מדוע חתלתולים נושכים
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע חתלתולים נושכים

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית ראשית, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה


משחק בנשיכות  אצל חתלים עשוי להתפרש באופן מוזר. מדוע שירצו לשחק בנשיכות? אך זהו עוד אינסטינקט קצת משונה הקיים אצל חתולים. מחקרים הראו שבסביבות גיל ארבעה חודשים הם מתחילים לפתח התנהגות אגרסיבית מדי, אך דבר זה הוא חלק טבעי בהתפתחותו של החתול.


משחק באגרסיביות הוא אימון לעתיד של החתול כשיתבגר. זהו אימון של החתול על אינסטינקט הרדיפה והתפיסה של טרף. אין קשר בין התנהגות זו לבין רצון לפגוע בבעלים או בחתלתולים אחרים.


לחתולים יש שני אופנים של משחק אגרסיבי: הראשון הוא "תקיפה ונסיגה" והשני הוא משחק "לאימון על תפיסת טרף", זהו צייד, רדיפה ו"תקיפה".
משחק התקיפה והנסיגה מערב שתי התנהגויות: אחת של תקיפה ואחת של נסיגה. חתלתולים צריכים ללמוד להתמודד עם שתי הסיטואציות ויתאמנו עליהן בצורה משחקית. אם תצפו בחתלתולים צעירים משחקים, תוכלו לשים לב שהם מתאמנים בקפיצות הדדיות אחד על השני, גלגולים הנראים כ"האבקות" עם שיניים חשופות וציפורניים שלופות, כאשר אחד מהם בורח והשני רודף אחריו. הם יתגלגלו ויתאבקו עוד ואז יחליפו תפקידים וימשיכו. הם ימשיכו להתאמן על משחקים אלו כאשר הם יפתחו מיומנויות צייד שישרתו אותם בתפקידם כטורפים כאשר הם בטבע.


משחקי טורף ונטרף בחתלתולים כוללים התנהגויות שתוכלו לזהות גם כשחתול הבית שלכם משחק. חתלתולים יתכופפו, יתגנבו, יתחבאו ו "יארבו" "לטרף" שלהם. (שיכול להיות מגוון של דברים החל מצעצועים ונייר ועד לאצבעות הידיים והרגליים שלכם). ברגע שהצליחו לתפוס את המטרה שלהם, הם יסתערו עליה בדיוק כמו שעושים חתולים בטבע.


מתי החתלתולים מפסיקים לנשוך?

אצל רב החתלתולים הנשיכות  נעשות יותר תכופות ואגרסיביות סביבות גיל ארבעה חודשים, ופוחתות עם הזמן כשהם גדלים, בדרך כלל נעלמות עד גיל שנה.


איך מפסיקים את החתלתול מלנשוך?

כאן תוכלו למצוא מספר עצות מועילות איך לגרום לחתלתול שלכם להפסיק לנשוך אתכם.
הקדישו זמן למשחקים עם החתלתול שלכם. זה אומר לשחק אתו בין 20 -30 דקות ביום. המשחק מנתב את האנרגיה והפוקוס שלו בדרכים מקובלות שלא גורמות לכם לחבלות ונשיכות כואבות. משחקי חכה וכדורים הם דרך טובה מאוד לעזור לחתול "לתפוס ולהרוג" את הטרף שלו, תוך שמירה על האינסטינקטים שלו בשליטה ולא מכוונים כלפי אצבעות הרגליים שלכם.


למדו איך "לקרוא" את החתלתול שלכם כדי להימנע מאגרסיביות. ברגע שתכירו את החתלתול שלכם ואת ההתנהגויות שלו תזהו את הסימנים שמביאים להתחלת הנשיכות. הסימנים יכולים להיות עיניים גדולות ובורקות, עישונים מורחבים, גב סמור, הזנב מתנודד מצד לצד ונהימה חרישית שבסופם התנפלות על המטרה. גם האוזניים יכולות להיות מוטות לאחור בצמוד לראש מלווים בנהימה מורגשת.


כאשר אתם שמים לב שהחתלתול שלכם עומד להתחיל במתקפת נשיכות, הפסיקו להתייחס אליו, הפסיקו ללטף אותו ולשחק אתו ופשוט התרחקו ממנו. אם החתול נמצא עליכם, הניחו אותו על הרצפה והפסיקו להתייחס אליו.


הסיטו את תשומת ליבו למשהו אחר. כאשר אתם שמים לב שהוא ממש עומד לנשוך, קחו צעצוע ועודדו אותו לשחק. אם לא הצלחתם למנוע בעדו לנשוך, גם רוטב טבסקו על הידיים יכול לעשות את "הטריק" וכאשר הוא נושך פעם פעמיים הוא לבסוף לומד שזה לא משתלם לו ומפסיק.


אף פעם אל תכו, תצעקו או תרדפו אחרי החתול שלכם. התנהגות זו רק תביא לזה שהחתלתול שלכם יפחד מכם. באופן כללי הם לא מבינים שעשו משהו שהרגיז אתכם ולא יבינו מדוע אתם כועסים עליהם.


שבחו את החתלתול שלכם על התנהגות טובה. כאשר החתלתול שלכם משחק יפה או שוכב בשקט, לטפו אותו בעדינות והציעו לו חטיף קטן. ככה הוא ילמד שמשתלם לו לשחק יפה ולא לנשוך.

 

לשאלות נוספות מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה
03-5403368