מאמר מתורגם על טיפולי שיניים
03-5403368

מידע

כתבות

מאמר מתורגם על טיפולי שיניים

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

תאמינו או לא, לכלבים לא אמור להיות ריח רע מהפה! למעשה ריח רע עלול להיות אחד מהסימנים הראשוניים של מחלות שיניים ופה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה 


כ-75% מהכלבים והחתולים מעל גיל 3 מפתחים רמה מסוימת של מחלות הקשורות לשיניים ולחניכיים.


אם תסתכלו בתוך פיה של חיית המחמד שלכם קרוב לוודאי שתראו רובד חיידקים (פלאק) ואבן שן  מצטברים על שטח השן, ובנוסף תבחינו באדמומיות ודלקת של קו החניכיים הצמוד לשן.
סימנים אלו מעידים על התחלה של מחלת שיניים.
כשהפלאק והאבן נבנים על גבי השן ומתקדמים לקו החניכיים נגרמת הפרדה של רקמת החניכיים מהשיניים ודלקת חריפה.

 

ללא טיפול יגרום מצב זה למגוון של סיבוכים. חיידקים מהפה ומהשיניים יכולים להתפשט לדם, להגיע ללב ולכליות ולהוביל למחלות קשות.


כל זה נשמע ממש נורא אבל ניתן לעשות הרבה בכדי לעזור ולמנוע התפתחות זו. 
לפני שתקבעו טיפול מונע או ניקוי שיניים חשוב לבדוק שהחיה נמצאת במצב כללי בריאותי טוב. מומלץ לעשות בדיקה גופנית מקיפה וכן בדיקות מעבדה לפי הצורך, כולל בדיקות דם, שתן, או צילומי רנטגן, במיוחד כשמדובר בכלבים או חתולים מבוגרים. אם כל הבדיקות המקדימות תקינות ניתן להמשיך ולקבוע תור לניקוי, פוליש וטיפול תרופתי לשיניים ולחניכיים.

 

בהתאם לדרגת מחלת החניכיים יתכן ויינתן טיפול אנטיביוטי מקדים לפני טיפול השיניים בכדי למנוע סיבוכים.  חשוב לציין כי ההרדמה, הניטור וניקוי השיניים מבוצעים רק ע"י וטרינר מוסמך.
במספרות כלבים מבצעים לעיתים צחצוח שיניים או הורדת חתיכות גדולות של אבן שן מהשיניים, אולם לא מומלץ ואף בלתי-חוקי לעשות זאת. 

 

לאחר השלמת תהליך הניקוי חשוב מאד להמשיך בטיפול מניעתי בבית ע"י צחצוח שיניים יומיומי. עם מעט תרגול ועידוד רוב חיות המחמד מקבלות צחצוח שיניים בסובלנות. קיימים גם מזונות דנטאליים ומוצרים דנטאליים נוספים בהם ניתן להשתמש בבית לשמירה על נקיון הפה והשיניים. 
לכן אם שיני חיית המחמד שלכם צוברות פלאק או אבן, או ריח הפה הופך בלתי נסבל, קיים סיכוי רב שיהיה צורך בטיפול שיניים מקצועי.


שאלו את הוטרינר על שיניה של חיית המחמד שלכם!

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה