למה לחתולים יש שפם?
03-5403368

מידע

כתבות

למה לחתולים יש שפם?


מאת: עופר שמיר, אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון


שפם החתול לא רק נראה מגניב – מלבד זה שהוא עוזר לו להבין לאן הוא הולך, הוא גם מספר לו האם הוא יתאים דרך פתחים, ומשמש הפגנה ברורה של מצב רוחו. הנה שבע עובדות מעניינות על שפם החתול -  למה הוא שם ומה בדיוק הם עושים איתו!

 

1. הוא רגיש להפליא


שפם החתול מושרש עמוק יותר בעור מאשר פרווה רגילה, ובאזור סביבו ישנה אספקה נדיבה מאוד של עצבים ודם. מה שגורם לקצות השפם לרגישות כה גבוהה, שהם יכולים לזהות אפילו את השינוי הקל ביותר בכיוון של משב רוח. בגלל רגישות זו, התעסקות עם השפם של חתולך בהחלט יכול לגרום לו כאב. גם גודל הקערה יכול לגרום לו אי נוחות, אם רוחבה אינו גדול מספיק והיא לוחצת על שפמו.  אז שקול להאכיל את החתול על צלחת או לקנות לו קערת האכלה רחבה.

 

2. הוא אינו רק על האף

בנוסף ל8-12 השפמים שמשני צידי אפו, לחתול יש שפם קצר מעל עיניו, על סנטרו, ועל גב רגליו התחתונות.

 

3. שפם והתמצאות במרחב

השפם על האף של החתול יהיה בדרך כלל ברוחבו של החתול, ובכך עוזר לו להבין האם הפתח אליו הוא מנסה להיכנס רחב מספיק והאם הוא עובר דרכו. ישנם הטוענים שכשחתול משמין שפמו מתארכך גם כן, אך אין לכך הוכחות.

 

4. השפם כצייד

הראייה של חתול הינה רוחקית - הם לא יכולים לראות מקרוב - כך שכאשר הם מנסים לצוד,  בין אם מדובר  בעכבר או צעצוע הנוצה האהוב עליהם, הם צריכים דרך לחוש האם טרפם נמצא במיקום הנכון לנשיכה הקטלנית . השפם על רגליהם הקדמיות, ובמידה מסויימת גם אלה על סנטרה ועל צדי אפה, חיוניים למטרה זו.

 

5. השפם כברומטר רגשי

מיקום השפם יכול להיות אינדיקציה למצב רוחו של החתול.  אם השפם שלו רגוע ושמוט בנוחות לצדדים, הוא רגוע. אם הוא בולט קדימה, זה אומר שהוא נרגש ודרוך. ואם הוא שטוח על פני לחייו, הוא כנראה כועס או מפוחד. כמובן, תצטרך להשוות את מה ששפמו אומר כנגד שפת הגוף הכללית, כגון מיקום האוזניים והזנב שלה, כדי לאשר מה ששפם החתול אומר לך.

 

6. הוא אינו צריך תספורת

למרות שגם השפם נושר מפעם לפעם, אף פעם אין לקצץ או לתלוש את שיערותיו. הדבר יגרום לחתול להיות מבולבל והוא עלולה לאבד את שיווי משקלו ולהיות מסוחרר מכיוון שכבר לא מקבל אותם אותות ניווט אשר חיוניים לו כל כך. תארו לעצמכם שהייתם מסתובבים עם כיסוי עיניים למספר שבועות מבלי שיכולתם להסירו - כך בערך מרגיש החתול אשר שפמו נחתך.

 

7. הוא יכול לשנות את הצבע

אל תהיו מופתעים אם תמצאו שפם לבן שגדל בפרוות החתול השחור הטהור שלכם ככל שהוא מזדקן. חתולים גם נוטים להאפיר כאשר הם מזדקנים, אבל זה לא מורגש אלא אם הפרווה של החתול הינה ככה לגמרי.