מדוע כלבים מקיאים לאחר ארוחה?
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע כלבים מקיאים לאחר ארוחה?

מדוע כלבים מקיאים לאחר הארוחה?

מאת: חברת ווטמרקט בע"מ

 


ראשית, בדקו את הנקודות הבסיסיות הבאות: האם שיניתם את תזונת הכלב שלכם לאחרונה? האם הוא מתחרה עם חיות מחמד אחרות על מזון? האם הוא אכל דשא לאחרונה? כל אלו הן סיבות אפשריות לכך שהבטן שלו תציק לו אחרי הארוחה. גלו מדוע הן עלולות לגרום לכלב שלכם להרגיש לא טוב ומתי כדאי להביא אותו לווטרינר.
מעבר למזון כלבים חדש
שינויים פתאומיים בתזונה של הכלב שלכם עלולים לגרום לבעיות במערכת העיכול, ולכן החלפת מזון כלבים (סוגים או מותגים) מהר מדי עלולה לגרום לבלגן בבטן. מעל לכל, חשוב לעבור למזון חדש לאט, בדרך כלל במשך 7-10 ימים. לפני שתקבלו החלטה להחליף מזון לכלב שלכם, בדקו זאת עם הווטרינר שלכם. אם אתם ממשיכים לראות סימנים לבעיות בקיבה או שהכלב אינו מפסיק להקיא, עליכם להביא אותו לווטרינר בהקדם האפשרי. ייתכן שהוא סובל מאלרגיה או אי-סבילות למזון, או שיש לו בעיה חמורה יותר (גוף זר בקיבה, מחלה כללית במערכת אחרת בגוף וכו').

 

אכילה מהירה בשל חרדה
מרות שרוב בעלי חיות המחמד מניחים שלכלב שהקיא מיד לאחר האוכל עשויה להיות רגישות למזון, זהו לא בהכרח המצב. חרדה או פחד עשויים להיות הגורם לכך שהכלב מקיא לאחר האוכל. האם הכלב שלכם מתחרה בכלבים אחרים בבית על אוכל? תחושת טריטוריה כזו יכולה לגרום לו לאכול מהר יותר, מה שעלול להעמיס על הקיבה ולהפחית את כמות הרוק שבדרך כלל נבלע עם המזון ומשמש כבלם. ובדיוק כמונו, עצבנות ולחץ יכולים לגרום לכלב שלכם להרגיש בחילה ולהגביר את רמת החומציות בקיבה.
כאשר כלבים אוכלים מהר מדי, הם לא לוקחים את הזמן ללעוס את חתיכות המזון הגדולות. הם גם בולעים כמות משמעותית של אוויר, שני גורמים שיכולים לעלות חזרה בפליטת מזון או בהקאה. במידת האפשר, האכילו את הכלב החרד שלכם באזור מבודד, ללא בעלי חיים אחרים בסביבה. התחילו עם ארוחות קטנות והגדילו אותן בהדרגה  כשתראו שהוא רגוע יותר במהלך הארוחות - עד להגעה למנה בגודל רגיל.
יכולות להיות בעיות חבויות אחרות הקשורות לחרדה של הכלב שיכולות להשפיע על התזונה שלו. האם חלו בבית שינויים שעלולים היו להפריע לשגרת חייו? האם החלפתם מקום מגורים לאחרונה או שיניתם את שעות העבודה שלכם? שינויים כאלו יכולים לגרום לכלב שלכם לחרדות, שעלולות להשפיע על מערכת העיכול שלו. אם אתם חושדים שגורם כזה יכול להיות הסיבה לכך שהכלב מקיא לאחר הארוחה, המשיכו להראות לו שאתם אוהבים אותו. עודדו אותו, לטפו אותו ושחקו איתו, והרגיעו אותו שהכל בסדר. לאט לאט, עם הזמן הוא יסתגל לשינויים ויחזור להתנהג כפי שהתנהג בעבר. עדיין חשוב לעקוב אחר הרגלי האכילה שלו כדי לוודא שאין בעיה גדולה יותר - אם זה קורה יותר מאחת לכמה שבועות, יש להתייעץ עם הווטרינר. הקאות בשל בעיות בריאותיות אחרות הן שכיחות יותר מאשר הקאות בשל חרדה.

 


הוא אוהב את הטעם
בדומה לאכילה בשל חרדות, הכלב שלכם עשוי להפוך למפונק מהר מדי אם הוא אוהב את טעם המזון שלו. אין שום דבר רע בהנאה מארוחה, אך אתם רוצים להיות בטוחים שהכלב שלכם מקבל את כל התזונה שהוא יכול לקבל בלי לפלוט אותה חזרה החוצה.
אחת הדרכים להפחית נטייה כזו היא לתת לכלב מנות קטנות יותר באופן תדיר יותר, עד שתבחינו בכך שמהירות האכילה שלו פוחתת באופן טבעי. אפשרות נוספת היא להגיש את הארוחות מפוזרות על צלחת שטוחה גדולה או על תבנית עוגיות. זה יאלץ אותו לאכול לאט יותר וללקט בנפרד כל פיסת מזון, ויפחית את הסיכוי שהוא יקיא לאחר הארוחה. ישנם גם צעצועים מיוחדים למזון כלבים הדורשים ממנו לעבוד קצת יותר קשה כדי לאכול. זו יכולה להיות פעילות טובה בשבילו, שגם מאלצת אותו לאכול לאט יותר. רק הקפידו לוודא שהוא עדיין אוכל את כל האוכל שלו, ולא מתוסכל מאופן הגשת הארוחות החדש שלו.

 


הוא בלע דשא לאחרונה
בעוד שכלבים עשויים לאכול דשא ממגוון סיבות ללא תופעות שליליות, כלבים שאינם מרגישים טוב מסיבות אחרות עשויים לאכול דשא ולהקיא את תכולת הקיבה שלהם, וכך להוציא כנראה את מה שגרם להם להרגיש לא טוב. ברגע שהכלב שלכם מקיא את הדשא והאוכל, הוא אמור להרגיש טוב ואין צורך בטיפול רפואי נוסף אם היה מדובר במשהו שהציק לו בקיבה. רק זכרו להקפיד שהכלב לא יתייבש והשגיחו עליו היטב כדי להבטיח שההקאות לא נמשכות, ושאין לו בעיה נוספת.
אם הכלב שלכם פשוט לא יכול להפסיק להקיא לאחר שאכל מזון ודשא, הביאו אותו לווטרינר או למרפאת חירום לבעלי חיים בהקדם האפשרי. ייתכן שיש משהו אחר שאינו תקין. ייתכן שהוא סובל ממחלה זיהומית או מערכתית, ייתכן שבלע גוף זר או אפילו סובל מהיפוך קיבה. לא משנה מה הסיבה, תשומת לב מהירה תגרום לו להרגיש טוב יותר.

 

 


כל הזכויות שמורות לווטמרקט בע"מ.
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עצה רפואית,חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה.