מדוע ישנה הפרשה מאיבר המין של הכלב שלי?- כלבים זכרים
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע ישנה הפרשה מאיבר המין של הכלב שלי?- כלבים זכרים

מאת אראל רגב- אסיסטנט בכיר, מרכז וטרינרי רמה"ש
 
אנו נחשפים להרבה מקרים במרפאה בהם ישנה דאגה מצד הלקוח בעקבות הפרשה שהוא שם לב אליה מאיבר מינו של הכלב. האם זה באמת צריך להדאיג אותנו? ואם כן, מתי?
 
יכולה להיות התעסקות רבה מצד הכלב באיבר מינו בעקבות הפרשה של מוגלה, אך לא תמיד זה יהווה בעיה. ישנן הפרשות ו"שאריות" נורמליות לחלוטין אשר לא מהוות סכנה לכלב ובנוסף, מהווה התנהגות נורמלית לחלוטין כחלק מההיגיינה האישית שהכלב שומר עליה. 
 
כמובן שכאשר ישנה הפרשה מאיבר המין, צהבהבה או ירקרקה, מומלץ להגיע לבדיקה רפואית בכדי לאבחן את אופי ההפרשה. במקרים יחסית נדירים, יכול להיות ומדובר בזיהום. אבל אם יש ספק- אז אין ספק. הגיעו לבדיקה! 
 
לעומת זאת, הפרשה דמית מאיבר המין, מחייבת אותנו להגיע לבדיקה רפואית כי כאן כבר כן יכולה להיות סיבה לדאגה. 
 
בואו נסקור כמה סוגי הפרשות היכולות להופיע:
-שתן
-סמגמה (Smegma) חלב העורלה. הפרשה סמיכה ולחה המצטברת תחת עורלת הפין
-שפיכת זרע
-דם
-מוגלה
 
גורמי הפרשות:
-זכר לא מסורס (סמגמה)
-מחלת מין
-סרטן באיבר המין
-פציעה
-בלוטת הערמונית 
 
 
בואו נקשר את סוגי ההפרשות והגורמים:
 
*שתן הוא פסולת נוזלית המופרשת ע"י הכליות. נוזל השתן מצטבר בשלפוחית עד למתן השתן-השתנה. גם בשתן ניתן לראות סימנים המעידים על בעיה רפואית כגון דם, וריכוז שתן ע"י צבע. שתן זו הפרשה טבעית.
*סמגמה   - תערובת של תאי עור מתים, שמנים ולחות. השילוב שלהם מכיל מן חומר סיכה אשר שימושי במהלך קיום יחסי מין. צבע ההפרשה תלוי ב"איפור" הביולוגי של הכלב אך הגוונים יכולים להשתנות. סמגמה מתקשרת לזכרים לא מסורסים מאחר וכלב לא מסורס מייצר כמויות גדולות יותר של סמגמה. למשל בעקבות רמות גבוהות של טסטוסטרון. 
 
*זרע- נוזל המיוצר במערכת הרבייה הזכרית ותפקידו לשאת את תאי הזרע המיוצרים באשכים אל מחוץ הגוף של הזכר בכדי להפרות את ביציות הנקבה.
זרע מתקשר לנו למחלות מין מאחר ופעולה זו נובעת לרוב אחרי קיום יחסי מין. גם אצל כלבים יש מחלות מין כגון, הרפס, canine brucellosis, CTVT. אז במידה ואתם יודעים שהכלב שלכם היה מעורב בפעילות כזו, והחלו סימנים והפרשות מאיבר המין- יש להגיע לבדיקה. 
 
*דם-נושא הפרשות הדם מקושר לנו עם בעיות בבלוטת הערמונית, פציעות באיבר המין  וגידולים באיבר המין. 
לעיתים, סיבה נוספת לדימום מאיבר המין היא קרישת דם והפרעות המוליטיות אחרות, בעקבות ליקויים במחזור הדם.
 
*מוגלה-  היא לרוב תוצר של זיהום כלשהוא שקיים באיבר המין. וירוס ההרפס יכול להיות קשור לזיהום כזה ולרוב גוף זר. חשוב לשים לב להבדלים בין מוגלה לסמגמה. במידה והצבע של ההפרשה הינו כהה, ובעל ריח רע, כנראה ומדובר במוגלה. 
 
הפרשות מאיבר המין יכולות להיות נורמאליות וכאלה המצריכות טיפול רפואי. כמובן שאם מדובר בהפרשה דמית יש להגיע למרפאה הוטרינרית בכדי לאבחן את מקור הבעיה ולהתחיל טיפול. במידה ומדובר בהפרשה אחרת, והנכם שוקלים אם לגשת לוטרינר- צרו קשר עם המרפאה! נסו לתאר טלפונית ובמידת הצורך הגיעו לבדיקה רפואית. 
 
לכל שאלה אנו נמצאים עבורכם במרכז וטרינרי רמה"ש
03-5403368