מאמר מתורגם בנושא קצב הזדקנות בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

מאמר מתורגם בנושא קצב הזדקנות בחיות מחמד

מאת: ד"ר אסף דגן - וטרינר ומומחה אמריקאי לרפואת כלבים וחתולים

"לחץ הדם מצוין, 90 על 60, תמשיכי לשמור על עצמך".

 

עבור מיליוני אנשים בדיקה כללית שנתית הפכה עניין שבשגרה במסע לשמירת הבריאות.
על פי מחקרים, 3 מתוך 4 רופאים פנימיים מאמינים כי בדיקות שנתיות משפרות את הסיכוי לגילוי מוקדם של מחלות, ועבור רוב האוכלוסייה בדיקה כללית פעם בשנה  הינה מספיקה.
כמו אנשים, חיות מחמד נהנות אף הן מבדיקות בריאות קבועות אך עם הבדל אחד חשוב - תהליך ההזדקנות שלהן מהיר יותר משל אנשים, ולכן שינויים משמעותיים בבריאות הכלב או החתול עלולים להתרחש בזמן קצר מאד.


חיות מחמד מתבגרות עד פי 7 מהר יותר מבני אדם. רוב הכלבים נחשבים בגיל ביניים כבר בגיל 4 שנים, ובגיל 7 הם "אזרחים ותיקים". מכאן, שלמרות שבדיקות חד-שנתיות הן פתרון הגיוני עבור אנשים, כשמדובר בחיות מחמד זהו זמן ארוך מדי.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


לקחת את הכלב או החתול לוטרינר פעם בשנה זה כמו שבן-אדם יראה את הרופא או את רופא השיניים שלו רק פעם ב-7 שנים. בדיקות דו-שנתיות עוזרות לוטרינר לאתר, אבחן, לטפל ואף למנוע בעיות לפני שהן הופכות להיות מסכנות חיים. סקר חדש בקרב בעלי כלבים וחתולים מראה שכ-70% מהם מחשיבים את בריאות החיה כמו את בריאותם שלהם. אם גם אתם מרגישים כך - קיבעו כבר עכשיו בדיקה דו-שנתית לחברכם הטוב ביותר.

 

זוהי אחת המנטרות של חדר הטיפולים שלי – כל הכלבים והחתולים, במיוחד המבוגרים שבהם, צריכים לעבור בדיקות רפואיות דו-שנתיות ובדיקות דם ושתן שנתיות.
אני שמחה שהקשבתי לעצמי. אף שהחתול שלי זכריה נראה במצב טוב גם בגיל 16, הכנסתי אותו לתוך המנשא והבאתי אותו עמי לעבודה לבדיקה הדו-שנתית שלו. אני בטוחה שהוא חשב שזו הרפתקה משמחת, אבל אני הופתעתי לגלות כי למרות שבדיקות המעבדה שלו בשנה החולפת היו טובות, עכשיו התוצאות כבר לא היו טובות. הבדיקות הראו כי הכליות שלו נחלשו והיה חשד לפעילות יתר של בלוטת התריס. ע"י גילוי מוקדם של מחלות אלו יכולתי לעקוב אחר התפתחות המצב, לשנות את התזונה שלו ולרשום לו תרופות מתאימות, מה שהביא לכך שהארכנו את חייו עד לגיל 19, כל זאת תוך שמירה על איכות חיים טובה.

 

לקוחות בדרך כלל נעשים סקפטיים כשאני מפציר בהם להגיע לבדיקות דו-שנתיות. אנשים רבים אינם מבקרים את רופא המשפחה שלהם אלא אם כן הם חולים. וטרינרים, לעומת זאת, מורגלים בביצוע רפואה מונעת. אנו מעדיפים למנוע מחיית המחמד שלך להיות חולה מלכתחילה, וכשאנו מצליחים לאבחן בעיות בשלב מוקדם זה בדרך כלל קל וזול יותר לטפל והתוצאה טובה יותר. חיות מחמד מתבגרות מהר יותר ממני וממך.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

ככל שאנו מתבגרים הגוף הולך ונשחק. תפקוד האיברים הפנימיים יורד והמערכת החיסונית נחלשת, שכיחות של סרטן עולה ואף היכולת להתנועע בקלילות מתחילה להיפגם. ע"י ביקור דו-שנתי של חיית המחמד אצל הוטרינר למטרת בדיקה פיזיקאלית כללית, תוכלו, בעבודה משותפת עם הוטרינר, לעזור ולהבטיח כי חיית המחמד תתבגר בצורה הטובה ביותר. בנושא זה אתם משחקים תפקיד חשוב ביותר - אתם מכירים את יקיריכם טוב יותר מכל אחד אחר. תוכלו אף להכין יומן רפואי וכך להבחין טוב יותר בשינויים בתיאבון, התנהגות ומשקל גוף.


תעדו ריחות פה ואוזניים, שינויים בצריכת מים או פעילות מעיים, והידרדרות בראייה או בשמיעה. אף ששינויים אלו יכולים להיראות זניחים הם עלולים להיות משמעותיים.


הביאו את היומן עמכם לבדיקה הדו-שנתית שכן הוא חלק מההיסטוריה הרפואית של הפציינט. על פי ההיסטוריה והבדיקה הפיזיקאלית הוטרינר עשוי להמליץ על בדיקות דם או שתן, אולטרה-סאונד, או צילומי רנטגן. בדיקה פיזיקאלית, היסטוריה, ובדיקות מתאימות ייתנו לוטרינר את ההערכה המדויקת ביותר על מצבו הבריאותי ואיכות חייו של כלבך או חתולך. לשאלות נוספות פנה לוטרינר.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה