למה חתולים מנגנים בפסנתר
03-5403368

מידע

כתבות

למה חתולים מנגנים בפסנתר

מאת: דרור הברמן, אסיסטנט ובוגר מכללת הד למוסיקה

 

חתולים רבים מביעים עניין במוסיקה, בעיקר בפסנתר. חיפוש קצר ביו-טיוב יניב שלל מוסיקאים חתוליים, רבים מהם גם בחרו בפסנתר ככלי הבעת היצירתיות שלהם.


קודי, חתולו של המלחין הנרי סאוגט, מגיב באקסטזה ליצירותיו של דביסי המנוגנות בפסנתר, ורץ ללקק את ידיו של סאוגט. הזואולוג דזמונד מוריס משער שבמקום ליהנות מהמוסיקה קודי מוצא דמיון בין תווים מסוימים לצליל שחתלתול במצוקה היה משמיע, ובעצם רץ בכדי לנחם את סאוגט. דבר זה היה מסביר מדוע חתולים לעיתים ניגשים לפסנתר בתגובה לצלילים מסוימים, אך אינו מסביר מדוע חתולים מסוימים נהנים לנגן בעצמם.


הסופר תאופיל גואטיר מצא שלמרות שהחתולה שלו מקשיבה בעניין כאשר הוא מנגן בפסנתר, היא נהפכת עצבנית כאשר זמרת הליווי שרה תו גבוה במיוחד, ואף מנסה לכסות את פיה של הזמרת בכפה.


הרופאים באכראך ומורין שכפלו את הממצא הזה בשנות השלושים, כאשר גילו שהתו "מי" כשהוא מנוגן באוקטבה הרביעית גרם לחתלתולים לעשות צרכים, ולחתולים בוגרים לגירוי מיני. ממצאים כאלו תומכים בתאוריה שתגובות החתולים למוסיקה מתרחשות בגלל חיקוי התווים את צלילי השפה הטבעית של החתולים.

 

חתולים רבים מוטרדים ממוסיקה רועשת, אך זה נכון גם לגבי חיות אחרות. מחקר שבו השמיעו רוק כבד לעכברים בווליום גבוה מסביב לשעון נאלץ להיפסק כאשר העכברים החלו להרוג אחד את השני!

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

 

למרות זאת, חתולים רבים רגישים לתדרים גבוהים גם כאשר הם אינם עוצמתיים. תועד אף מקרה קיצוני אחד בו חתול היה נכנס להתקף בתגובה לצלילים מסוימים. נראה שלחתולים מסוימים יש תגובות קיצוניות למוסיקה מסויימת.
המגזין "The Mini-Annals of Improbable Research" (אשר עוסק במחקרים, המצאות ותגליות יוצאי דופן) מתאר מחקר על חתול אשר הגיב בהיסטריה למשמע מוסיקת הנושא של מלחמת הכוכבים, והראה סימני פרנויה גם זמן מה לאחר שהופסקה המוסיקה.

 

לסיכום, נדמה שמלבד צלילים גבוהים, תגובת חתולים למוסיקה די משתנה מחתול לחתול ונוטה למוזרויות אשר נראות לנו לעיתים מצחיקות. עד כה לא נעשה מספיק מחקר בכדי להסיק מסקנות מוחלטות באשר לעובדה האם חתולים נהנים מסוגים מסוימים של מוסיקה או פשוט מגיבים באינסטינקטיביות לתווים ומקצבים מסויימים. בתקווה, מישהו מהקהילה המדעית יחקור תחום משעשע ומעניין זה בעתיד.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון