מדוע האף של הכלב שלי נוזל?
03-5403368

מידע

כתבות

מדוע האף של הכלב שלי נוזל?

מאת מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

האם אתם תוהים לפעמים אם הכלב שלכם חולה? למרות שאנחנו מתבאסים כשאנחנו מצוננים ומאבדים את חוש הריח, דמיינו איזו תחושה יכולה להיות לכלב שלכם. חוש הריח של כלבכם הוא בערך 100,000 פעמים טוב יותר משלכם. לכלבים לפעמים נוזל מהאף, דבר שיכול להיגרם החל מהתרגשות עד לדלקת בדרכי הנשימה העליונות, ועד לבעיות בריאות רציניות יותר.

 

בכתבה זו תוכלו למצוא מידע על בעיות בריאותיות בכלבים העשויות להיות קשורות לנזילה מהאף.

 

הפרשה מימית

 

הפרשה נוזלית ושקופה מהאף היא נורמלית, לדוגמה, ישנם כלבים שעשויים להזיל מהאף כשהם מתרגשים או מפחדים. האם אי פעם שמתם לב שהאף של הכלב שלכם נוזל כאשר אתם נוסעים במכונית או פוגשים כלבים אחרים? הסיבה לכך היא לרב התרגשות או לחץ. הנזילה מהאף אמורה להשתפר כאשר הכלב שלכם נרגע. אם הנזילה נמשכת מספר שעות או ימים, היא עשויה להצביע על בעיה מסוימת.

 

לכלבים יכולה להיות אלרגיה

 

הידעתם שלכלב שלכם עלולות להיות אלרגיות שגורמות להפרשה נוזלית שקופה מהאף?  סיבה נפוצה זו לנוזל מהאף עלולה גם לגרום לדימום מהאף, שיעול, ובעיות נשימה. כלבים יכולים להיות אלרגיים לאותם אלרגנים שבני אדם רגישים להם. הם יכולים להגיב לאלרגנים סביבתיים, כימיקלים, אוכל ותרופות. שאיפת אלרגנים מסוימים הגורמים לגירוי אצל כלבים עלולה לפתח בעיות בעור. עור אדום, מודלק, או גירודים אינטנסיביים שמלווים בהפרשות מהאף עשויים להיות סממני אלרגיות. במקרים מסוימים, הווטרינר ימליץ לכם על בדיקות לאלרגיה ולפי התוצאות יתקבל הטיפול המתאים ביותר. 

 

וירוסים ודלקות

 

במקרים מסוימים הפרשה מהאף יכולה להיות קשורה לזיהום ויראלי או חיידקי. שעלת המכלאות וכלבלבת הן מחלות נפוצות בכלבים משוטטים וכלבים שבאו מעמותות שונות. המונח שעלת המכלאות מתאר בכללי מספר זיהומים בדרכי הנשימה העליונות. בגלל שהמחלה משפיעה על קנה הנשימה ועל הקול, הכלב עשוי להשתעל בצורה חזקה שמדמה כאילו חנק או רצון להקיא. ישנם כלבים שאף יקיאו קצף לבן לאחר אפיזודה של שיעולים. בדרך כלל, חוץ מהשיעול, הכלב ירגיש טוב ויהיה חיוני. במקרים חמורים יותר, יעלה החום והוא יראה אפאטי.

 

שעלת המכלאות היא מידבקת ביותר. היא מועברת באוויר כאשר הכלב מתעטש או משתעל. היא יכולה להיות מועברת ע"י מגע בין כלבים כאשר הם מרחרחים אחד את השני ומשחקים אחד עם השני. ההדבקה יכולה גם להתרחש כאשר הכלבים אוכלים ו/או שותים מאותה הקערה. כלבים אשר אינם הולכים באופן קבוע לפארק ולא נכנסים לפנסיון כאשר הבעלים נוסעים נמצאים בסיכון נמוך יותר של הידבקות במחלה. עם זאת, הם עדיין יכולים לחטוף אותה גם בטיול רגיל.

