מדוע כלבים נוחרים ומה אפשר לעשות בנידון
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע כלבים נוחרים ומה אפשר לעשות בנידון

מאת: מיכל לבסון - אסיסטנטית

 

בתנאים הבסיסיים ביותר, קול הנחירה עצמו, קורה כאשר ישנה איזושהי חסימה במערכת הנשימה העליונה. החסימה יכולה להיות בכל מקום לאורך נתיב הנשימה, מהאף עד הטרכיאה (הצינור שמוביל את האוויר לריאות). כשהאוויר נדחף דרך המעברים הללו, הוא עובר בצורה לא שווה דרך החסימה ויוצר את רעש החריקה וה"ניסור" שאנחנו מכירים כנחירות.

 

יש מספר גורמים שיכולים לגרום לכלבכם לנחור כולל מבנה לא רגיל של הפנים, (אף פחוס בעיקר) השמנת יתר, גודש באף, דלקות, פוליפים, אלרגיות, תרופות, ואפילו תנוחות שינה לפעמים.

 

תוכלו להסתכל על הסיבות הנפוצות הללו לנחירה של כלבים ולראות אם כלבכם חווה את אחת מהן:

 

כלבים בעלי פנים פחוסים: מבנה הפנים הפחוס אצל כלבים אלו משפיע על האף ועל דרכי הנשימה. הפנים הפחוסים והחמודים שלהם צריכים להכיל את אותו מספר של תווי פנים שיש אצל כלבים בעלי פנים רגילים, אבל על שטח פנים קטן בהרבה. הנחיריים שמלכתחילה דיי קטנים אצל כלבים, אפילו קטנים יותר אצל כלבים אלה, וצריכים להכיל את אותו מספר רקמות ומבנה פנים.

כפלי פנים מרובים כמו למשל אצל כלבי פאג, גורמים בדרך כלל למעברים חסומים של האף ונחירות. גזעי כלבים שחווים את התופעות האלה בדרך כלל הם: בוקסר, פאג, בולדוג, פקינז, שיטצו, ובוסטון טרייר. חלק מהגזעים הללו צריכים ניתוח נחיריים מיוחד להסיר רקמות עודפות ומיותרות ולהסיר את החסימה.

 

הפרעת החיך הרך: החיך הרך הוא פגם מולד של הרקמות באחורי הגרון. ההפרעות הנפוצות ביותר הם פגם או "חריץ" בחיך או חיך מוארך. החפיפה הזו גורמת לחסימה בדרכי האוויר בזמן נשימה. הקול שהכלב משמיע (סטרידו) מחמיר בזמן פעילות גופנית. הטיפול בחיך מוארך הוא ניתוח אצלנו.

 

השמנת יתר: כלב שמן הוא לא תמיד כלב שמח. כמה קילוגרמים עודפים יכולים לגרום הרבה לחץ על מערכת הנשימה של הכלב ועל החזה. משקל עודף יכול לגרום אפילו להפסקות קצרות בנשימות בזמן שינה. ירידה במשקל בדרך כלל מעלימה את הנחירות במקרים אלה.

 

אף סתום: בדיוק כמו אצל אנשים, כלבים נוטים לנחור יותר כשהאף שלהם סתום. סתימה באף יכולה להיגרם מאלרגיות, זיהומים באף, או אפילו גידולים באף. אלרגיות יכולות להיגרם מאבק, קרדית אבק הבית, טחב, ועשן.

 

תרופות: חלק מהתרופות כגון כאלו שמרפות שרירים, או כאלה שמשמשות לטפל בכאב יכולות להוריד את קצב הנשימה או אפילו להגביל מעברי אוויר.

 

מזג אוויר: אוויר יבש יכול לגרום לרקמות אף להדבק, מה שגורם לנחירות בכלבים שבדרך כלל ישנים בשקט. בחלק מהכלבים שינויים בגבהים כתוצאה מטיולים או אפילו לחצי אוויר משתנים יכולים להגביר נחירות.

 

תנוחות שינה: בדומה לאנשים, גם אצל כלבים תנוחות השינה יכולות להשפיע על הנחירות. כלבים שישנים על הגב או הבטן, שמים יותר לחץ על דרכי הנשימה, כאשר אלה הישנים על צידם בדרך כלל נוחרים פחות.

 

לרב, נחירות בכלבים הם לא בעיה כל עוד הם מקבלים הרבה שינה טובה וממשיכים לנשום בצורה נורמאלית כשהם ערים. נחירות נעשות לבעיה  אם הן מפריעות או מונעות דפוסי שינה נורמאלים או גורמות קשיים בנשימה בזמן פעילות גופנית.

 

לסיכום, אם אתם מודאגים מהנחירות של כלבכם, או רואים שינוי בהתנהגות, הפרשות מהאף או דימום מהאף, אנא התקשרו לווטרינר כדי לוודא שהסימפטומים לא מצביעים על בעיה רפואית כלשהי.