מבנה הזנב ותיפקודו בכלב
03-5403368

מידע

כתבות

מבנה הזנב ותיפקודו בכלב

מאת: ניצן דליצקי טכנאית ראשית מרכז וטרינרי רמת השרון

 

כשכוש זנב לרוב נחשב ע"י בני האדם שבטוח כלבינו שמח לראותינו , או שהנה כלב חברותי וניתן לגשת לשחק איתו , אז זוהי טעות , כלב אשר מכשכש בזנבו לא בהכרח חברותי , שמח או מאושר לראותינו זאת טעות נפוצה ע"י בני האדם , כשכוש זנב בעצם מראה על התלבטות יש אין ספור כשכושי זנב ואין ספור מחשבות שעוברות לכלבינו בראש. מה קורה במוח הכלב כאשר הוא מכשכש בזנב –

 

הוא גם רוצה להישאר והוא גם רוצה ללכת , הוא לא בטוח בעצמו , הוא מתלבט זה מה שאומר כשכוש זנב – אני מתלבט ולא בטוח . איכותו של כשכוש משתנה בהתאם למצב רוחו ואופיו של הכלב , כלב דומיננטי ותוקפני יהיה בעל כשכוש קצר וגבוה ונוקשה , ולעומת זאת כלב אשר כנוע ולא דומיננטי יהיה בעל כשכוש זנב רפוי ורחב . הסיבה שאנו בני האדם הכנסנו לעצמנו לראש שזה בטוח משמחה זה מכיון ואין אנו רוצים לחשוב שכלבנו איננו שמח לראותינו או מאושר שחזרנו הביתה , אבל תסתכלו על זה מנקודת מבטו הוא נמוך מאיתנו והוא מתלבט ולא בטוח אם הוא רוצה להכיר או לברוח . הנה כמה פרטים נוספים על זנבו של הכלב וקצת הסברים לגבי כל מצב של זנב הכלב ואולי ככה נוכל לעזור לכם להבין בדיוק מה עובר לכלב בראש :

 

זנב הוא הקצה של הכלב , עשוי חוליות . חשוב לדעת שלא לכל הכלבים יש זנב  ישנם גזעים אשר נולדים עם זנב קצר , או מעוגל, ויש אפילו לא קיים כמעט . ישנם גזעים שהיה נהוג גם  לגזור להם את הזנב לצורך תצוגה ( מה שנאסר בשנים האחרונות ע"י הרשויות ) .

 

המבנה הכללי של זנב הכלב – זנב הכלב בדר"כ מכיל בין 6 ל23 חוליות בעלות תזוזה . החוליות מוקפות ע"י שריר וליגמנטים אשר אחראים על תזוזה מעלה מטה , ולצדדים .

 

תפקוד הזנב –

אפשר להגיד הרבה על מה הכלב חושב רק בהבט על זנבו . כלבים משתמשים בזנבם לצורך תקשורת . הם מבטאים אושר ושמחה , אגרסיביות , סטרס ועוד המון רגשות אחרות ע"י תזוזת זנבם .

 

מספיק מבט חטוף בזנבו של כלבכם כדי שתדעו מה עובר לו בראש .

 

כאשר כלבכם מכשכש בזנבו בגובה כאשר כל גופו זז ביחד עם הזנב זה אומר שהוא שמח ומאושר . מצב זה בדרך כלל נראה כאשר אנו חוזרים הביתה אחרי יום עבודה והכלב ממש מתרגש לראותינו .

 

כאשר זנבו של כלבכם עומד יציב בתנוחה ישרה בגובה הגוף וללא תזוזה זה אומר שהוא מרוכז במשהו או ממש סקרן .

 

למה כלבנו מחביא את זנבו למשל מתחת לגופו ומכנס אותו – המשמעות של מצב זה בכלבינו – פחד , אי ודאות , חשש, כניעה וניסיון פיוס . מצב זה תואם בבני האדם לאדם אשר מסתיר את פניו וחושש ממצב כלשהו . כאשר כלבים נפגשים הדומיננטיים בניהם ירימו את זנב זקוף כדי לחשוף את אזור פי הטבעת שלהם לריחרוח של כלב אחר , מכיון וישנם בלוטות ריח המפרישות את הריח האישי של כל כלב . לעומת זאת כאשר כלב פחדן נפגש עם כלב אחר הוא יכנס את זנבו וימנע ממנו להריחו מכיון ואיננו בטוח בעצמו ולא מעוניין בכך שיריחו אותו . והוא חושש למעמדו ובזאת מסתיר את ריחו ואת עצמו כמובן .

