מהי התרופה הטובה ביותר להולכים על ארבע? (רמז: מניעה!)
03-5403368

מידע

כתבות

מהי התרופה הטובה ביותר להולכים על ארבע? (רמז: מניעה!)

מאת אראל רגל, אסיסטנט ומאלף כלבים, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

אנו, בני האדם, נחשפים למחלות, וירוסים ובעיות רפואיות המלוות בכאב וסימנים כאלה ואחרים וכך גם חברינו ההולכים על ארבע.

 

רובינו, נחכה להופעות הסימנים (כגון כאב) ורק לאחר מכן נתחיל לטפל בבעיה בעזרת התרופה המיועדת. אך בסל התרופות ישנה תרופה שלעיתים בורחת לנו מהראש, תרופה נגישה, ללא תופעות לוואי, ללא מרשם רופא. תרופה הנקראת מניעה.

את מירב הבעיות הרפואיות ניתן למנוע ע"י התנהלות נכונה בבית, אצל חברים, בחוץ, וע"י שגרה יום יומית המשלבת תרגילים מגוונים ופעילויות מגוונות.

 

להלן מספר דוגמאות למניעת בעיות רפואיות שונות:

 

מניעת השמנה
כאשר ברצוננו לרדת במשקל, נעשה ספורט ונשמור על תזונה נכונה המתאימה לנו, אשר תביא לתוצאות המקסימליות, יחד עם תוכנית עבודה מסודרת. אך, מובן לכולנו, שאם היינו אוכלים נכון לפני כן, ודואגים לשגרה מעט ספורטיבית אז לא היה לנו הצורך להיכנס מלכתחילה לתקופה של דיאטה וספורט בצורה אינטנסיבית.

 

באותה הצורה, ניתן למנוע בעיות השמנה אצל חברינו ההולכים על 4. ומעבר לכך, נוכל למנוע בעיות מפרקים וכאבים מיותרים.

 

מניעת בעיות מפרקים
ידוע לנו, שכלבים מבוגרים נחלשים עם גילם, בדומה לנו, ויש ביכולתנו להקל עליהם בהגעתם לגיל המבוגר.

 

כלבים החיים בדירות, והולכים רוב חייהם על רצפת בית חלקה, עלולים גם כן להיחשף לבעיות אגן, מפרקים ועוד. לכן, התרופה הטובה ביותר היא מניעה בעזרת תרגילי חיזוק יום יומיים אותם ניתן לבצע בבית בהתייעצות וטרינרית, או לחילופין להיעזר באיש מקצוע אשר יכול לעזור במפגשי חיזוק אורתופדיים למניעת בעיות דומות. כמובן שיש להיזהר מ"הקפצות" מיותרות של הכלב ומשחקים העלולים לפגוע לו באגן ועוד.

 

מניעת בעיות עיכול
כשאנחנו רוצים לאכול או לשתות משהו, באופן טבעי ניקח לנו צלחת וכוס נקיות, שנשטפו עם סבון בכדי להיות בטוחים שהאוכל/מים אותם אנו מכניסים לגופנו לא מכילים חיידקים למיניהם. איך היינו מגיבים לאכילה/שתייה מצלחת או כוס מלוכלכות?

 

התגובה הראשונית שלנו אולי תהיה להיגעל מהסיטואציה, אך התגובה המשנית תגיע לאחר מכן, כבר מאזור הקיבה שלנו, מבפנים.

 

אחת הבעיות הנפוצות ביותר במרפאה הינה צואה רכה ובעיות שלשולים, הקאות וכדומה. מחקרים מראים שכלבים אשר לא מנקים להם את קערת המים והאוכל על בסיס יום יומי, נחשפים יותר לחיידקים וכך גם מגיעים לבדיקה רפואית בתדירות גבוהה יחסית ונדרשים בתוספים כגון פרו ביוטיקה ועוד, ולעיתים אף אשפוזים. לכן, התרופה הטובה ביותר לבעיות במערכת העיכול, כשלא מדובר במזון לא ייעודי לכלב- היא מניעה ע"י שטיפה של קערות המים והאוכל על בסיס יום יומי וכמובן האכלת מזון ייעודי.

 

מניעת בעיות שיניים
כבר כשהיינו ילדים קטנים, חלקנו לא אהב ללכת לרופא השיניים וישנם גם אנשים מבוגרים שלא אוהבים זאת. בכדי למנוע את הגעתנו לרופא השיניים לביצוע פעולות כגון עקירות, סתימת חורים וכדומה, אנו מצחצחים שיניים בכל יום ונפגשים עם שיננית. גם בנושא זה, ניתן למנוע בעיות כגון אבן שן, הגורמת לכאבי שיניים, דלקת חניכיים, נסיגת חניכיים וכו'... ע"י ביצוע פעולה פשוטה ושימוש אחת ליום במשחת שיניים ייעודית לכלבים. כמו כן, היוצרות האבן משתנה מכלב לכלב ותלויה גם בחומציות הרוק, לכן ישנם גזעים/כלבים מסוימים אשר נדרשים בניקוי שיניים מקצועי אחת לתקופה.

 

לטייל בבטחה
חלקנו, טרם יציאה לטיול בטבע עם המשפחה, נקרא על האזור המסוים אליו אנו נוסעים לטייל ונדע מה הוא כולל (צמחיה, מאגרי מים, נקודות תצפית וכו), וכל זה בכדי להתרשם ולא לפספס אתר מעניין. כאשר אנו מצרפים את הכלב לטיול, מומלץ מאוד לקרוא בהרחבה על הצמחייה הקיימת באזור, מאחר וישנם צמחים רבים אשר יכולים לפתח תגובות אלרגיות אצל בני המשפחה שלנו ההולכים על ארבע. וכמובן, אם קיימים אזורים שיכולים להוות סכנה עבור הכלב, יש להיות מודעים לקיומם.

 

המניעה יכולה להתקיים בכל רגע ובכל שלב בחיינו ובחיי הכלב. זוהי התרופה הכי טובה לבעיות שיכולות לצוץ פתאום במהלך חיינו עם ההולכים על ארבע. שימו לב לכלב שלכם, אתם מכירים אותו הכי טוב. עשו בשבילו שיעורי בית אם הוא מצטרף אליכם לטייל, וקחו בחשבון- יש צורך בפעולות מניעה כמו שאנו בני האדם נוטים לעשות בכדי למנוע בעיות רפואיות כאלה ואחרות, גם בחיי הכלב. ברוב המקרים, אם נסתכל אחורה, הייתה לנו את האופציה למנוע מקרה כזה או אחר. החוכמה היא לחשוב על זה שניה, שתיים קודם לכן. כמו שאומרים- להקדים תרופה למכה.

 

לכל שאלה והתייעצות, צרו איתנו קשר במרפאה וטרינרית רמה"ש, 03-5403368