מאמר מתורגם על טפילים פנימיים
03-5403368

מידע

כתבות

מאמר מתורגם על טפילים פנימיים

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

האם ידעתם שחיית המחמד שלכם יכולה לשמור על ילדיכם בריאים?

 

אם נשמור על חיות המחמד שלכם נקיות מטפילים פנימיים יהיה בכך כדי לתרום לבריאות בני המשפחה! אולי תהיו מופתעים לגלות שהמרכז לניטור מחלות בארה"ב מעריך שלמעלה מ-4000 אמריקאים נדבקים בטפילים פנימיים בכל שנה.


במקרים רבים מקור ההדבקה הן חיות המחמד. יתכן שהמספרים האמיתיים אף גבוהים יותר מכיוון שלא כל המקרים מדווחים לרשויות הבריאות. מניעה של מקרי הידבקות בטפילים פנימיים יכולה להיות מושגת ע"י תילוע שוטף של הכלב והחתול וע"י שמירה על ניקיון והיגיינה של האדם והסביבה. 
תולעים עגולות (roundworms) הן הטפיל הנפוץ ביותר בכלבים וחתולים. גור יכול להידבק בעודו ברחם או בזמן ההנקה. בוגרים נדבקים ע"י בליעת ביצים המופרשות בצואה של בע"ח נגוע.
כך הם יכולים להידבק ע"י דריכה בצואה נגועה כשלאחר מכן הם מלקקים עצמם ובולעים את הביצים, או דרך משחק עם צעצוע מזוהם בצואה. בליעת אבק גם כן יכולה להוות גורם. תולעי כרץ (hookworms) הן סוג נפוץ נוסף של טפילים פנימיים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


מדוע תולעים אלו משמעותיות לבריאות ילדינו, ומדוע הילדים ולא המבוגרים נמצאים בעיקר בסיכון? הסיבה היא שילדים מקפידים פחות על היגיינה, כמו למשל לשטוף ידיים אחרי משחק, ותינוקות אף נוטים להכניס כל דבר לפה. פעולות אלה יכולות לסייע בנתיב ההדבקה "צואה-פה", כלומר בליעת ביצים שהופרשו בצואה של בע"ח נגוע. ללכת יחפים ולשחק בחול זה טוב, אך יכול להיגרם מצב של הידבקות בתולעי כרץ אשר מתחילות לנדוד מתחת לעור של הקורבן. הזחל של תולעת הכרץ נמצא באדמה, חודר ישירות לעור הקורבן וגורם לגירוד חמור ולפצעים דמויי תעלות כשהוא מתחפר מתחת לעור. 


אנו לא מנסים להפחיד אתכם אלא רק לגרום לכם להיות מודעים לסיכונים פוטנציאליים ולעזור לכם לפעול נכון ביחד עם הוטרינר בכדי להגן על משפחותיכם. הוטרינר ימליץ על תכנית תילוע לכלב או לחתול גם אם הם נמצאים אך ורק בתוך הבית. הטיפול ניתן לרוב ע"י כדור תילוע והוא ביטוח פשוט וזול אשר נועד לשמור על חיית המחמד ועליכם בריאים.

 


רוצים מידע נוסף כיצד לשמור על חיית המחמד ועליכם בריאים? שאלו את הוטרינר.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה