מדוע חתולים מגרגרים
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע חתולים מגרגרים

מאת: ד"ר דורון נרי, רופא ומנתח וטרינרי

 

במהלך האבולוציה, הגרגור נתן יתרון סלקטיבי לחתולים. רוב משפחת החתוליים מגרגרים, כמו גם שרקנים, רקונים ואפילו צבועים. הגרגור הוא סימן לכיף,,שמחה, אמצעי תקשורת וכמנגנון להפגת מתח. הגרגור יהפוך למורגש וקולני יותר בזמן ההנקה ובעת ליטוף. חתולים מגרגרים גם במצבי כאב קיצוניים (כמו המלטה), כשהם מפוחדים ו/או מאוימים (ביקור אצל וטרינר ,התאוששות מפציעה וכד').

 

הגרגור הוא אמצעי ליצירת קשר, עם חתולים אחרים ו/או עם צאצאיהם. גורים יונקים מגרגרים ובכך מאותתים לאם שהכול בסדר, ואילו האם תשמיע גרגור הרגעה כשהיא תגיע חזרה ל"ביתה".

יש את התיאוריה הגורסת כי הגרגור בחתולים הוא כמו החיוך בבני האדם ויכול להתבטא עקב כיף, הנאה ושמחה אך יחד עם זאת יתכן ויתבטא כאמצעי להפגת מתח ושיפור האווירה.

 

איך הגרגור קורה

הגרגור מופק באמצעות רטט של מיתרי הקול שמתקרבים ומתרחקים, תוך יצירת לחץ אוויר שמשתחרר באופן פתאומי בעת היפרדותם. זה קורה גם בשאיפה וגם בנשיפה והקול שנוצר הוא בתדירות של 150-520 הרץ. לצורך השוואה, בכי של תינוק הוא בתדירות של 300-600 הרץ.

המנגנון העצבי המוחי שמווסת את פעולת הגרגור הוא מנגנון אוטונומי ונפרד מזה שקשור לפעולות פיזיולוגיות אחרות. הוא מייצר את אותן תנודות של התכווצות והרפיה כל שלושים עד חמישים אלפיות השנייה. חתולים יכולים לגרגר גם בזמן שהם אוכלים, אך כדי להפיק קולות אחרים הם מוכרחים להפסיק לגרגר.

 

חשיבות הגרגור

הגרגור עשוי לשפר את סיכויי ההישרדות של חתולים צעירים: ככל שהחתול לומד לגרגר בגיל צעיר יותר, כך אימו תטפל בו יותר וכן גדל הסיכוי שבני אדם יתנו לו אוכל.

מחקרים מראים שתדירות גרגור של 24-140 ויברציות בדקה משפרת את צפיפות העצם ומזרזת החלמת פציעות בעצמות ובשרירים.

 

הגרגור מועיל גם לבעלי החתולים: מחקרים מראים שחתולים שמגרגרים מסייעים להורדת מתח ולהורדת לחץ הדם של בעליהם בהשוואה לאנשים שלא מגדלים חתולים. בנוסף, במחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה נמצא כי בעלי חתולים מצויים בסיכון נמוך יותר (40% פחות) ללקות בהתקף לב, לעומת אנשים שלא מגדלים חתולים, ויתכן כי לגרגור יש תפקיד בכך.

 

לסיום, גרגור החתול מתרחש לא רק כשהם נהנים, אלא משמש ככלי לתקשורת עם בני אדם וחתולים אחרים, ומסייע להתאוששות והחלמה מהירה יותר מפציעות .