מה גורם לריח פה רע אצל גורים?
03-5403368

מידע

כתבות

מה גורם לריח פה רע אצל גורים?


מה גורם לריח פה רע אצל גורים? / מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון


ריח רע מהפה הוא הסימפטום הנפוץ ביותר בכלבים, ותלונה מאוד שכיחה בקרב בעלי כלבים. לרב ריח רע מהפה קורה בכלבים בוגרים ומבוגרים, אבל לגורי כלבים גם עשוי להיות ריח רע מהפה.


8 סיבות לריח רע מהפה של גורים:


1. אכילת צואה או זבל. גורים חוקרים את העולם דרך הפה שלהם ועשויים ללעוס ו/או לבלוע דברים במהלך החקירה שלהם. דבר זה קורה בעיקר כאשר הגור מחליף את שיני החלב בשיניים קבועות, בין הגילאים 8 שבועות לחצי שנה. גורים גם עשויים לאכול דברים מסריחים שיגרמו לריח רע מהפה. כמה דוגמאות לכך יכולות להיות פגר של חיה כלשהי, זבל וצואה.

 

2. בליעת גוף זר. גורים יכולים לבלוע חפצים שאינם מתעכלים ודבר זה גם עלול לגרום לריח רע מהפה. חפצים עלולים לעשות חסימה במעי ולגרום להקאות וריח רע. אם ראיתם שהגור שלכם בלע משהו או שהוא מקיא ללא הפסקה, צרו קשר מידי. ניתן להתקשר אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה בטלפון 03-5403368

 

3. אבצס בשן. אבצס בשן הוא זיהום מסביב לשן שעשוי לגרום לריח רע מהפה. למרות שפחות נפוץ בגורים, יכולה להיות שן חולה בכל שלב בחיי הכלב.

 

4. כיבים וזיהומים. כיב בפה של גור עלול להיגרם מליקוק של חומרי ניקוי שונים. מכיוון שגורים סקרנים, ידם (או יותר נכון פיהם) בכל מקום ובכל דבר והם עלולים להיחשף לכימיקלים רעילים. סבון, נוזל כביסה וטבליות למדיח הכלים, חומרים אלה עלולים לגרום לכיבים וזיהומים בפה של הגור שכתוצאה מהם יתפתח ריח רע מהפה. בכל מצב שהגור שלכם ליקק חומר רעיל מסוג זה, פנו במהירות לווטרינר לקבלת טיפול.

 

5. זיהומים במערכת הנשימה. דלקת ריאות וזיהומים של קנה הנשימה עשויים לייצר ריח רע מהפה. מורגש בעיקר בנשיפה ובשיעול.

 

6. עצמות. ישנן עצמות שאסור בשום אופן לתת לגור ובכלל לכלב שלכם ללעוס, כגון עצמות עוף, ובקר. עצמות אלו עלולות להיסדק ולהישבר, ובכך ליצור שברים קטנים וחדים העלולים להיתקע בפה הכלב וליצור זיהומים וריח רע, או גרוע יותר, ליצור חסימה שתצריך ניתוח. תנו לגור שלכם עצמות משחק מיועדות לכך, העשויות מחומר קשה שאינו נשבר ומתפרק שאותן ניתן למצוא בחנויות חיות. אם אינם בטוחים, התייעצו עם הווטרינר.

 

7. בעיות עיכול.  בעיות עיכול עלולות להיווצר אצל גורים כתוצאה מתזונה לקויה. האכילו את הגור שלכם במזון גורים מלא ומאוזן בהתאם לגודל שלו ולצרכים שלו. השתדלו להימנע מאוכל ביתי.  בנוסף, לגורים לרב יש תולעים. כאשר הגור עובר את חיסוניו הראשונים, יקבל טיפול נגד תולעים לפחות שלוש פעמים.

 

8. סיבות נוספות. ישנן עוד סיבות לריח רע מהפה של הכלב שאינן נפוצות בגורים אלא שכיחות יותר בכלבים בוגרים ומבוגרים. דלקת חניכיים, גידולים בפה, סרטן בריאות, מחלת כליות, וסכרת.

 

אם אתם שמים לב שלגור שלכם יש איזושהי מהבעיות הנ"ל, לא אוכל, מקיא, נראה אפאטי, משתעל ו/או נראה כאוב באזור הפה, אנא צרו קשר עם הווטרינר באופן מידי כדי לקבל טיפול במהירות.

 

עצות לטיפול בריח רע מהפה אצל גורים וכלבים.

אחד הדברים הכי יעילים שאפשר לעשות כדי למנוע ריח רע מהפה של הגור הוא לצחצח לו את השיניים. וודאו כי אתם משתמשים במשחת שיניים המיועדת לכלבים ובמברשת שיניים רכה, אפשר גם של ילדים. ניתן להשיג אצל הווטרינר משחת שיניים אנזימטית שעוזרת להיפטר מחיידקים הגורמים ללריח רע מהפה. עשו זאת חוויה חיובית עבור הגור שלכם, צ'פרו אותו כאשר הוא נותן לכם לצחצח את שיניו כדי שיאהב את פעולת הצחצוח. ישנם גם חטיפים דנטליים שניתן לתת כדי לרענן את ריח הפה.

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה 03-5403368