למה חתולים מגרגרים
03-5403368

מידע

כתבות

למה חתולים מגרגרים

מאת: דרור הברמן, אסיסטנט

 

הצליל המועדף על בעלי החתולים ועל כל הבאים במגע איתם הוא ללא ספק - הגרגור.

 

לאחר התנסות קצרה איתם, קל להבין שחתולים מגרגרים כאשר הם במצב רוח 'נוח' אם לא כנוע במידה מסוימת. רוב האנשים ישייכו זאת להנאה או שביעות רצון, אך חתולים מגרגרים גם בעת המלטה, רגעי טראומה קשים ולעתים אפילו ממש לפני מותם. אם כך – למה בעצם חתולים מגרגרים?

 

חתולים לומדים לגרגר כאשר הם בני יומיים – ככל הנראה בתגובה לגרגור האמא שעושה זאת בכדי לאותת לגורים החירשים והעיוורים היכן היא. לאחר מכן יגרגרו הגורים והאמא גם יחד כאשר הם יונקים ממנה, וכשהחתולים יתבגרו, רבים מהם (אם לא כולם) ימשיכו לגרגר ולעשות תנועות זהות לאלו שעשו כאשר ינקו עם הבעלים שלהם (בעיקר כאשר הם מלטפים אותם), מה שרומז לנו שבמקרה זה הגרגור הוא מתוך הקרבה ה'משפחתית' אלינו.

ישנם מחקרים רבים המייחסים לוויברציה של הגרגור סגולות מרפאות גם אצל בני אדם, ורבים רואים דמיון רב בין גרגור חתולים למנטרות אנושיות. עקב כך, הסברה הרווחת היא שחתולים מגרגרים כדי להרגיע את עצמם – אם באווירה שהיא כבר בטוחה ורגועה, או ברגעי טראומה קשים ופתאומיים. ישנם המשווים גרגור חתול לחיוך – הוא בא גם כאשר אנחנו מאושרים אך גם ברגעי עצבנות ומתח ולאו דווקא מצביע על אושר.

 

למרות ההרגעה העצמית שהגרגור גורם לה, חתולים כמעט ואינם מגרגרים כאשר הם לבד – הגרגור הוא ללא ספק סוג של תקשורת שככל הנראה נועדה להביע כניעה או רצון בחיבה והרגעה.

 

בבתים בהם ישנם מספר חתולים, ניתן להבחין כי החתול הדומיננטי מגרגר פחות מהאחרים – כאילו הביטחון העצמי שלו מבטל את הצורך בהרגעה בעוד האחרים יגרגרו לעיתים תכופות יותר.

 

למרות שעדיין איננו בטוחים בסיבה לגרגור או ביכולות המרפאות שלו – אין ספק שסוג זה של תקשורת חתולית מרגיע הן את ה'זמר' והן את מאזיניו.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון