מדוע התוכי שלי תולש את נוצותיו?
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע התוכי שלי תולש את נוצותיו?

למה התוכי שלי מורט את נוצותיו?
בעלי התוכים כבר יודעים – נוצות נוטות לנשור באופן טבעי. יחד עם זאת, לעיתים נשים לב שהתוכי שלנו החל לתלוש לעצמו את נוצותיו, ואפילו בצורה מוגזמת. תלישת הנוצות יכולה להיגרם על-ידי מספר סיבות, וחשוב מאוד להגיע לשורש הבעיה ולטפל בסימפטומים אשר עלולים להפוך קשים עם הזמן.

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי, רמת השרון

תוכים מטפחים את עצמם לעיתים תכופות. לרוב, כחלק מהטיפוח הם גם תולשים נוצות אחדות לצורך וויסות טמפרטורת הגוף, ניקוי, הגנה, ולמשיכת בן זוג. תלישת נוצות חריגה מתרחשת כאשר התוכי תולש לעצמו את הנוצות בכמויות גדולות בפעם אחת.
שתי הצורות הכי שכיחות לתלישת נוצות הרסנית הן שבירה ומריטה. שבירת הנוצות מתרחשת כאשר התוכי שובר את קנה קולמוס הנוצה בבסיסו (החלק הארוך והקשה של הנוצה) ויוצר בה צורת "וי". במקרים של מריטה ישנם כאלה שלא ישאירו בכלל נוצות, רק את הפלומה מתחת. בכך, משאיר התוכי קרחות גדולות ובולטות על גופו.
ההפרעות אשר מובילות את התוכי לתלוש לעצמו נוצות באופן אובססיבי הן לרוב נפשיות או פיזיולוגיות, אך לאבחן איזו מההפרעות הללו היא הגורם העיקרי יכול להיות החלק הקשה. בדרך כלל, נראה שתלישת הנוצות מגיעה ללא סיבה נראית לעין. ביום א' הכל נראה כרגיל  והתוכי שמח ומאושר, ולמחרת פתאום מתחיל לתלוש לעצמו את הנוצות ללא הפסקה. התנהגות זו יכולה להיות מפחידה לבעלי התוכים, כיוון שהיא מפתיעה, לא אופיינית וקשה לנו לשים את האצבע על מה גורם לה.
סיבות נפוצות לתלישת נוצות אצל תוכים:
- חוסר אור שמש ואוויר נקי
- תזונה לא מאוזנת
- עור יבש
- הפרעות מטבוליות
- גירוי ודלקת בעור
- סרטן
- שעמום
- אלרגיות
- טפילים חיצוניים
- ציסטה בנוצות
- טיפוח שגוי
- פטריה
- מחלת המקור והנוצות
- מחלת כבד
- מחלת כליות
- דלקת ריאות
- דלקות מעי
- התרבות

איך נדע מה הסיבה הספציפית המשפיעה על התוכי?
כמו לכל אדם או בעל חיים, תוכים צריכים להישאר פעילים בכדי לשמור על תפקוד תקין, וחשוב להבין את האיזון הדרוש לתוכי שלכם. לדוגמא, תוכים הפעילים יתר על המידה או שלא פעילים מספיק, עלולים לתלוש לעצמם את הנוצות. וודאו כי לתוכי שלכם יש צעצועים כדי להנעים את זמנו, אך  גם אפשרות לנוח בשקט ללא גירויים מסביב. כמו כן, לפעמים תוכים יתלשו נוצות כתוצאה מלחץ הנגרם עקב מעבר דירה או שינוי מקום.

מריטת ושבירת נוצות מצריכות אבחון וטיפול וטרינרי,  בכדי לערוך את הבדיקות המתאימות ולגלות את הגורם לבעיה של התוכי שלכם. בבדיקה רפואית, הווטרינר ודאי ישאל אתכם על התזונה של התוכי, מקום מגוריו (כלוב או חופשי בבית), סוגי צעצועים שאיתם הוא משחק וחשיפה לבע"ח אחרים אם ישנם בבית בכדי לאבחן את המצב כראוי.
חשוב לזכור שתלישת נוצות הינה מצב לא פשוט. היות וכבעלים, אנחנו רוצים לשמור על איכות חייהם של  התוכים (או כל חיית מחמד אחרת) אשר בבעלותנו, חשוב ליצור קשר עם וטרינר מוסמך ולפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם אם אכן שמנו לב לבעיה זו או כל תופעה חריגה אחרת המשפיעה על מצבם הנפשי והגופני.

לשאלות נוספות אנא צרו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה בהנהלת ד"ר דורון נרי