מזה ויטמין K?
03-5403368

מידע

כתבות

מזה ויטמין K?

מאת : ד"ר יגור קלימוב - וטרינר  מרכז וטרינרי רמת השרון.

 

מעט רקע על הויטמין


ויטמין K   מתואר בספרות הרפואית עוד בשנת 1929. בשנת 1936 המדענים כבר גילו את התפקידים החשובים של ויטמין K , בהם בין היתר  תרומה רבה בתהליך קרישת הדם בעת דימומים מפציעות או דימומי פנימיים.
קבוצות הויטמינים מתחלקות לשתי תת קבוצות – ויטמינים המסיסים במים וויטמינים אשר מסיסים בשומן, ויטמיןK   הוא ויטמין אשר מסיס במים.


תפקידו של ויטמין K  בגוף


ויטמין K הוא בעצם קו-פקטור לאנזימים רבים בגוף החיה, המשמעות היא שאנזימים אלה אינם יכולים להיות "פעילים" ללא ויטמין  K שנקשר אליהם. כתוצאה מכך ויטמין זה הוא הכרחי ביותר בעת תהליך קרישת הדם, מטבוליזם של חלבונים מסויימים ועוזר בקשירת הסידן בעצמות החיה.


מה הם המקורות לויטמין K ?


המקור החשוב ביותר לויטמין K  הוא בשר, ירקות מסויימים עשירים בויטמין גם כן, במיוחד פטרוזיליה, כרוב ותרד. לאחר האכילה וספיגה במערכת העיכול ויטמין K  נשמר ברקמות הכבד.
ברפואה וטרינרית לויטמין K ישנו תפקיד חשוב מאוד במניעת הרעלה הנובעת מבליעה של רעל עכברים . רעל שפוגע בהליך קרישת הדם הנורמלי בגוף וגורם לדימומים קשים ובסופו של דבר למוות. כאשר הכלב או החתול אוכל רעל עכברים או שישנו חשד לכך, יש להביאו למרפאה הוטרינרית בדחיפות מירבית על מנת לאבחן ולהתחיל את הטיפול האינטנסיבי הנחוץ שכולל בדיקת קרישת הדם, מתן זריקה הגורמת להקאות על מנת לנקות את הקיבה משאריות הרעל והזרקות של ויטמין K.

 

לפרטים נוספים אנא צרו קשר עם המרכז הוטרינרי רמת השרון 03-5403368