 

שעלת המכלאות בדרך כלל אינה מחלה רצינית, רב הכלבים מחלימים ממנה בתוך כמה שבועות. היא יכולה להיות קטלנית לגורים, כלבים מבוגרים מאוד, וכלבים עם מערכת חיסונית חלשה במיוחד. כלבים יכולים גם לפתח דלקת ריאות נשימתית מקשיי נשימה. אף נוזל בכלב יכול להיות סימפטום לשעלת המכלאות, במיוחד אם המחלה נגרמת כתוצאה ממחלת הכלבלבת, תראו הפרשה דביקה סמיכה וצהובה נוזלת מהאף של הכלב. אך גם אם ההפרשה מהאף של הכלב שקופה, עדיין יכולה להיות לו מחלת שעלת המכלאות. למרות החיסונים השוטפים שאנו מחסנים בהם את הכלבים שלנו, הם עדיין לא מוגנים במאה אחוז מהמחלה. לשעלת המכלאות יש חיסון ספציפי אשר ניתן לכלב כדי למנוע את המחלה, במיוחד לפני ששמים את הכלב בפנסיון כאשר נוסעים לחו"ל. צריך לחסן את הכלב כאשר הוא בריא, כי אם המחלה כבר התפרצה אצלו, החיסון לא יעזור. ישנם פנסיונים רבים אשר דורשים מהבעלים לחסן את הכלב לפי שהוא מגיע לפנסיון.

 

משהו נתקע לכלב באף

 

ישנם כלבים שאוהבים לרחרח ולחקור את השטח עם האף באופן רצוף אפילו עד 40 שניות. חלקיקים קטנים של אבק יכולים בקלות להיכנס לאף של הכלב ולגרום לנזלת, כמו גם מלענים שעלולים להיתקע בנחיר של הכלב. חסימה בנחיר של הכלב עלולה לגרום לאף נוזל ו/או דימום מהאף. אם שמתם לב למשהו שמפריע לכלב שלכם באף, גורם לו לעיטושים רבים ולאי נוחות, פנו אלינו והביאו אותו לבדיקה. יכול להיות שנצטרך להתערב ולהוציא את הגוף הזר באמצעות מכשור מיוחד (לפרטים נוספים אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368).

 

גידולים או פוליפים

 

אם משהו גדל באף של הכלב שלכם, יכולה להיווצר לו הפרשה מהאף. פוליפים באף נוצרים כאשר הבלוטה המייצרת את הריר גדלה יתר על המידה. גידולים עלולים להיות שפירים או ממאירים. ניתן להתייעץ עם הווטרינר על דרך טיפול בגידולים או הפוליפים הללו והאם להסירם.

 

מתי לדאוג מאף נוזל?

 

אם ההפרשה מהאף מלווה במוגלה או דם, קחו את הכלב לבדיקה אצל הווטרינר. עוד סימנים שעלולים להצביע על מקרה חמור יותר בכלבכם הם:

 

הפרשות מהעיניים

 

עיניים נפוחות ואדומות

 

מחלות שיניים וחניכיים

 

ריח רע מהפה

 

אף בריא בכלב בריא

 

ישנו מיתוס נפוץ האומר שאם אף הכלב רטוב זה סימן שהכלב בריא, אך אין זה בהכרח נכון. אף יבש עלול להצביע על התייבשות, אבל גם יכול להיות מצב נורמלי לחלוטין בכלב, במיוחד אם יש לחות באוויר. עדיין תוכלו להשגיח על מצב האף של הכלב כדי לבדוק את בריאותו. אם האף של הכלב מפריש ריר שקוף או מוגלה יותר מכמה שעות או שנראה עליו קרום, אודם, או נפיחות, קחו את הכלב לווטרינר לבדיקה.

 

 

לשאלות ופרטים נוספים  אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368