 

זנב שנמצא מתחת לגובה הגוף אך מכשכש בזהירות וחששנות אומר שהכלב מרגיש מאותגר ולא בטוח , מה שיכול לגרום למצב של קרב . בנוסף זנב אשר מחודד מעל גובה גוף ועומד זקוף והואזניים מורמות כלפי מעלה מראש גם מצב של איום ואתגר פשוט תלוי מי הכלב הדומיננטי בניהם שיראה אי אלו סימני זנב .

 

בנוסף זנב הכלבים חשוב לעוד כמה דברים חוץ מתקשורת ע"י מראה . הזנב כאשר הוא מכשכש בו משמש כמו מאוורר ומפזר ככה את הריח של כלבנו הריח האישי שלו ומראה שהיה באיזור , ככה כלב אחר יוכל לדעת שהיה שם . הריח הכי נפוץ של כלבים מרוכז בשקים האנאלים של כלבינו שני חורים קטנים ב2 נקודות ליד פי הטבעת , אלו מפזרים ריח חריף דמוי דגים סרוחים . כל פעם שכלבינו יכשכש בזנבו השרירים מסביב לפי הטבעת ישחררו מעט מהריח שנמצא בשקים האנאלים .

 

כלב שהוא יותר דומיננטי ומכשכש בזנבו יותר גבוה ובולט ישחרר הרבה יותר ריח בעת כשכוש בזנב , בהתאמה כלב מפוחד אשר זנבו נמצא לרוב בין הרגליים ישחרר מעט ריח בעט כשכוש זנב כדי למנוע מכלבים לשים לב אליו ( חשוב לדעת כאשר כלב ממש מפוחד הוא ישחרר את השקים ללא שליטה מרוב פחד)

 

זנב הכלב חשוב גם במצבים של איזון ומכאניקה של הגוף. כאשר  הכלב רץ ועושה פניות חדות זנבו משמש אותו לאיזון ושמירה על יציבות על 4 רגליו . בדר"כ כלבים אשר רצים המון ובעלי מהירות ונועדו להיות כלבי ספורט בדר"כ יהיו בעלי זנב דק וארוך .

 

ישנם כלבים אשר משתמשים בזנבם לשחייה ואלו בד"כ יהיו בעלי זנב עבה וסבוך בשיער וישמש כמו משוט במים .

 

רדיפה אחרי זנב או מה שלראות עיננו נראה כמו שעשוע ומשחק , כאשר כלב מנסה לסגור את לסתותיו על זנב זהו איננו משחק , מצב זה הוא מטרד ואיננו בירא לכלבינו וקורה בדרך כלל במצבים של שעמום דרסטי ומניעה של הכלב מחברה , כלב משועממם שלא פוגש כלבים אחרים יתחיל לפתח הפרעות התנהגות זו איננה בריאה ויכולה להוביל לנזק עצמי . מצב זה מפורש ע"י מדענים כ"טיקים " כמו צעידה הלוך ושוב ( כמו גני חיות הנמרים) לעיסת זנב , ליקוק אובססיבי של כפות רגליים , וכמובן רדיפת זנב . הכלב מדמה את זנבו לחבר חדש מכיון ואין לו חברה והוא בודד הוא רואה בחברו הזנב כמשחק .

 

היוצא מן הכלל במצב זה הוא כלב אשר סובל מגירוי ע"י פרעושים בבסיס הזנב אשר ינסה לרדוף אחרי זנבו באובססיביות בניסיון לגרד .

 

מחלות שיכולות לקרות לזנבם של כלבינו –

 

טראומה – כאשר כלב מכשכש בזנבו לרוב הוא לא חושב " אוי יש פה ארון כדאי לי לא לכשכש חזק כל כך כדי לא להיפצע " מצב זה נפוץ בגזעים כמו וימרנרים , ויסלות, פיטבולים , אמסטפים ורוב בעלי השריר החזק בזנב. לרוב נראה זנב פצוע ומדמם בלי הפסקה מכיון ויש בו כלי דם רבים , מצב זה יחזור על עצמו הרבה פעמים במהלך חייו של כלב שכבר קרו לו דברים כאלה .

 

אלופציות – איבוד שיער בזנב מה שנותן מראה של זנב עכברוש

 

דרמטיטיס של בסיס הזנב – נפוץ בדרך כלל בגזעים שנולדו עם זנב כפתור כמו בולדוג בוקסר יהיה גרד באיזור הזנב .

 

גידולים נפוצים בזנבות .

 

לעוד שאלות בנוגע לזנב כלבכם אנא צרו עימנו קשר

 

מרכז וטרינרי רמת השרון