מדריך לעידוד שתייה בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

מדריך לעידוד שתייה בחתולים

מאת מאיה זיידנר, מנהלת קבלה במרכז וטרינרי רמת השרון

 

הידרציה היא מצב פיזיולוגי של מאזן אלקטרוליטים. בדיוק כמו אצל אנשים, חשוב לדאוג שהחתול מקבל מספיק נוזלים על מנת לשמור על מאזן זה. כאשר לוקחים בחשבון את התפקיד של המים בכל, החל ממחזור הדם ועד למערכת העיכול, קל להבין מדוע. יחד עם זאת, לעיתים קרובות אנו מתעלמים מצריכת המים של החתול שלנו, למרות שמחסור בשתייה יכול לגרום לבעיות רבות. מובן, כי כל חתול הוא שונה ולכל אחד העדפות שונות. על כן, עקבו אחר מדריך זה כדי ללמוד כיצד לספק לחתול שלכם אופציות שונות להגשת מים ולגלות את העדפה שלהם.

 

סימנים שכיחים לצריכת מים ירודה

 

אם החתול שלכם לא שותה מספיק, זה עלול להוביל ל
*פה יבש
*עייפות או דיכאון
*התנשמות
*איבוד תיאבון
*ירידה באלסטיות של העור

 

במידה ואתם מזהים את אחד או מספר מהסימנים הללו אצל החתול שלכם, מומלץ לבקר אצל הוטרינר לשלילת מחלה פוטנציאלית (לבדיקה ותיאום תור, צרו אתנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368).

 

מדוע חתולים נהנים ממים זורמים

 

כאשר נצפה בחתולים בטבע נראה כי חלקם נמנעים משתייה ממקור מים עומדים. תיאוריה אחת להתנהגות זו היא שייתכן כי חתולים אלו למדו לקשר מים עומדים עם מים מזוהמים בבקטריות וטפילים. על כן, הרבה חתולים נמשכים באופן אינסטינקטיבי למים זורמים או נוטפים.

 

מומחים חושבים כי יתכן שחתולים מעדיפים מים זורמים כיוון שהם פועלים על יותר חושים; רואים את המים זזים, שומעים את הסאונד שלהם ואולי גם טועמים את ההבדל.

 

סיבה נוספת מדוע חתולים עשויים להעדיף מים זורמים או מטפטפים היא הפיזיולוגיה והאופן בו הם משתמשים בלשונם. בזמן שכלבים משתמשים בלשון שלהם כ"כפית" כדי לשתות מים, חתולים יוצרים בלשונם את צורת האות J, כך שרק תחתית הצורה נוגעת במים. כאשר הם מושכים את לשונם חזרה אל פיהם, הם מושכים יחד איתו מצבור מים בו הם "נוגסים" לפני שהמים מספיקים להישפך.

 

ארבע דרכים להגדיל את צריכת הנוזלים של החתול שלכם

 

הצלחת המתאימה: הרבה חתולים אינם אוהבים קערות עמוקות וצרות כיוון שהן פוגעות בשפם שלהם ומונעות מהם אפשרות להישאר בראייה רציפה עם שאר הסביבה. נסו להשתמש בקערה רחבה ושטוחה ובדקו אם נראה הבדל בצריכת המים שלהם.

 

טרי יותר: חתולים מעדיפים מים שלא עמדו זמן רב. הקפידו לחדש את המים בקערה לפחות פעם ביום.

 

הוסיפו תנועה: פתחו את הברז לזרם חלש או טפטוף כדי שהחתול ישתה ישירות ממנו. במידה ואתם רוצים פתרון שיעבוד גם כאשר אינכם בסביבה, נסו להשתמש בקערה עם מזרקת מים (ניתן לרכוש כאלו בחנויות לבעלי חיים או ברשת). 

 

מזון רטוב: חתולים צורכים נוזלים גם דרך המזון שלהם. לכן, דרך נוספת לעזור להוסיף לצריכת המים שלהם היא על ידי שילוב מזון רטוב (שימורים) בדיאטה שלהם.
לרוויה!

 

 

לשאלות נוספות או תיאום תור, אנא צרו קשר - מרכז וטרינרי רמת השרון  03-5403368