מה גורם לגזים בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

מה גורם לגזים בכלבים

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה


כל בעל כלב מכיר את צחנת הפלוצים של כלבו. הריח בלבד יכול להבריח את המשפחה מהחדר.
אך נעזוב רגע את הצד המצחיק בדבר. הגזים של כלבכם עלולים להצביע על מצב רפואי הדורש בדיקה את הווטרינר. איך נדע אם אלו רק גזים או משהו אחר?

 

מה גורם לגזים בכלבים?
כלבים יכולים לקבל גזים בדרכים טבעיות רבות. אם זה לא נמשך זמן רב מדי והכלב שלכם לא נראה סובל מאי נוחות זה כנראה רק גזים.

  • שינוי תזונתי - האם שיניתם לאחרונה את התזונה של הכלב שלכם? אפילו שינוי בחברת המזון או מתכון האוכל עשוי לעורר את המעיים ולגרום לגזים. לפני שתחליפו אוכל, ודאו כי יש לכם מהאוכל הישן כדי שתחליפו בהדרגה את המזונות ולא בבת אחת. זה יעזור למערכת העיכול של כלבכם להתרגל לסוג האוכל החדש בלי יותר מדי גזים מיותרים. יתרה מזאת, תמיד כדאי להתייעץ עם הווטרינר לגבי החלפת התזונה של הכלב שלכם.
  • חטיפים עתירי שומן - מפתה ככל שיהיה לתת לכלבכם חטיפים טעימים, כאלו עם אחוז שומן גבוה עלולים לגרום לבעיות בקיבה. הגבילו או הפסיקו בכלל מזונות עתירי שומן מכלבכם לשמור עליו בריא ונינוח.
  • תבלינים - תבלינים הם חלק קריטי מהבישולים שלנו, אך הם לא עושים טוב לקיבה של הכלב. זו אחת מיני סיבות רבות שלהאכיל את כלבכם שאריות מהאוכל שלכם איננו רעיון טוב. אם בכל זאת תרצו לתת לכלבכם מזון ביתי, עדיף לתת עוף מכובס ללא תבלינים, וירקות כגון מלפפון וגזר בתור חטיפים.
  • מוצרי חלב - כלבים אינם מסוגלים לפרק לקטוז, לכן מוצרי חלב עלולים לגרום לעליה בגזים. הם בוודאי יאהבו את טעם הגבינה, אך האמת היא שהם אינם מעכלים אותה טוב והיא עשויה לגרום לבעיות עיכול.
  • אכילה ו/או שתיה מהירה מדי - האם הכלב שלכם "שואב" את האוכל שלו כל יום ואחר כך מבלה אתכם על הספה בשיהוקים? נסו קערה המיועדת לאכילה איטית או מזרקת מים שיעזרו לו לאכול ולשתות לאט יותר כדי שיקלו על תהליך העיכול.


איך לדעת שזה יותר מרק גזים?
בגלל שכלבכם לא יכול להגיד לכם שכאב הבטן שלו חריף, קשה לדעת שמשהו באמת לא בסדר. אחרי הכול, גזים מדי פעם הם דבר טבעי בכל בעלי החיים כולל כלבים. אז מתי אתם צריכים לקחת את הכלב שלכם אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון?

  • גזים שהם כרוניים או בכמות גבוהה מדי - לכלב שלכם לא אמורים להיות גזים כל הזמן, ככה שתקופה ארוכה של גזים או תכיפות רבה שלהם עשויות להעיד שמשהו לא תקין מתרחש. זה יכול להיות פתרון קל כמו החלפת התזונה או לשמור באדיקות יתר שלא יקבל שאריות או ייקח מהפח, אך זה גם יכול להיות סימן לבעיות פנימיות. במקרה כזה יש לפנות לאלינו כדי לקבל טיפול מתאים שיקל על כלבכם וגם בדרך עליכם.
  • גזים המלווים בהקאות או שלשולים - גזים הם סימפטום, וכאשר הוא מלווה הקאות או שלשולים, זהו סימן שיש בעיה. שימו לב לצואה של כלבכם, אם היא שונה מהרגיל (רכה מדי, שלשולית וכיו"ב) או הוא מתאמץ לעשות, קחו אותו לאלינו לבדיקה. עדיין יתכן שאכל משהו לא רגיל אך עדיין כדאי להגיע לבדיקה כדי לשלול מצבים רפואיים אחרים.
  • ירידת משקל או שינוי בתאבון - אם שמתם לב שכלבכם לא אוכל כרגיל או שאיבד משמעותית ממשקלו בנוסף לגזים, יכולה להיות עוד סיבה למצב. זה אומנם נראה דבר שולי כדי לדאוג ממנו אבל תזונה של כלב היא חלק משמעותי מהבריאות שלו, אז כל שינוי פתאומי ראוי להתייחסות.


לאיזו מחלה יש סימפטומים של גזים?
לא כל מקרה של גזים קשור למחלה כלשהי, אך באותו זמן יכול להיות סימפטום של משהו רציני. לכן חוות דעת של וטרינר חשובה.  זה יכול להיות משהו פשוט כמו בעיות עיכול, אך מחלות אחרות כגון דלקת וזיהום במעי או פרזיטים עשויות להיות מלוות בגזים, אז אם הבעיה מתמשכת על בסיס יום יומי יש לקחת את הכלב אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון.


איך אפשר למנוע גזים בכלבים?
הגורם העיקרי לגזים בכלבים קשור לתזונה שלהם. הדרך הראשונה לשמור על כלבכם ללא גזים היא להקפיד על תזונה מאוזנת ועקבית ולהימנע מחטיפים עתירי שומן. הקפידו גם להרחיק את כלבכם מפח האשפה ומאוכל שאינו אמור לאכול. רצוי לקנות פח אשפה עם מכסה כדי שלא יוכל לפתוח ולשים אותו במקום שלא יוכל להגיע אליו. אם כלבכם אוכל מהר ו"שואף" את האוכל שלו כדאי לקנות לו קערה מיוחדת לאכילה איטית, או לתת לו מנות קטנות כל פעם.
לשמור על כלבכם בריא יכול להיות אתגר לכאלה שיש להם כלבים שובבים, אך מעקב אחרי התזונה שלהם והקפדה על פעילות גופנית זוהי דרך מצוינת למנוע בעיות כגון גזים.


שימו לב לכל שינוי שחל בכלבכם (גזים תכופים, משקל שמשתנה דרסטית, ומצב רוח כללי לא טוב). אם אתם דואגים יש ליצור קשר עם הווטרינר ולקחת אותו לבדיקה.
עדיף תמיד להגיע על בעיה קטנה שניתן לפתור מהר ובקלות, מלא להגיע בכלל כשיש בעיה גדולה ומסובכת לפתירה.

 


לשאלות נוספות  ניתן ליצור אתנו קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצלייה,
03-5403368