מה לעשות ב24 שעות הראשונות שמביאים גור כלבים הביתה
03-5403368

מידע

כתבות

מה לעשות ב24 שעות הראשונות שמביאים גור כלבים הביתה

מאת: מיכל ליבסון, סייעת במרכז הווטרינרי ברמת השרון

 

הגור הקטן והחמוד שתביאו הביתה לראשונה יכבוש את ליבכם ויהפוך את עולמכם על פיו. 24 השעות הראשונות שלו בבית בדרך כלל הכי קשות. הוא יגיע לבית זר לו, עם אנשים שאינו מכיר, ועלול לבכות מגעגועים לאחים ולאימא שלו. יתכן ותרגישו תסכול, ותחשבו שוב האם זו הייתה החלטה נכונה להביא אותו הביתה. המפגש הראשון הזה לא חייב להיות מתסכל או מכעיס בעבורכם או בעבור הכלבלב החדש שלכם, במיוחד אם תתכוננו מראש.

 

לפני שתביאו אותו הביתה

 

קחו את הזמן הדרוש להכין את הבית לביאת הגור. הרי לכם רשימה של דברים שכדאי לעשות כדי להפוך את השעות הראשונות של הגור שלכם לנעימות לו ולכם ככל האפשר.

 

בטיחות מרחב המחייה שתחלקו עם הגור חשובה ביותר. וודאו כי לגור אין נגישות לחוטים, מוצרים אלקטרונים, תרופות, נעליים, צעצועי ילדים, וכל דבר שהוא עלול ללעוס שיכול להיות מסוכן או יקר. אם יש חצר, עשו בה סריקה. בדקו שהגדר סגורה היטב שאין פרצות וחורים שמהם יכול הגור לברוח. בדקו גם את השער לוודא שלא נפתח בקלות ושהגור לא יכול לפתוח אותו באמצעות הידית. וודאו כי הוא לא יוכל לחפור מתחת לגדר או לשער.

 

החליטו איפה הגור לכם יישן, יאכל, ואיפה ואיך הוא יבלה את הימים. אם כל ההחלטות הללו נעשות לפני הבאת הגור הביתה, זה יפחית את הבעיות שעלולות לצוץ אחרי שהוא כבר בבית.

 

הנסיעה הביתה

 

כדאי לבלות כמה ימים עם הגור כאשר הוא מגיע הביתה. זה יעזור לשניכם (או למשפחה) להכיר טוב יותר וגם להקל על המתח של הגור בכניסה לבית חדש. רצוי להביא אותו בסוף שבוע כאשר אתם בבית ויש יותר זמן לבלות איתו.

 

בקשו מהמגדל או העמותה ממנה לקחתם אותו, לתת לו לאכול במנות קטנות מספר שעות לפני שהוא יכנס לרכב שלכם. אם הקיבה שלו תהיה ריקה, פחות סביר שהוא יקיא במכונית. עדיף לא לתת לו לשבת עליכם בזמן הנסיעה, דבר זה עלול להיות מסוכן גם לכם וגם לגור. דאגו לו לארגז עם שמיכה בו לא יוכל להתרוצץ לכם בכל האוטו, ויידע ששם מקומו כאשר נוסעים ברכב. כשיגדל, תוכלו לקנות לו חגורת בטיחות מיוחדת לרכב.

 

היכרות ראשונה עם הבית והמשפחה

 

ברגע שאתם מגיעים איתו הביתה, קחו אותו למקום בו יהיה לו מותר לעשות את צרכיו עד שיגיע הזמן ללמד אותו לעשות רק בחוץ. נסו לא לתת להרבה אנשים להתקבץ סביבו בבת  אחת איך שהוא נכנס, כדי שלא ייבהל מאנשים.

 

מומלץ שההיכרות עם שאר בני המשפחה תיעשה בהדרגה. תנו לבן משפחה אחד להחזיק אותו וללטף אותו ולשחק איתו בצעצועים שלו, ולתת לו לאכול. אחר כך תנו לו אפשרות לנוח במיטה שתהיה מיועדת רק בשבילו ולאחר מכן עוד בן משפחה יוכל להתוודע אליו. ההיכרות ההדרגתית חשובה לגור כדי שלא ייבהל מדי מהרבה ידיים וקולות שיהיו סביבו.

 

לאחר כמה ימים שהגור אצלכם והתרגל לבית ואליכם תוכלו להזמין חברים ומשפחה מורחבת להכיר את התוספת החדשה למשפחה.

 

אם ישנו כלב נוסף במשפחה, עשו היכרות הדרגתית בינם, וודאו כי הכלב הוותיק יותר יקבל את מלוא תשומת הלב, טיולים אוכל פינוקים כדי לא ליצור קנאה.

 

השגחה היא הכול

 

בחודשים הקרובים הגור החדש יצטרך השגחה יותר קפדנית. במיוחד ב24 שעות הראשונות שהוא נמצא בבית החדש שלו. אם נוצר מצב בו הוא נבהל, יוכל להתחבא מתחת לרהיט בבית ויהיה קשה למצוא אותו, שכן הוא עוד לא מכיר את שמו החדש וסביר להניח שלא יגיב אליו. הוא יכול גם למצוא מקום מחבוא כדי לישון בו. אם אתם יוצאים מהבית או עסוקים, שימו אותו במקום מתוחם שייעדתם לו לפני הגעתו לבית.  ההשגחה בבית גם תעזור לחינוך שלו בעתיד. הפסיקו אותו אם הוא מתחיל לאכול נעליים, לנשוך דברים שאסור לו וכו'.ניתן למרוח משחה בשם "בן גיי" BEN-GAY  על חפצים שאינכם רוצים שילעס, הריח והטעם של המשחה הזאת ידחו את הגור מאותם חפצים שאסור לו ללעוס. הראו לו את הצעצועים שלו ושבחו אותו כאשר הוא משחק בהם.

 

ההשגחה בחוץ כאשר הוא יוצא לטיול חשובה לא פחות שכן הוא גור חדש וחסר אונים והבחוץ טומן בחובו סכנות רבות. שחררו אותו מהרצועה רק במקום סגור כמו גינת כלבים, ודאו כי הוא לא יוכל לברוח ממנה בשום דרך. גם כאשר אתם משחררים אותו בגינה עקבו אחריו וודאו שאין כלבים תוקפנים באזור. זכרו כי הוא חדש אצלכם ועדיין קטן ולכן כדאי לעקוב אחריו יותר צמוד לתקופה מסוימת.