מהן הסיבות להבדלי המחירים בין מרפאות וטרינריות
03-5403368

מידע

כתבות

מהן הסיבות להבדלי המחירים בין מרפאות וטרינריות

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינרי, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

אנחנו נמצאים בתקופה לא רגילה מבחינה כלכלית, תקופה שבה יש פער גדול מאוד בין המעמדות בארץ והמחייה הולכת ומתייקרת. וטרינריה בישראל היא רפואה פרטית מיסודה, שאינה מסובסדת על ידי הממשלה או על ידי גוף אחר.

 

שוק הווטרינריה הוא שוק חופשי וכל רופא רשאי לגבות כראות עיניו וכיסו עבור הטיפולים אותם הוא מבצע. ברצוני להסביר במאמר זה מה הם היסודות המרכיבים את עלות הטיפול בווטרינריה, איך זה משפיע באופן ישיר על איכות הטיפול ולמה לא מומלץ להתפשר. למעשה עבודת הוטרינרים היא עבודה המורכבת ממרכיב של ידע/הכשרה וממרכיב של עבודת ידיים/ כישרון וציוד. מרכיב התמחור נחלק למספר רכבים: חומרים ועבודות מעבדה, זמן עבודה, סביבת עבודה ועוד.

 

חומרים

 

כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם שוק הווטרינריה הוא שוק מפותח מאוד. יש חברות רבות המייצרות חומרים מסוגים שונים, יש חברות שמייבאות חומרים מחו"ל וכמו בכל תחום עיסקי, יש תחרות בין החברות והבדלים באיכויות החומרים. כמו בכל עסק אחת השיטות להגדיל את הרווחים היא לצמצם בעליות. על מנת לצמצם בעליות ניתן להשתמש בחומרים זולים יותר ,חומרים חדשים יחסית שאינם מוכרים הרבה שנים, חומרים מחברות שאינן ידועות. הכל על חשבון חיית המחמד. וטרינר המשתמש בחומרים איכותיים, ידועים, עם בקרת איכות טובה – לא יוכל להוזיל את הטיפול כך שייצא בהפסד, כלומר, כאשר ניתן לכם מחיר זול במיוחד יש לחשוב שמשהו אינו כשורה!!!

 

אותו הדבר לגבי מעבדות הדם שלנו, ללא מעבדה הרופא אינו יכול לבצע את העבודה. גם כאן יש סקאלה רחבה של סוגי מעבדות ברמות שונות ובמחירים שונים. מעבדת דם זולה יחסית, היא לרוב פחות איכותית, אנחנו משתמשים ב IDEXX  מעבדת הדם הטובה ביותר בתחום הוטרינרי.

 

אסכם חלק זה ואומר שבהנחה שהווטרינר לא מעוניין להפסיד, מחיר הטיפול נגזר באופן ישיר מאיכות וממחיר החומרים שאותם הוא קונה ומאיכות ומחיר מעבדת הדם שיש  במרפאה. להוזיל את הטיפול אומר לחסוך בחומרים ובאיכות המעבדות ולספק עבודה ברמה נמוכה.

 

ציוד במרפאתנו


במרכז הווטרינרי רמת השרון יש מכשור מתקדם ומגוון שירותים רפואיים וכירורגים, ציוד חדשני רב הכולל מכונת רנטגן דיגיטלית, מכשיר אולטראסאונד, מעבדות דם חדישות, אנדוסקופיה (הדמיה בעזרת סיב אופטי), מעבדה ציטולוגית, חדרי ניתוח, חדרי אשפוז. הציוד הזה משודרג כל שנתיים שלוש והוא מאפשר אבחנות וטיפולים ברמה הכי גבוהה שניתן בתחום הוטרינריה.

 

סביבת עבודה

 

וטרינר לא עובד לבדו ויש צוות שהוא חלק ביתי נפרד ממנו. יש לווטרינר אסיסטנטית ובד"כ גם מזכירה שם להן צריך לשלם את השכר המגיע להן. צוות טוב הוא חלק חשוב מאוד ובלתי נפרד מחווית הטיפול, כמו כן למרפאה עצמה יש עליות כגון מים, חשמל, ארנונה, בלאי של ציוד וכו' שנלקחות בחשבון בתמחור הטיפולים

 

מרכיב הידע/ההכשרה / כוח האדם

 

על מנת לקבל תואר דוקטור בוטרינריה, לומדים  6-7 שנים באוניברסיטה. קשה מאוד לשלב עבודה ולימודים וההשקעה הכלכלית והנפשית היא עצומה.

 

נגזר מכך שווטרינר גובה גם על ניסיונו. באופן טבעי, וטרינר מתחיל, ללא ניסיון, ייגבה מחיר נמוך יותר מווטרינר וותיק יותר או מווטרינר מומחה. לווטרינר מומחה יש שנות הכשרה ארוכות יותר, ראייה שונה וכוללנית על המקרה, יש יכולת ניתוח גבוהה, חתירה למצוינות ויידע רב. יש לשים לב לעובדה, שבהרבה מקרים מרפאות וטרינריות מתהדרות במחירים נמוכים ונוחים, מעסיקות וטרינרים בתשלום זעום. וטרינרים המסכימים לעבוד בסכום זעום הם בד"כ וטרינרים מתחילים ללא ניסיון שצריכים לצבור שעות עבודה. כלומר גם במקרה הזה – לחסכון יש מחיר ואת ההשלכות רואים בסיום הטיפול, כמו כן חשוב לבדוק היכן הווטרינר קיבל את הכשרתו, אצלנו הויטרנרים הם בוגרי אוניברסיטאות הטובות בעולם, אני בוגר אדינבורו בריטניה, ד"ר אסף דגן בוגר בוסטון ארה"ב, ד"ר מיכל רייך וד"ר פז גפטר בוגרי האוניברסיטה העברית.

 

לסיכום

 

גם בווטרינריה אין לי ספק שהזול, ברוב המקרים הוא היקר, לצערי, מטופלים רבים המפרנסים אותי הם מאוכזבים של וטרינרים זולים. הבאים לסיבוב שני של טיפולים ובעלות נוספת – כך שבחישוב הכולל – עדיף ללכת על איכות מלכתחילה ולא להשקיע פעמיים (מבלי לדבר על הסבל הפיסי והנפשי וההשקעה מבחינת זמן מטופל)

 

וטרינריה היא לא כמו מסעדת שווארמה/פלאפל, מדובר בבריאות חיית המחמד שלכם ועל בריאות ואהבה לא מתפשרים.