מאמר מתורגם על הקאות
03-5403368

מידע

כתבות

מאמר על הקאות

מאת:ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

הקאות הן אחת הסיבות הנפוצות לביקור אצל הוטרינר.
חשוב להבין שהקאה אינה מחלה כשלעצמה. היא יכולה להיגרם בגלל דבר פשוט כמו בליעת חרק או עקב מחלה כללית חמורה כלשהי.


הקאה מאופיינת בהתפרצות בכוח של תוכן הקיבה דרך הפה. החומר יכול להיות אוכל לא מעוכל או נוזלים, והוא יכול להכיל גוון צהוב, אדום, או שקוף. חיות מחמד מסוימות מרגישות בחילה, וניתן לראות ליקוק שפתיים וריור לפני שהן מקיאות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


אצל אחרות זהו אירוע פסיבי והקיא פשוט נופל החוצה מהפה. כמובן שלבעלים, שצריכים לנקות אחריהן, ההבדל לא ממש משנה.
אולם אופן התנהגות החיה לפני ובזמן האירוע, וכן תיאור החומר שנפלט, יכולים לתת לוטרינר רמזים חיוניים לגבי הגורם להקאות. למשל, חתולים בולעים כמות רבה של שיער בעת שהם מלקקים ומנקים את עצמם.


שיער זה יכול לסיים את דרכו בתור כדור שהחתול הקיא על השטיח בסלון. כלבים, לעומת זאת, עלולים לעתים להאמין שהם שואבי אבק והם בולעים כל דבר שנראה להם אכיל. לרוב, פריטים אלו יעברו מהפה דרך מערכת העיכול והחוצה. אולם, לעיתים חפצים זרים, שאפילו יכולים ל"שבת" באופן בלתי מזיק במערכת העיכול לתקופות ארוכות, יגרמו פתאום לחסימה שתתבטא, בין השאר, בהקאות.


הקאות לא תמיד מעידות על בעיה במערכת העיכול דווקא. למשל, מחלה בכבד או בכליות עלולה להיות הגורם. גם תת-פעילות של בלוטת יותרת הכליה או מחלת סוכרת לא מאוזנת עלולים לגרום להתקפי הקאות.
טפילים פנימיים - תולעי מעיים - במיוחד בגורים, לעיתים מתאפיינים בהקאות. גם תופעות נוירולוגיות, כגון דלקת אוזן תיכונה והפרעות בשיווי משקל, יכולים לגרום לבחילה והקאות. לבסוף, רעלים מסויימים, כאב, עקה (סטרס) ואף פחד ידועים כמגבירי הקאות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליהאז איך תדעו אם למהר לבדיקה אצל הוטרינר או פשוט לחכות בבית ולראות?

אם הקיא מכיל שאריות של דם, אם יש חשד שהכלב נחשף לרעל, אם לכלב אין תיאבון, אם הוא נראה עייף או "שפוך", אם יש לו שלשולים, או אם אין יציאות מעל 24 שעות, עליכם להגיע לוטרינר ללא דיחוי.

 

בנוסף, אם מצבו של הכלב לא משתפר או שנראה שהוא סובל מכאב בטן, בקרו את הוטרינר. חשוב גם לשאול את שאר בני המשפחה אם הם ראו משהו חריג. 

 

אם יש לכם שאלות כלשהן אין צורך לחפש באינטרנט או להתייעץ עם חברים – ניתן תמיד לפנות לוטרינר טלפונית לייעוץ.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה