למה כלבים מרחרים דווקא את אזור המפשעה?
03-5403368

מידע

כתבות

למה כלבים מרחרים דווקא את אזור המפשעה?


מאת: עופר שמיר אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמה"ש


כולנו מכירים את המבוכה כשכלב רץ לעברך ומתחיל לרחרח דווקא את אזור המפשעה. אבל למה הם עושים את זה?


תאמינו או לא, הם אינם מנסים להביך אותנו. כלבים מטבעם נמצאים במרדף תמידי אחר אינפורמציה, והחוש היעיל ביותר לאיסוף מידע הוא הריח.
חוש הריח האנושי נראה כמו בדיחה ליד חוש ריחו של הכלב, לכלבים יש בערך 220 מיליון קולטנים באפם, לעומת 5 מיליון אצל בני אדם. יש להם אפילו איבר מיוחד הנקרא "איבר יעקובסון" הנמצא על בין האף לפה. תאי העצב המצויין על האיבר מיועדים ללכידת ריחות הנישאים בלחות האויר ומסוגלים לזהות תרכובות כימיות שונות.


כלבים משתמשים בחושם המפותח כדרך עיקרית לאיסוף מידע על העולם, והם מסוגלים להריח דברים שאנחנו פשוט לא יכולים, לפחות לא בצורה מודעת. אחד הדברים העיקריים אותם הם קולטים הינו פרומונים, מולקולות אותן משחררים לאויר בעלי החיים ובין השאר בני האדם. פרומונים הינם גם הסיבה העיקרית שבגללה כלבים מרחרחים אחד לשני את פי הטבעת, הם אוספים מידע לגבי מינו, גילו, מצב רוחו של הכלב וכו'.


מאותה סיבה בדיוק כלבים כה נמשכים לרחרוח המפשעה שלנו (וגם את אחורינו), וכן זוהי גם הסיבה שכלבים נוטים לגנוב תחתונים. אצל אנשים יש ריכוז גבוה של פרומונים באזור איבר המין ופי הטבעת מאשר בכל מקום אחר בגוף, מה שהופך אותם למקור נפלא עבור הכלב לאיסוף מידע.

אתם עלולים לשים לב שכלבכם ניהיה סקרן במיוחד מיד לאחר שקיימתם יחסי מין או כאשר אתן במחזור. והסיבה לכך היא שבזמנים אלה אנחנו משחררים יותר פרומונים מבכל זמן אחר. ישנם עדויות לכך שכלבים יכולים לזהות כאשר אישה נמצאת בביוץ, ואפילו יכולים לזהות מקרים של סרטן בשחלות.