למה כלבכם מרים רגל?
03-5403368

מידע

למה כלבכם מרים רגל?

מדוע כלבים זכרים מרימים רגל בהשתנה? / מיכל ליבסון, סייעת

רב הכלבות הנקבות לא מרימות רגל, ולא כל הזכרים מרימים רגל, אחרי הכול הרמת הרגל לא הכרחית לפעולת ההשתנה. התשובה לכך אינה בפעולת ההשתנה עצמה, אלא בתקשורת בין כלבים. כלבים מרימים רגל כדי לסמן טריטוריה, ולהשאיר במקום את הריח שלהם. זוהי התנהגות נורמאלית לחלוטין בכלבים ודרך חשובה לתקשר אחד עם השני.  

כלבים הם חיות של להקה, ועקב כך יש להם צורך לחיות בטריטוריה שהיא שלהם. דבר זה מאפשר להם "להבהיר" לכלבים אחרים שהאזור הזה תפוס ולהימנע מעימותים מיותרים.

הפן המדעי מאחורי הרמת הרגל

השתן של הכלבים מכיל פרומונים, מולקולות ריח מיקרוסקופיות, שמשדרות לכלבים אחרים שאותו כלב היה שם. הרמת הרגל מאפשרת לכלב לכוון את השתן לגובה האף של כלב אחר, כדי שיהיה בולט יותר. כלבים רבים מסמנים אחד על השתן של השני כדי להשאיר את נוכחותם.

בין 6 חודשים לשנה, רב הכלבים הזכרים מתחילים להרים את הרגל.  מוערך שכ60 אחוז מהכלבים המסורסים יפסיקו להרים את הרגל אחרי הניתוח. לעיתים גם נקבות מרימות רגל מאותה סיבה שזכרים עושים זאת, אך התנהגות זאת לרב קשורה לזמן הייחום של הכלבה בו היא משאירה סימן לזכרים פוטנציאלים. נקבות גם כמו הזכרים יכולות לסמן עם הרמת רגל כדי להעביר מסר של טריטוריה. כמעט כל נקבה שמרימה רגל ותעבור ניתוח עיקור תפסיק עם פעולה זו לאחר הניתוח, אולם ישנן גם נקבות שממשיכות להרים רגל שנים לאחר מכן. 

מדוע ישנם כלבים זכרים שלא מרימים רגל כדי להשתין?

למרות שהרמת הרגל מתרחשת כל הזמן, ישנם כלבים שלא עושים זאת. אחרי הכול, אין סיבה רפואית להרמת הרגל כדי להשתין. הם יכולים לכרוע כדי לרוקן את השלפוחית כמו שכלבים שלא מרימים רגל עושים, אז מדוע בכל זאת ישנם כלבים שכן מרימים רגל להשתין וכלבים שלא?

ישנם מספר הסברים. ישנה הרמת רגל מסיבות הורמונאליות, ישנה הרמת רגל מסיבה התנהגותית (הצורך לסמן טריטוריה), וישנן סיבות לא ידועות גם כן. רב הכלבים שלא מסורסים לומדים להרים רגל רק בגיל 6 עד 12 חודשים, בדיוק כאשר ההתבגרות המינית שלהם מתחילה. בסביבות 60 אחוזים מהכלבים שמרימים רגל ושסורסו בגיל מאוחר יותר, יפסיקו להרים רגל לאחר הסירוס בסופו של דבר. כלבים שסורסו בגיל צעיר עוד לפני שלמדו להרים רגל, קרוב לוודאי שלא ירימו רגל בכלל.

בנוסף לסיבות פיזיקאליות להרמת הרגל, התנהגות זאת של הרמת הרגל להשתין, קשורה בהתנהגות הכלבים בחברת כלבים אחרים. מכיוון שהרמת הרגל נובעת גם מדומיננטיות של כלב אחד, הכלב השני שהוא כנוע, כנראה לא ירים רגל . כלבים אחרים כנראה מוצאים את הרמת הרגל לא נוחה או ללא צורך טריטוריאלי לעשות כן.

עם הגיל, ישנן בעיות הקשורות לפרקים כגון DJD (סוג של דלקת פרקים) ולכן כלבים מבוגרים מפסיקים להרים רגל בגלל הקשיים הכרוכים בכאב, ואז הם משתינים כמו כלבות.

לשאלות נוספות, תמיד לשירותכם,

מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה

03-5403368