מהם תסמינים (סימפטומים)?
03-5403368

מידע

כתבות

מהם תסמינים (סימפטומים)?

 

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינרי, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

המונח סימפטום, תסמין בעברית, חוזר פעמים רבות בשיחותיי עם לקוחות או במאמרים שאנו מעלים לאתר האינטרנט של המרפאה במטרה להעמיק את הידע וההבנה של לקוחותינו. בגלל השימוש התכוף וחשיבותו הרבה של מושג זה חשבתי שמן הראוי להבהיר את משמעותו והשלכותיו.

 

מהם תסמינים?
אנשים נוטים לבלבל בין תסמינים לבין המחלה עצמה. תסמין הוא תופעה המאפיינת מחלה, תחושה פיזית סובייקטיבית שהחולה (או בעליו) מרגיש או חווה בעצמו, ומהווה אינדיקציה לקיומה של מחלה כלשהי. התסמינים מנחים את הוטרינר בהגעה לאבחנה האפשרית או בבחירת בדיקות שיהיו היעילות ביותר כדי להגיע לאבחנה.
דוגמה לתסמינים נפוצים – הקאות, שלשול, אובדן תיאבון, פרכוסים, צליעה וכולי.

 

וטרינר רמת השרון הרצליה

 

הגעה לאבחנה, והגדרת המחלה שגורמת לתסמינים, עוזרת בבחירת הטיפול המתאים ביותר. מתן תרופות רק לטיפול בתסמינים לא פותר את הבעיה המקורית, שהיא המחלה עצמה.

 

מתי הם מצביעים על בעיה?

ישנם תסמינים שמיד עם הופעתם יש להתייעץ עם וטרינר, למשל – אובדן הכרה, קשיי נשימה, דימום משמעותי, פרכוסים. לעומת זאת, ישנם תסמינים קלים יותר המחייבים בדיקה רק אם הם נמשכים או מחריפים, למשל – הקאה, צליעה, גירוד. אם קיים ספק לגבי חומרת או חשיבות התסמין אפשר (מומלץ) תמיד להתייעץ עם הוטרינר. מסרו לרופא תיאור מדויק ותמציתי של התסמינים ובקשו הנחיות. זכרו, שאם יש ספק עדיף לטעות לצד הבטוח ולא להמתין יותר מדי עד שהמצב הרפואי מתדרדר.

 

וטרינר רמת השרון הרצליה רעננה

 

מה אפשר לעשות בבית?
הטיפול הביתי תלוי בסוג התסמינים הקיימים. ברוב המקרים תסמינים קלים יחלפו מעצמם עם הזמן. לעיתים אפשר לתת תרופות מסוימות שיקלו על התסמינים עד שהמחלה תחלוף, בדומה לתרופות נגד תסמיני צינון שאנשים רבים לוקחים בתקופת החורף. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם וטרינר /מרכז וטרינרי רמת השרון לפני שנותנים כל תרופה, ויטמין או תוסף, כיון שחלקם לא מתאימים לחיות מחמד, או שהמינון שלהם שונה.
מעקב צמוד אחר משך התסמינים והיקפם (האם הם מחמירים, מתפשטים, תסמינים חדשים מופיעים) הוא הדבר החשוב ביותר שיש בידי הבעלים לעשות. כל שינוי מהותי במצב, או היעדר שיפור במצב בחלוף פרק הזמן הצפוי, הוא אינדיקציה לבדיקה יסודית ע"י הוטרינר.

 

הצוות במרכז הווטרינרי רמת-השרון זמין לכל שאלה 24 שעות ביממה, 365 ימים בשבוע