למה חתולים לא באים כשקוראים להם?
03-5403368

מידע

כתבות

איך תבחרו את החול שהכי יתאים לחתול שלכם

 איך תבחרו את החול שהכי יתאים לחתול שלכם

 

מאת גל לוי, אסיסטנטית. בוגרת תואר ראשון בקיימות וממשל ותואר ראשון במדעי הים והסביבה הימית.

 


כבעלים של חתולים, תמיד נרצה את הטוב ביותר עבורם בכל תחום.
זה כולל בחירת מזון איכותי המותאם לצרכיו של החתול, מציאת המקום המושלם לעץ החתול שלו, הצבת מקומות מסתור ואתגרים לגובה. ואחת הבחירות החשובות ביותר שאנו עושים למען החתול שלנו זה בחירת סוג החול והארגז בו הוא עושה את צרכיו. החתול שלכם שומר על עצמו נקי ותובעני מאוד מבחינת היגיינה, אז אתם צריכים לבחור את ארגז החול ומצע החול הטוב ביותר עבורו. ישנם מספר דגמים וסוגים זמינים. לכל אחד יש את הייחודיות שלו ולכן כדאי לבחור את זה שיתאים ביותר לחיית המחמד שלכם ולסביבה שלה. חשוב לציין כי בחירת חול לחתול הינה משימה לא פשוטה. קיימים סוגים רבים של ארגזים ומצעי חול מחברות שונות ורמות איכות שונות. המגוון הרב יכול לעשות בלגן ולעורר ספקות באיזה סוג חול לבחור. במאמר הבא נעזור לכם להבין מהם סוגי החול שמוצעים בשוק וכיצד לבחור את החול המתאים ביותר לחתול שלכם.

 

סוגי החול השונים
מצע החול המסורתי ביותר הינו חול מינרלי/חרסית. מצע חול זה הוא הזול ביותר בשוק. מומלץ לאנשים שיש להם רק חתול אחד שיכול לצאת במהלך היום ולא משתמש בארגז כמקום היחיד בו עושה את צרכיו. חול סיליקה עשוי מינרל שיכול להיות סינתטי או טבעי. מינרל זה נקרא זאוליט. יש לו תכונה של ספיגת נוזלים וריחות חזקים. מצע זה יכול להישאר לתקופת זמן לפני ההחלפה והריחות נספגים בצורה מושלמת. חול חתולים באופן כללי לא ניתן לפירוק במזבלה, ולכן חול ''ירוק'' הינה האפשרות היחידה לחול מתכלה.  זה יכול להיות עשוי פשתן או תירס מעובד שסופח נוזלים אבל לא מסווה יותר מדי את הריחות. פסולת העשויה מנסורת נדבקת לכפות החתול ואינה סופגת במיוחד. מצד שני, מצע זה מעודף  על ידי חתולים כי הוא הטבעי ביותר.

מתגבש/לא מתגבש

חול חתולים יכול גם להיות מתגבש או לא, בין אם הוא ממקור צמחי או לא. חול מתגבש מייצר כדורים קומפקטיים כשהחתול עושה פיפי. את הכדורים הללו ניתן להסיר מיד כך שהארגז נשאר נקי וחסר ריח. חול מתגבש מחזיק זמן רב יותר מסוגי חול לא מתגבשים. חול מתגבש מתאים לחתולים המבלים את רוב זמנם בתוך הבית או אם אתם בעלים גאים של מספר חתולים.
מדוע הבחירה הזו חשובה?
חתולים הם בעלי חיים נקיים מאוד והם מאוד דואגים להיגיינה. אתם תראו שהם מבלים שעות רבות בטיפוח עצמם כדי להסיר שיער מת ולכלוך מהעור והפרווה שלהם ושהם מייחסים חשיבות רבה ומיוחדת למקום שבו הם מתפנים, כלומר ארגז החול שלהם.
לכן חשוב מאוד שמגש החול או בית השירותים והארגז עצמו יתאימו לו כדי שיהיה לו נוח לחלוטין לעשות את צרכיו. אם זה לא המקרה, הוא יודיע לך במהירות על ידי עשיית צרכים מחוץ לארגז וזה מאוד מצער.
מצד שני, חתול מרוצה ישחזר בקופסה את אותן מחוות שהוא היה עושה בטבע, כלומר: לגרד כדי ליצור חור, עשיית צרכים לתוך גומחת החול, להריח ואז לכסות אותו.
הבחירה במוצר זה קריטית גם לבעלים, שכן היא יכולה להוות גורם מכריע בניקיון ביתו מבחינת ריח, ותחזוקה. כמו כן, ההיגיינה של ארגז החול חייבת להיות מושלמת. חשוב על אחת כמה וכמה אם מספר חתולים גרים באותו בית ו/או אם מדובר בסביבה סגורה, דירה שממנה החתול לא עוזב לעולם.

