" מתאים גם למקרים של בעיות עיכול (שלשולים).

 

לכל שאלה נוספת אתם מוזמנים לפנות למרפאתנו מרכז וטרינרי הרצליה ורמת השרון בטלפון: 03-5403368 או במייל: vets@bezeqint