מה עושים כשהחתול שלכם פעיל מאוד בשעות הקטנות של הלילה?
03-5403368

מידע

כתבות

מה עושים כשהחתול שלכם פעיל מאוד בשעות הקטנות של הלילה?

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

השעה אחת בלילה ואתם מתעוררים בבהלה מרעש מכסה האשפה נופל על הרצפה. כאשר אתם באים למטבח ורואים את החתול שלכם על השיש, אתם יכולים להישבע שהוא מחייך אליכם בשובבות. הם מייללים, קופצים על הרצפה, רצים לצדדים קופצים באוויר ומתנפלים בכל הכוח על כלום ושום דבר. כאשר זה קורה, החתול שלכם אחוז ב"שיגעון לילה".

שיגעון לילה הוא כינוי נפוץ להתנהגות של חתול כאשר הם משחקים ורצים בבית באגרסיביות באמצע הלילה. החתול יכול להעסיק את עצמו עם התנהגות פראית או קפיצה על המיטה שלכם ונעיצת הכפות רגליים שלו בכפות הרגליים, מרפקים, שיער והפנים שלכם כדי לגרום לכם לבוא לשחק אתו.

 

מה מניע חתול להתנהגות שכזאת?
תיאוריה אחת אומרת שהחתול פשוט מתאמן על טכניקות של ציד, תנועות מלחמה, ודרכי מילוט. חתולים בטבע פעילים בזמן שמכרסמים יוצאים החוצה, בדרך כלל בשעות החשיכה. חתול מבלה את הערבים שלו בצייד ומשחקי טורפים, אפילו אם הוא חתול בית שאוכל היטב.

תיאוריה נוספת אומרת שחתולים הופכים אקטיביים בלילה מכיוון שהם לא עושים מספיק פעילות ולא משחקים מספיק בשעות היום. חתולי בית רבים מבלים את הימים לבד בבית כאשר הבעלים שלהם בעבודה. כאשר הבעלים חוזרים בערב הביתה החתול ירצה לשחק ויהיה מאוד פעיל.

פעילות לילה מאוחרת נפוצה במיוחד בחתולים צעירים עם הרבה אנרגיות וחתלתולים קטנים שפשוט לומדים עדיין את החוקים. ישנם חתולים שלא גדלו עם בני אדם מקטנות ולכן לא יודעים שמצופה מהם לישון לאורך כל הלילה. הם גם עשויים להרגיש לא בנוח בהתחלה עם המשפחה החדשה שלהם ולהרגיש אי נוחות וחשש מסביבת המגורים החדשה והלא מוכרת.


הנה כמה טיפים איך להתמודד עם חתול פעיל בלילה:

1. ספקו סביבה רגועה
אם החתול שלכם יותר מדי חושש או עצבני לישון בלילה, תוכלו לעזור לו בכך שתשבו איתו זמן מה ותחבקו אותו ותלטפו אותו בעדינות. חתולים מסוימים עשויים לאהוב רדיו שמנגן בשקט לאורך הלילה דיבורים שקטים או מוסיקה שקטה. ברגע שהחתול שלכם רגוע שימו אותו במיטה שלו ושבחו אותו אם הוא נשאר שם.

 

2. ספקו לו יותר הזדמנויות למשחק
וודאו כי החתול שלכם מקבל מספיק זמן משחק במהלך היום ובערב מוקדם. אם אתם בבית במהלך היום, קחו הפסקות כדי לשחק עם החתול שלכם בחכה, כדור או כל צעצוע אחר שהוא אוהב לשחק איתו. נסו לשמור על החתול עסוק ופעיל כדי שלא ישן יותר מדי שעות במהלך היום, עד שיפתח את ההרגל לישון בלילה. אם אתם בעבודה במהלך היום, נסו לבלות זמן במשחק עם החתול שלכם לפני שאתם יוצאים לעבודה, ואז שחקו איתו שוב כאשר אתם חוזרים הביתה אחר הצהריים או לפנות ערב. שחקו איתו שוב בפעם האחרונה לאותו יום שעה לפני שאתם הולכים לישון. אם תשחקו איתו מיד לפני השינה הוא יתמלא באנרגיות ולא יוכל לישון אחר כך.
נסו "לאבטח" את הבית לפני שאתם הולכים לישון. ודאו שהחתול לא יכול להגיע לשקיות ניילון, כוסות, חוטי חשמל, מקלדות, מחשבים ניידים, ספרים ובגדים.


3. הגבילו את מרחב המחייה של החתול ללילה
אם החתול שלכם אנרגטי והרסני בשעות הלילה, יתכן ותצטרכו להגביל אותו לחדר אחד מסוים בבית. ודאו כי החדר גדול מספיק כדי שיוכל להתהלך בו. שימו לו מים אוכל ארגז צרכים וגם עמוד גירוד. אם החתול מיילל שהוא רוצה לצאת אל תיכנעו. אם תיכנעו לו הוא יקבל "פרס" על התנהגות לא טובה וימשיך לעשות זאת להבא כי ילמד שהוא מקבל מה שהוא רוצה על ידי יללות ושריטת הדלת.


4. קטעו התנהגויות "רעות"
אם אתם מרשים לחתול שלכם לישון בחדר השינה או להסתובב חופשי בבית בלילה, מומלץ שיהיה לידכם בקבוק ספריי עם מים. אם החתול שלכם מעיר אתכם באמצע הלילה עם יללות פשוט קחו את הבקבוק ספריי והשפריצו מים לכיוונו. פעולה זו לא תפגע בחתול אלא פשוט תבהיל אותו ותרתיע אותו מלעשות זאת שוב. הענישו את הפעולה הספציפית שהוא עושה ועשו זאת בזמן אמת בדיוק כאשר הוא מיילל לכם באוזן. כשהוא מפסיק ליילל אז אפשר לקחת אותו ולתת לו תשומת לב.
אל תרימו אותו או תלטפו אותו בזמן שהוא מיילל כי אז הוא יקשר את היללה לחיזוק חיובי ויעשה זאת שוב ושוב.

 

זכרו שלצפות מחתול לישון כל הלילה אם לא לימדתם אותו לעשות זאת מגורות או לא דאגתם שהוא יפרוק אנרגיה במהלך היום אינו ריאלי. זכרו גם שחתולים צריכים גם פעילות וגם שינה בדיוק כמונו בני האדם. הטריק הוא לוודא שהוא מקבל מספיק זמן משחק ופעילות כדי ששניכם תהיו מרוצים.

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות אלינו:
המרכז הוטרינרי רמת השרון
03-5403368