מדוע הכלב של קובר את עצם המשחק שלו
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע הכלב שלי קובר את עצם המשחק שלו

מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון
כדי להבין מדוע הכלב שלכם קובר את עצם המשחק שלו באדמה, למרות שאתם מאכילים אותו באופן מסודר מידי יום, צריך להבין את הטבע שלו. תוכלו לעשות זאת בהסתכלות על מורשתו הגנטית של כלבכם. למרות שכלבים נמצאים בעולם כבר מיליוני שנים,

הם בויתו על ידי האדם רק לפני כמה אלפי שנים, ובילו זמן רב בפיתוח התנהגויות שעזרו להם לשרוד. אחת ההתנהגויות החשובות ביותר היו קשורות במציאת ושמירת מזון. בהיותם קרניבורים, (אוכלי בשר), כלבים לפעמים היו צדים טרף גדול מספיק כדי להאכיל להקה שלמה, כמו אייל או ממותה.

כאלטרנטיבה, כאשר היה שפע של חיות קטנות לצוד, היו צדים הרבה מחיות קטנות אלה.  בכל מקרה, הם היו מוצאים עצמם לעיתים קרובות עם כמויות אוכל גדולות מידי כדי לאכול בפעם אחת. למרות זאת, הם אף פעם לא יכלו להיות בטוחים מתי הם יהיו מסוגלים למצוא ולהרוג טרף נוסף, ויכול לעבור זמן מה עד שיצודו שוב, לפעמים עברו שבועות ללא מציאת מזון. אז כדי להתכונן למצב בו לא יוכלו למצוא מזון, הם סחבו עצמות שהיו מלאות במח עצם עשיר ומזין בחזרה למאורה שלהם, וקברו אותם בסמוך. בזמן בו היה חסר מזון, תמיד יכלו לאכול מהעצמות שהחביאו.


תהליך זה נקרא אגירה והוא נפוץ בקרב כלבים, זאבים ושועלים. למעשה, חיות אחרות עושות צורה מסוימת של אגירה,  סנאים אוספים כמות אגוזים שתספיק להם לכל תקופת החורף, וגמלים אוגרים מספיק אוכל ומים להספיק להם לכמה ימים במדבר. הכלבים המבויתים שלנו אמנם מקבלים את מזונם יום יום ובכמות מספקת, אך הם עדיין נושאים את תכונת האגירה וקוברים את העצמות או המשחקים שלהם בחצר או אפילו מתחת לכריות שלנו- לשמור מפני איזשהו מחסור במזון.


לפעמים הכלב שלכם ייקח בפיו חפצים יקרים לכם כמו שעון או תכשיטים ויחביא אותם מתחת לכרית כדי למשוך את תשומת הלב שלכם בשביל שתשחקו אתו ותתייחסו אליו, או מתוך שעמום כאשר הוא נמצא לבד ומרגיש בודד. כמו כן הוא יכול גם לקחת את שלט הטלוויזיה ואת הטלפון הסלולארי ולהחביא גם אותם.
לסיכום, בפעם הבאה שאתם רואים את כלבכם רץ עם עצם בפה או כל דבר אחר כדי לקבור אותו במקום בטוח, דעו שהאינסטינקט טמון בו עוד מאבות אבותיו.


לשאלות נוספות, אנא צרו קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה 03-5403368