למה חתולים כלכך מוזרים לגבי שתיית מים?
03-5403368

מידע

כתבות

למה חתולים כלכך מוזרים לגבי שתיית מים?

מאת : גל לוי, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון ובעלת תואר (B.Sc.) מדעי הים והסביבה הימית ו - (B.A) קיימות וממשל.

 


כשזה מגיע לשתייה, רוב הכלבים לא מאוד בררנים. קערת מים בלויה, שלולית בוצית ואפילו אסלת שירותים פתוחה תספק אותם.


 

אבל חתולים, לעומת זאת, הם בדרך כלל הרבה יותר בררנים. חלקם לא ישתו מקערת מים אם היא ליד קערת האוכל שלהם. אחרים מעדיפים מזרקה או אפילו את כיור המטבח. ישנם חתלתולים בררנים אשר לא לוגמים ממיכלי פלסטיק או מתכת. חלק מההעדפות הללו נוגעות לאבותיהן ולאינסטינקטים ההישרדותיים שנותרו להם. אבל במקרים מסוימים זה פשוט החתולים שהם...

 


אז מה ניתן לעשות כדי לוודא שהחתלתול שלכם שותה מספיק מים?

חתולים אוהבים מים זורמים

אתה שם קערת מים מקסימה וטרייה לפני החתול שלך והוא פשוט יושב שם ולא נוגע בקערת המים. אבל פתחתם את הברז והחתלתול שלכם רץ ומתלהב  לשתות מהמים הזורמים, יכולות להיות מספר סיבות לכך שהחתול שלך לא יגע במים לא זורמים. באופן אינסטינקטיבי, החתול שלך עשוי לדעת שהוא חושד במים שקטים, מתוך הבנה שמים עומדים אינם תמיד בטוחים, חוקרים ווטרינרים טוענים כי ה-DNA הפראי שלהם אומר להם שמים שקטים יכולים להיות מזוהמים, אז הם יודעים שמים זורמים בטוחים יותר לשתייה.
סיבה נוספת שאולי לא יאהבו להיות שפופים מעל קערה היא המיקום המעורער והפגיע שהוא מציב אותם בו.

המים הזורמים מהברז או המים המתערבלים ממזרקת מים חוזרת של חתלתול - כנראה גם טעימים יותר כי הם קרירים ומחומצנים יותר. בנוסף, התנועה הופכת את המים לאטרקטיביים יותר, וסביר להניח שתראו את החתול שלכם משחק עם המים הזורמים בכפותיו.


מקמו נכון קערת המים והאוכל

יש חתולים שלא יגעו במים אם הם קרובים מדי לקערת האוכל שלהם. התיאוריה היא שבטבע, חתולים היו מרחיקים את מזונם ממקורות מים על מנת לשמור על מקורות המים הללו נקיים מחיידקים וזיהומים אפשריים אחרים. שמירה על המזון והמים שלהם קרובה עלולה לסכן שפיסות מזון יפלו למים שלהם כשהם אוכלים. לחתולים יש גם חוש ריח מפותח מאוד ורבים מהם לא אוהבים להריח את האוכל שלהם כשהם שותים.


חתולים לא אוהבים מים 'ישנים'

חתולים רגישים מאוד לטעם. הקפידו לשטוף ולמלא את הקערה של החתול שלכם בכל יום במים חדשים וטריים, אחרת יהיה טעם מעופש למים של החתול שלך. לכלוך וחיידקים יכולים להצטבר בקערת מים, מה שגורם למשקה היומי של החתול שלך לא רק לטעם לא נעים, אלא גם להיות גדושה בחיידקים המסכנים את בריאותו. אם החתלתול שלך משחק במים שלו, יש גם את הלכלוך מכפותיו (למשל מהארגז החול) שמועבר למים שלו.

נקו את הקערה של חיית המחמד שלך פעם ביום עם מים וסבון. הקפידו לשטוף היטב. שאריות סבון יכולות לגרום לטעם רע ואפילו לשרוף את לשונו של החתול שלך.

 

חתולים צריכים מזון רטוב

מכיוון שחתול הבית של היום התפתח מאבות קדמונים השוכנים במדבר, יש להם דחף צמא נמוך.

אנו יודעים שהרגישות של חתול לצמא קטנה בהשוואה לכלב. ומכיוון שחלק מהחתולים לא תמיד שותים מספיק וחתולים מייצרים באופן טבעי שתן מרוכז מאוד. בעצם אנחנו מגדילים את הסיכויים לפתח בעיות בדרכי השתן כאשר התזונה שלהם דלה בנוזלים. מומחים ממליצים למנוע בעיות על ידי שילוב של מזון רטוב בתזונה של החתול.

בטבע, חתולים אוכלים טרף כמו עכברים, העשויים מכ-70 אחוז מים. רוב המזונות המשומרים מכילים לפחות 75 אחוז מים, בעוד שמזונות יבשים מכילים רק כ-10 אחוזים. אכילת מזון משומר עושה את החובה הכפולה של לתת לחתול שלך תזונה תוך שמירה על לחות.

לחתולים שניזונים משימורים יש גם סיכון נמוך יותר למחלות כמו יתר פעילות בלוטת התריס, סוכרת, עצירות והשמנת יתר.


גודל הקערה והצורה חשובים

לחתולים יש שפם רגיש מאוד. אם קערה צרה מדי, ייתכן שהחתלתול שלך תצטרך למעוך בצורה לא נעימה את השפם שלה כדי לקבל משקה, מה שמוביל למצב שנקרא "עייפות שפם". נסה כמה גדלים וצורות שונות כדי לראות איזה קערה החתול שלך מעדיף. אולי תרצו גם לנסות קערות העשויות מחומרים שונים. הכי קל לשמור על קערות קרמיקה ונירוסטה נקיות, אבל לעתים קרובות נראה שחתולים מעדיפים קערות זכוכית רדודות.


כמה קערות מים יש לחתול שלכם?

חתולים יכולים להיות מעט הפכפכים. קצת פעילות בלתי צפויה, יציאה מהשגרה יכולה להרחיק אותם מהמיקומים הרגילים שלהם. לכן כדאי להחזיק קערות מים בכמה מקומות שונים ברחבי הבית. רק וודאו שהן תמיד נקיות ומלאות במים טריים.


שימו לב למפלס המים בקערות

ודאו שמפלס המים בקערות של החתול שלכם לעולם לא יהיו נמוכות מדי או יישארו מלאות מדי. חתולים הם יצורים של הרגל, והם פשוט לא אוהבים שינויים. אל תמלאו קערות עד הקצה העליון יום אחד ואז תמלאו להם חצי קערה למחרת. ישנם חתולים שמתחילים לטבול כפותיהם בקערות מים כי הם לא בטוחים היכן נמצאת שפת המים בקערה בכל יום נתון. זכרו! חתולים אוהבים עקביות בשגרת היומיום שלהם.

 

 

למידע נוסף ושאלות – מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368