מדוע כדאי לאמץ בעלי חיים בזמן ההסגר בצל מחלת הקורונה covid-19
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע כדאי לאמץ בעלי חיים בזמן ההסגר בצל מחלת הקורונה covid-19

מאת עמית זוננשיין, אסיסטנט במרכז וטרינרי רמת השרון

 

בעקבות מחלת הקורונה שפוקדת אותנו בזמנים אלה בארצנו וכניסתנו להסגר וחלקנו לבידוד, החלטנו להסביר במספר דרכים מדוע דווקא היצורים הפרוותיים והחמודים - מכלבים, חתולים ועד ארנבים, הם דרך מצוינת להעביר את ההסגר והבידוד ולמה כדאי לנו לאמץ חיית מחמד ודווקא עכשיו ולהשאירו איתנו לכל החיים.

 

א') מחקרים הראו כי דקות לאחר ליטוף של כלב או חתול, משוחררים שורה של כימיקלים ביניהם Oxytocin בזרם הדם שלנו המשרים תחושה של רוגע, אושר ביטחון ושביעות רצון. לכן, לא פלא שברגעים של לחץ, אנשים שולחים יד לעבר חיות המחמד שלהם, קל וחומר בזמנים קשים אלו.

 

ב') כמו שכולכם יודעים, ישנם קבוצות הנמצאות בסיכון גבוהה יותר משאר האוכלוסייה והם: קשישים, בעלי מחלות רקע או מעשנים. בעקבות כך, רבים מאיתנו אינם מבקרים או רואים את הסבים והסבתות, אבא ואמא או חברים. לכן, הרבה מקרובינו נשארים לבד ללא מי שיבקר אותם. פה נכנסים בעלי החיים, המהווים אמצעי להפגת בדידות, דיכאון וכן אמצעי להסחת דעת. בעלי החיים יכולים לספק תוכן ומשמעות לחייו של הקשיש ועוד. כתוצאה מהקשר, הטיפול בחיה וסדר היום הנוצר מהאכלה, המשחק והטיול היומיומי, הדימוי העצמי של הקשיש או של האדם שנשאר בודד עולה. במחקרים רבים מצאו כי קשישים שהחזיקו או טיפלו בחיות מחמד תרמו להפחתת לחץ הדם, צרכו פחות תרופות והתלוננו על פחות כאבים ופחדים ועשו אותם יותר מאושרים. 

 

כמו כן, הזמן שאנחנו הולכים להישאר בהסגר אינו ידוע וככל הנראה ימשך לעוד חודשיים-שלושה לפחות שזה הרבה מאוד זמן ! ולכן, זוהי ללא ספק המתנה הטובה ביותר שאפשר לקבל בזמנים אלה.

 

ג') בנוסף, אימוץ של כלב למשפחה מרובת ילדים יכול להוות הפתרון האידיאלי לעיסוק הילדים ולהוציא אותם מהשעמום, דיכאון ובמיוחד למניעת ריבים. כמו כן, בעלי החיים יכולים להרגיע אותם, לתת להם תקווה ורוח חיובית לאור המצב אליו נקלענו ולהרוויח הרבה אושר לכל המשפחה !

 

אז מדוע לאמץ דווקא עכשיו?

 

לצערנו, בעקבות כל הלחץ, ההיסטריה והחשש שבעלי החיים יכולים לחלות גם כן (למרות שעד לרגע זה, אין לכך עדות כלל), נותרנו עם סיטואציה בה הרבה מאוד אנשים החליטו להוציא את בעלי החיים שלהם מהבית והעמותות לאימוץ כלבים וחתולים התמלאו בבעלי חיים המשתוקקות לבית ומשפחה. כמו כן, מבחינה מוסרית בסופו של דבר, בעלי החיים המדהימים הללו יישארו ללא בית. ולכן ההמלצה היא לצאת ולאמץ !

 

אנו עובדים בהתנדבות עם אס או אס חיות ועמותת האפי דוג ונשמח לעזור לכם למצוא כלב או חתול לאימוץ.

 

 

לפרטים נוספים, המלצות ולכל שאלה ומענה כאן במרכז הווטרינרי ברמה"ש
בטלפון שמספרו 03-5403368