מה הן מושבות חתולים?
03-5403368

מידע

כתבות

מה הן מושבות חתולים?

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון


חתולי רחוב שמעולם לא חוו מגע עם אנשים מעדיפים לחיות את חייהם ללא אינטראקציה ישירה עם אנשים. חתולי רחוב כאלה יימנעו ממגע ישיר עם אנשים. הם יכולים לחיות בכל מקום בו יש אספקה של אוכל, מים ומקלט. חתולים משוטטים אלו חזרו להיות פראיים בשביל לשרוד. הם דואגים לעצמם בעולם שלעיתים קרובות עוין ומסוכן להם, ותוחלת חייהם נמוכה. אם חתול רחוב שורד מעבר לגיל הגורות אבל חי לבדו, תוחלת חייו היא בערך שנתיים. אם החתול חי במושבת חתולים בה יש מישהו שדואג להם באופן קבוע, הוא יכול לחיות גם עד גיל 10 שנים.


ישנם חתולי רחוב שחיים במושבות חתולים שדומות במקצת ללהקת אריות. מושבת חתולים מורכבת מקבוצת חתולות נקבות מאותה אמא והצאצאים שלהן. גודל מושבות החתולים תלוי בזמינות של האוכל ומשאבים חיוניים אחרים בסביבתם. חתול זכר בוגר לא חי במושבות חתולים, אבל יחסי ידידות בין זכרים ונקבות הם משהו שיכול להתרחש, במיוחד אם יש קרבה משפחתית בינהם.


במושבות חתולים, החתולות הנקבות הנקראות מלכות, יחלקו פעילויות רבות יחד כגון גידול הגורים ושמירה על מושבת החתולים מפולשים. מלכות החתולים יטפלו, יטפחו וישמרו על הגורים זו של זו, וילמדו את הגורים כיצד להתנהג. המלכות במושבות חתולים לעיתים קרובות יתאחדו כדי לדחות בעלי חיים אחרים, כולל חתולים בודדים, וחתולים ממושבות חתולים אחרות המאיימים על הטריטוריה שלהן. לפעמים חתול תועה יורשה לתוך מושבת החתולים לאחר מספר מפגשים.


הפעילות היחידה שהחתולים לא עושים יחד היא הצייד. כל חתול יצוד לבדו בטריטוריה שלו. הטריטוריות עלולות להיות סמוכות אחת לשניה אך לא יהיה שיתוף פעולה בין החתולים על מנת לתפוס את הטרף.


חברי מושבת החתולים יטפחו אחד את השני ויתחככו זה בזה כדי לחזק את השייכות שלהם לקבוצה על ידי העברת ריחות אחד לשני. אגרסיביות של חתולים בני אותה מושבה אינה שכיחה מכיוון שהקירבה החזקה בין הנקבות עוזרת לשמור על רמה מינימלית של אגרסיביות. מריבות בתוך מושבת חתולים יכולות להתרחש, אך דבר זה יקרה רק כאשר מקורות המזון מתדללים.


מהלך החיים בתוך מושבת חתולים

מכיוון שחתולים הם זן של ציידים סוליסטים, חשוב לחתולים לבסס טריטורית ציד, וזו מוגדרת כך שבאופן כללי מונעת היתקלויות עם חתולים אחרים. דבר זה חיוני להשרדות המין של החתולים. חתולים מסמנים את הטריטוריה שלהם על ידי בלוטות ריח הנמצאות בפנים שלהם, שתן, צואה ובלוטות אנאליות. סימון טריטוריה זה יחד עם חוש ריח מאוד רגיש ומפותח, עוזר לחתולים לתקשר בצורה טובה ולמזער היתקלויות ישירות.


בטבע, שטחים טריטוריאלים עלולים לחפוף עם איזורים ניטרלים בהם חתולים נפגשים חתולים אחרים. אם חתול זר פולש לטריטוריה של חתול אחר, תתרחש אינטראקציה אגרסיבית בין שני החתולים  שתכלול נהמות ושריקות עם חשיפת הניבים, וזאת כדי לגרש את החתול הפולש. במצבים קיצוניים יותר כאשר החתול הפולש לא בורח, יתרחש קרב רועש קצר ואלים בין שני החתולים.
חתולי רחוב יכולים ואף יבנו מושבות חתולים קטנות שיתבססו על מקורות אוכל זמינים בסביבתם. למרות זאת, ישנם חתולים שיבחרו לחיות לבד, אך היווצרות של קבוצות קטנות של נקבות המשתפות פעולה ומגדלות גורים היא שכיחה. למרות שיש היררכיה דומיננטית רופפת בקבוצות אלו, היחסים בין החתולים מורכבים. הם אינם יוצרים היררכיה הדדית כמו שכלבים יוצרים. יחסים בין חתולים במושבות חתולים הם מורכבים, עם שיוך קבוצתי חזק יותר בין חתולים מסויימים ושיוך חלש יותר עם אחרים. דבר זה יכול להיות מושפע בחלקו מהקרבה המשפחתית בינהם, גילם, וכו'. אך הם אינם מפתחים אסטרטגית הישרדות חברתית או מנטליות של להקה והם ממשיכים להיות ציידים סוליסטים. לפי כך, חתולים הם אינם חיות להקה, אך יש להם את היכולת להסתגל כדי לפתח קבוצות חברתיות.


מושבות חתולים יעבדו היטב רק אם החתולים באותה מושבה הם קרובי משפחה ואם אין תחרות על מקורות אוכל. חתולים יכולים ליצור יחסים חברתיים חזקים עם קרובי משפחה. במושבות הללו, גורי חתולים לעיתים קרובות יטופלו על ידי יותר מחתולה מניקה אחת. ישנה מושבת חתולים גדולה המורכבת ברובה מנקבות וקבוצות של מושבות חתולים קטנות יותר שמתפתחות סביב המושבה הגדולה שלהן אין גישה טובה למקורות אוכל ומים ולכן הבריאות שלהם רופפת יותר וההתרבות שלהם פחותה.


לשאלות נוספות אנא צרו איתנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368