סקירה כללית של הסוגים השונים של חול חתולים
ישנן שלוש קבוצות עיקריות: ''ירוק'', מינרלים וסיליקה. לאחר מכן, כל אחד מהמוצרים הללו יכול להגיע בשלל אפשרויות בחירה. בין אם זה גודל הגרגר- עבה/ דק, ריחני או לא, מתגבש או לא מתגבש.

1-חול ''ירוק''
כפי שהשם מרמז, מוצר זה עשוי ממרכיבים צמחיים. זה יכול להיות עשוי מעץ בצורה של גרגירים או סיבים, קלחי תירס או נייר ממוחזר. מוצר 100% טבעי ושומר על איכות הסביבה! התייחסות זו תפתה את אוהבי הסביבה המודאגים לגבי סילוק הפסולת שלהם על ידי אופיו האקולוגי והמתכלה לחלוטין של חול מסוג זה. ככזה, ניתן לבצע קומפוסט של שתן והפרשות או לשטוף באסלה בכמויות קטנות. לכן, זה גם מוצר מעניין לאנשים שגרים בדירות ולא רוצים לאחסן את הפסולת בפח האשפה שלהם בגלל הריחות. יתרון נוסף ומשמעותי של החומר הצמחי הוא, שהוא מייצר מעט מאוד אבק, מה שנעים לחתול ולבעלים.
כמו כן, ייתכן שחלק מהחתולים לא יאהבו את התחושה של החומר מתחת לרפידות הכפות שלהם, שלעתים היא די מוצקה. כיום קיימים סוגים שונים של גרגרי חול מסוג זה. ניתן לבחור לחתול שלכם את עובי וגודל הגרגר שמתאים לו (חול דק/חול עבה).


2-חול עשוי מינרלים
זהו מצע החול הנפוץ והזול ביותר שניתן לקנות בשוק. הוא מורכב ממרכיבים ממקור מינרלי כמו חצץ, קוורץ או חימר, אשר מוצגים לאחר מכן בצורה של חלוקי נחל קטנים, עדינים יותר או פחות. בעל כושר הספיגה הטוב שלו וחביב על בעלי חתולים בזכות מחירו הזול.
עם זאת, הוא אינו מסווה היטב ריחות, ולכן יש לנקות אותו בתכיפות באופן קבוע, והוא נוטה לפלוט אבק רב, ולכן אסור להשתמש בו חתולים ובני אדם רגישים ו/או בעלי בעיות נשימה.


3-מלטה סיליקה
סיליקה, המכונה גם חול קריסטל , מורכב מתערובת של זאוליטים. זהו מינרל פופולארי בזכות יכולת הספיגה הגבוהה שלו. גרגרי הסיליקה לוכדים ריחות רעים, ומעניקים למוצר זה חיי מדף ארוכים יותר של כחודש אחד. רצוי להסיר את הצואה מדי יום ולהחליף את החול לחלוטין לאחר שהגבישים הצהיבו עקב השתן. סוג זה של מוצר הוא היקר ביותר בשוק, אך מציע חיסכון מסוים ונוחות של פחות תחזוקה. עם זאת, החתולים העדינים יותר עשויים לא להסתדר עם חול זה מאחר שמגיע בצורה של אבנים גדולות.


