למה חתולים לשים עם כפותיהם?
03-5403368

מידע

כתבות

למה חתולים לשים עם כפותיהם?


מאת: גל לוי , אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון ,בוגרת תואר ראשון בקיימות ממשל ותואר ראשון במדעי הים והסביבה.


האם אי פעם הבחנת שהחתול שלך מזיז את כפותיו הקדמיות קדימה ואחורה רגע לפני שמתיישב לנמנם? האם שמעת כמה אוהבי חתולים מדברים על חבריהם החתוליים אשר "לשים בצק"?


מדענים החוקרים התנהגות חתולים קוראים לפעולת הכפות הייחודית הזו "לישה" ומאמינים שהיא סימן לחתול נינוח. החתולים שלי לשים לפני שהם נרדמים לידי על שמיכה פרוותית ונעימה ובזמן ליטוף. בזמן שהם לשים, הם מגרגרים - אחד מהם נהיה כל כך רגוע, שהוא לפעמים מזיל ריר. הלישה מתרחשת בדרך כלל ליד אדם אהוב. בתור חובבת חתולים, אני חושבת שחשוב לזהות את הרגעים הקטנים שהחתול שלך אומר לך שהוא שמח להיות לידך.


לישה בגורים

אם  אי פעם תהיו ליד גורי חתולים שזה עתה נולדו, תראו לישה די מהר לאחר הלידה. החתלתול לש על הבטן של אמו כדרך לומר לה שהוא רעב ומוכן לחלב שלה. במקביל, החתלתול בדרך כלל מגרגר. גרגור הוא אות לתשומת לב. גרגור הוא צליל שנוצר על ידי רעידות מהירות של שרירי גרון מסוימים.
באמצעות שתי התנהגויות אלה, גורי חתולים מבקשים מאמהותיהם, לא לזוז כדי שיוכלו להמשיך לינוק. חתלתולים צעירים בדרך כלל נרדמים בזמן היניקה.
חתלתולים מפסיקים לשתות חלב אמם עד גיל חודשיים בערך. אז למה חתולים ממשיכים ללוש כמבוגרים?

 

מוכן להירגע

נראה שלישה שכיחה יותר אצל חתולים מסוימים מאשר באחרים. אם החתול שלך לא לש, זה יכול להיות שהוא קצת לחוץ - או שיכול להיות שהחתול שלך לא מפגין רגיעה או חיבה בצורה כזו.

עם זאת ישנם חתולים רבים שממשיכים ללוש בבגרות. זה די בטוח להניח שחתול שלש מרגיש רגוע, ומרוצה, בדיוק כמו חתלתול שמתמקם לינוק ולישון.
אולי אתה כבר יודע שכאשר החתול שלך מתפרץ, או דוחף את ראשו ומשפשף את לחיו, ראשו וגופו ברגל או בחפץ קרוב אליך, הוא שם את הריח שלו במקומות האלה. לחתולים יש גם בלוטות ריח בין בהונותיהם, מה שגורם לאנשים מסוימים להציע שחתולים שמים גם ריח מוכר ומנחם על אזור השינה שלהם כשהם לשים.
אל תטרחו לחפש את הבלוטות הללו על החתול שלכם. הן לא נראות בקלות.


אותות עדינים

לישה עשויה להיות גם סוג של תקשורת בין חתולים והבעלים שלהם. אם הייתם בסביבת כלבים, אתם יודעים שרובם די ברורים בלאפשר לבני אדם לדעת שהם רוצים משהו או אוהבים מישהו. במשך אלפי שנים, אנשים גידלו כלבים בכוונה כדי להיות בני לוויה מהנים, כמו גם להתנהגויות שימושיות כמו רעיית צאן, מעקב או שמירה.

גם חתולים ואנשים חיו יחד במשך אלפי שנים - ובני אדם העריכו את כישוריהם הטבעיים הרבים והמדהימים שלהם כמו ציד, הדברה וכן, גם כבני לוויה נעימים ועדינים. רק לאחרונה אנשים ניסו לגדל חתולים, בעיקר בשל המראה החיצוני שלהם, ולא בשביל התנהגויות ספציפיות.
המסקנה היא שחתולים הם קצת יותר עדינים מכלבים בדרכים שלהם לומר לאדם, "אני מחבב אותך". לישה היא אחד הרמזים האלה.

 

 

למידע נוסף ושאלות – מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368