מדוע חתולים מטפחים זה את זה?
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע חתולים מטפחים זה את זה?

מאת גל לוי, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון. בוגרת תואר ראשון בקיימות וממשל ותואר ראשון במדעי הים והסביבה הימית.


חתולי בית הם חיות קפדניות, והדרך העיקרית שבה הם שומרים על עצמם נקיים היא באמצעות טיפוח. לרבים מאתנו יש מספר חתולים באותו בית,  וניתן לשים לב שהם מטפחים לא רק את עצמם אלא לפעמים גם זה את זה.

איך התפתחה ההתנהגות הזו? איך מחליטים מי מטפח את מי?
בואו נחקור את הפרטים מדוע טיפוח ממלא תפקיד חשוב בחייו ובמבנה החברתי של חתול.


חתולים לומדים לטפח את עצמם כבר כחתלתולים צעירים, וממשיכים עם הרגלי טיפוח אלו לבגרות. רוב החתולים עושים זאת בצורה טובה מאוד ושומרים על עצמם נקיים ללא התערבות רבה מצד ספרים או בעליהם. ככל שחיית מחמד מתבגרת, רמת הטיפוח עלולה לרדת עקב מצבים בריאותיים אחרים כגון דלקת פרקים, דלקות חניכיים ועוד.

חתולים רבים משתתפים בטיפוח הדדי, כאשר הם חיים במשק בית מרובה חתולים או במושבת חתולים, כולל מושבות חתולי בר. חשיפה להתנהגות טיפוח הדדי מתחילה כבר בגיל צעיר, כשהחתולה האם יוזמת את ההתנהגות, מלקקת ומטפחת את גוריה. גם מבנה חברתי, דומיננטיות ומערכות יחסים ממלאים תפקיד בטיפוח החברתי.

האם הסתכלת מקרוב על הלשון של חתול?
לחתולים יש אנטומיה ייחודית מאוד על הלשון שלהם עם זיפים זעירים רבים המצפים את פני הלשון. זו הסיבה שזה מרגיש כמו נייר זכוכית כשחתול מלקק אותך! זיפים אלה פועלים כמברשת שיער זעירה.


למה חתולים מלקקים?
על ידי ליקוק פרוותם, חתולים מסירים פסולת, שיער עודף וטפילים. אם חתולים אינם מטפחים באופן קבוע, הם עלולים להיות דהויים או מלוכלכים, מה שיוביל לבעיות בריאותיות, קשיים בציד או שיבושים בהיררכיה של המושבה.

חתולים יכולים ללקק יותר מדי, או לטפח יתר על המידה. ליקוק יתר יכול לגרום לשיער דק או חלקי, שערות שבורות, או אפילו גלדים במקרים מסוימים. מצבים בריאותיים בסיסיים יכולים לעורר טיפוח יתר. פעילות יתר של בלוטת התריס, כאבי פרקים, אלרגיות, קרדית ופרעושים גורמים לטיפוח יתר. אם לחתול שלך יש שינוי בהתנהגות הטיפוח שלו או שהוא מאבד שיער, קבע ביקור עם הווטרינר שלך.


הרגלי טיפוח אצל חתלתולים
גורי חתולים נולדים עיוורים וחסרי אונים, הדורשים טיפול מתמיד מהמלכה, אמם. על ידי ליקוק הגורים מיד לאחר הלידה, חתולות אם מסירות רקמות ונוזלים שעלולים למשוך טורפים. טיפוח זה של הגורים לאחר לידה מייבש את המעילים שלהם ומניע ומחמם אותם. כשהחתלתולים גדלים, אמם מלקקת אותם כדי לעורר מתן שתן ועשיית צרכים. היא גם מטפחת אותם כדי לשמור עליהם נקיים על בסיס יומי.

התא המשפחתי החתולי בנוי על מרחב משותף, ריח משותף והתנהגויות משותפות. חתולים מתחילים לטפח זה את זה כבר בגיל צעיר. אם חתלתול ננטש ואין לו את היתרון של טיפוח של אם, התנהגות הטיפוח עלולה להיפגע. הורים אומנים אנושיים מחקים את התנהגויות הטיפוח של האם על ידי שימוש בכדורי צמר גפן, מטליות רחצה או חומרים אחרים כדי לעורר ולנקות את הגורים כשהם מתבגרים.

ללא חשיפה לחתולים נוספים בצעירותם, גורי חתולים יתומים עלולים להפגין בבגרותם התנהגויות לא הולמות כשהם מוצגים לחתולים אחרים. לווטרינרים ומאמני התנהגות יש כלים לשיפור המצבים המיוחדים הללו.

 


דומיננטיות וטיפוח
כששני חתולים בוגרים נמצאים ביחד, מי מטפח את מי?
מחקרים בהתנהגות חתולים מראים שלרוב החתול הדומיננטי יותר מטפח חתול פחות דומיננטי. לרוב, החתול הדומיננטי מטפח את מקבילו סביב הראש, הפנים והצוואר.

מקומות אלו הם אזורים פגיעים, והם גם מטרות לתוקפנות במהלך סכסוך. טיפוח "למטה" בסולם הדרגות עשוי להיות שיטה להראות דומיננטיות מבלי לגרום נזק. ביחידות משפחתיות, כל החברים נדרשים לעתים קרובות לציד, בטיחות והגנה על השטח. אם תפרוץ קטטה, פציעה של בן משפחה אחד עלולה לסכן את ביטחונם של כולם. אז, טיפוח הדדי עשוי לפזר את המצב ולעקוף תוקפנות.