4-חול מתגבש
חול מתגבש פירושו שהחומר יוצר גושים מוצקים במגע עם נוזל, במקרה זה שתן. זה הופך את החומר המלוכלך להרבה יותר קל לראות ולהסיר. חול מתגבש קיים וזמין בשלושת סוגי המוצרים העיקריים: ''ירוק'', מינרלים וסיליקה. ביום יום, על מנת לספק לחתול שירותים נקיים, מספיק להסיר את הצואה וגם את הגושים. לעתים קרובות קצת יותר יקר בהתחלה, החיסכון קיים, כי התגבשות החול מאפשרת להסיר רק את החומר המלוכלך ללא סיכון של הסרת המוצר שעדיין נקי בו זמנית. לכן, לעתים קרובות מאוד, מעדיפים בעלי חתולים חול זה, מכיוון שהוא קל מאוד לתחזוקה וחסכוני.


5-מצעי חול ריחניים, צבעוניים
ניתן למצוא סוגי חול ריחניים על מנת להסוות את הריח ממצע החול לבני אדם. אתם יכולים למצוא ריחות כמו לבנדר, וניל, תפוז או אפילו יערה אשר יבשמו את הבית שלכם על ידי השתלטות על הריחות הלא רצויים. לכן, הם אידיאליים לתחזוקת ארגז חול בדירות. עם זאת, למוצרים אלו יש מגבלה ולעתים קרובות אינם מומלצים. כפי שאתם יכולים לראות, כאשר החתול שלך עושה את העסק שלו, הוא מריח אותו. הסיבה לכך היא שהחתול שלך צריך למצוא את הריח שלו, ולמרבה הצער, סוג זה של מוצר נוטה להסוות אותו, מה שעלול להטריד את חיית המחמד שלך. קיימים גם סוגי חול בצבעים שונים. היתרון היחיד של מוצרים צבעוניים הוא שהם בצבע מקורי ולכן הבעלים יכול לבחור לפי טעמו את צבע. עם זאת, כמו עמיתיהם הריחניים, הם אינם מעניינים את החתול בשום צורה.

 

לסיכום, כבעלים למספר חתולים מקסימים, ישנם מספר דברים שאני לוקחת בחשבון שאני בוחרת להם מצע חול וסוג ארגז.

1. בריאות כפות הרגליים שלהם. חשוב מאוד שהמצע החול יהיה נוח ונעים למגע אחרת לחתול לא תהיה חוויה טובה מהארגז ויסרב להשתמש בו.
2. שמירה על היגיינה. הכי נוח להשתמש בחול מתגבש אשר ניתן להסיר את השתן והצואה בצורה נוחה ויסודית יותר.
3. ריח. אם הארגז חול יריח לא טוב גם החתול שלכם לא ירצה להשתמש בו. זכרו! חתולים הינה חיה היגיינית ביותר וחשוב לשמור על הסביבה שלהם נקייה גם כן. אני אוהבת להוסיף למצעי החול גם פחם פעיל אשר סופח ריחות רעים ורעלים ושומר על החדר נטול ריחות.
כעת יש לך את כל המידע ביד כדי לבחור ארגז חול ומצע החול אשר יתאים לחתול שלך בצורה הטובה ביותר ובמקביל גם מספק אותך!

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368.

 

אנו מבקשים בכל לשון של בקשה , לא לפנות אלינו טלפונית בנוגע לכתבה מחוץ לשעות הפעילות .

המרפאה הינו מרפאה פרטית ועובדת בין השעות 07:30 - 22:00 . ימי שישי בין השעות 07:30  ועד 13:00.

המרפאה סגורה בימי שבת וערבי חג.

תודה רבה על ההבנה.