במשק בית מרובה חתולים, מאבקי דומיננטיות מופיעים לעתים קרובות. נגישות למשאבים מעוררת בדרך כלל תוקפנות בין חתולים. מזון, ארגז חול וטריטוריה הם משאבי מפתח בסביבה חתולית.
וודאו שלכל חתול יש מקום בטוח ונפרד לאכול בו, שמספר קערות המים תואם למספר החתולים ושמספר ארגזי החול הינו כמספר החתולים בבית +1. פיזור קערות המים והאוכל וארגזי החול בחדרים שונים של הבית, והרחק מחיות מחמד אחרות כמו כלבים, הינה אסטרטגיה להקלת מתח ותוקפנות.

בקבוצות שבהן חתולים מעוקרים ומסורסים, אין קשר ברור בין העדפת זכר או נקבה בטיפוח הדדי. עם זאת, עדויות מראות שנקבות מטפחות זו את זו בתדירות גבוהה יותר במהלך עונת הרבייה.  
כמו כן, נראה שחתולים גדולים יותר מפגינים דומיננטיות בתדירות גבוהה יותר על פני חתולים קטנים יותר.


ביסוס קשר ומערכת יחסים
כאשר חתולים בוגרים חיים יחד במשק בית, הם מפתחים לעתים קרובות קשר חזק. טיפוח אחד לשני יכול להיות סימן לחיבה ולקשר.
האם החתול שלך מגרגר כשבן ביתו מלקק אותם? זה סימן טוב שזו התנהגות טיפוח הדדית.


מה לגבי הצגת חתול חדש?
חתול חדש יכול להביא ריח חדש, התנהגויות זרות ולשבש את השגרה של שאר חתולי הבית. בעלי חתולים יכולים לעזור בבניית קשרים בין חתול חדש לחתול ותיק במספר דרכים. ריח מנטרל יכול לעזור לחתולים להיות נוחים יותר. השתמשו במברשות ובמסרקים על שתי חיות המחמד כדי לעזור להן להכיר אחת את השנייה. פרומונים עוזרים להפיג מתח, ויש תרסיסי פרומונים סינתטיים להפחתת החרדה בעת הכנסת חתול חדש למשפחה.


האם טיפוח יכול לגרום לבעיות בריאותיות?
המצב השכיח ביותר עקב טיפוח הוא כדורי שיער. כשחתולים מטפחים את עצמם וזה את זה, הלשון שלהם קולטת פרווה. הם בולעים את הפרווה, שעוברת בדרך כלל דרך מערכת העיכול שלהם ללא בעיה.  יש חתולים עם שיער ארוך, או חתולים שמטפחים בצורה מוגזמת, יכולים לצבור הצטברות של פרווה בבטן. החומר המחוספס הזה יכול לגרום להם להקיא כדור שיער.
במקרים נדירים, כדור השיער יכול להיתקע בבטן או במעי ולדרוש הסרה כירורגית.

אם לחתול שלך יש הקאות או כדורי שיער תכופים, מזונות ותוספי מזון מסוימים עשויים לעזור להם להעביר את כדורי השיער בקלות רבה יותר. בדוק עם הווטרינר שלך לקבלת ייעוץ לגבי מה שעשוי להיות הטוב ביותר בהתבסס על הצרכים של החתול שלך.

כצפוי, טיפוח כרוך כמובן ברוק. רוק יכול לשאת מחלות מסוימות, מה שהופך את הטיפוח לדרך אפשרית להפיץ מחלות מסוימות.
וירוס לוקמיה בחתולים היא מחלה שניתן להפיץ מחתול לחתול באמצעות סביבות והתנהגויות משותפות, כולל טיפוח. אם החתול שלך יוצא החוצה, הקפד לבדוק אותו למחלה חשוכת מרפא, ויראלית זו, ולחסן אותם לפי הנחיות הוטרינר שלך.

וירוס כשל חיסוני בחתולים הוא מחלה נוספת שמתפשטת דרך הרוק, כמו גם בדם. FIV מתפשט לרוב באמצעות נשיכות וקרבות של חתולים, ואין חיסון זמין למחלה זו. למרות שלא יכול להתפשט ישירות באמצעות טיפוח, תוקפנות ודומיננטיות בין חתולים משחקות תפקיד בקרבות חתולים ו-FIV.


טיפוח כדרך להראות חיבה
טיפוח חתולים כולל מגוון התנהגויות, ועדיין יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בנושא. כבעלי חתולים, בילוי זמן בסירוק וליטוף של חברינו החתוליים הוא דרך עבורנו להשתתף בטקס החיבור החשוב הזה.

כל עוד חיית המחמד שלכם רגועה במהלך האינטראקציות הללו, טיפוח הוא דרך מצוינת לבלות יחד. אם חיית המחמד שלכם ניסתה לעזוב, נסערת או הופכת תוקפנית, שקלו לעצור לעת עתה ולתת לה הפסקה.

אם אתם עדים לחתולים שלכם מטפחים זה את זה עד לנקודה שבה אחד מפגין או נראה לא מרוצה, זמן בנפרד בחדרים שונים יכול למנוע מריבות. טיפוח צריך להיות תהליך מרגיע ומועיל אשר בונה ומחזק את הקשר בין בני הבית הפרוותיים האנושיים.

 

 

לשאלות ופרטים נוספים ניתן לפנות אלינו.
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368.