למה חשוב לכלב שלכם לשחק
03-5403368

מידע

כתבות

למה חשוב לכלב שלכם לשחק


מאת סלובידקר קריסטין אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון


לפעילות גופנית יתרונות רבים, בין היתר היא עוזרת לשמור על הכלב בכושר, חיזוק השרירים, שיפור תנועתיות במערכת העיכול ותורמת למניעת השמנה.

בין אם הכלבים רודפים אחרי כדור בחצר או באמצעות הליכה וטיולים, פעילות גופנית ומשחק חיוניים על מנת לסייע להם לפרוק את האנרגיה העצורה בהם. ללא מוצא זה הם עשויים להראות בעיות התנהגותיות, שיכולות לנוע בין נטיות הרסניות לבקשות תשומת לב.
כלב הנוטה ללעוס את הספה או לחפור בגינה ימצא שחרור רב שנחוץ לו מאוד בפעילות גופנית.


לעתים קרובות, פעילות גופנית כזו מהווה חלק חשוב בפתרון בעיות התנהגותיות.
משחק הוא מוצא פנומנלי להתנהגויות הטבעיות של הכלבים שלעיתים לא יוצא להם להביע.
העדר הזדמנויות משחק יכול להיות בעיה נפוצה עבור כלבים שבה שני "ההורים" עובדים. עם זאת, לעזור לכלב שלך לעסוק בפעילות גופנית דרך משחק לא תמיד אומרת הליכות ארוכות הגוזלות זמן רב או אימונים , כל רמת פעילות משרתת את הכוונה.


אם הכלב שלכם לא רגיל לפעילות גופנית סדירה, אבל החלטתם להתחיל בשגרה, התחל בעדינות - זה יהיה יותר קל עבור שניכם, ויחד תוכלו לבנות קצת כושר גופני. החלו את שגרת הספורט  עם תקופות קצרות של פעילות במהירויות איטיות, ובהדרגה הגדילו את הזמן, המהירות והמרחק עד שהכלב שלכם יקבל את הכמות הנכונה של הפעילות גופנית לגודל שלהו , מצבו הבריאותי ומשקלו (אם אינך בטוח מהי כמות זו, התייעץ לגבי מגבלותיו עם הווטרינר המטפל).

 

הכלב שלך יהיה מאושר יותר אם תתחילו ללכת או לרוץ על משטחים רכים כגון עפר, חול או דשא עד שכריות כפות הרגליים שלהם יקשיחו.

 

אם הינכם בעלים לכלב חזק ונהלב עדיף לתת לו להוביל בעת הטיול / ריצה על מנת למנוע משיכה חזקה ופתאומיות של הראש ופגיעה בחוליות הצוואר.

 

חוסר פעילות גופנית ותיעול האנרגיה של כלב צעיר ואנרגטי יכולים להוביל אותו למצב בו יחפש פורקן ע"י בעיות התנהגותיות כגון לעיסת נעליים, הרס ריהוט בבית, חפירת בורות בחצר וכדומה. כלב בעל רמות אנרגיה גבוהות בשל היותו גור או בשל היותו גזע נמרץ ימצא עצמו מהר מאוד משועמם ויחפש כל דבר בסביבתו שיספק לו תעסוקה  ואילו בכלב בוגר יותר פעילות תעזור להקטין לחץ על המפרקים מניעת מחלות וחיזוק שרירים על מנת למנוע מצב של ניוון.

 

פעילויות ספורט מומלצות לכלבים:


אג'ילטי Agility -  מסלול מכשולים בו כלבים מאומנים לעשות קפיצות, לעבור דרך מנהרות, ולנווט מסלולים שונים בסדר מסוים. זוהי צורה מצוינת של תרגיל גירוי נפשי, מה שהופך אותו אידיאלי עבור כלבים עם אנרגיה גבוהה כמו רועים אוסטרליים למשל. עם זאת, כמעט כל כלב יכול להשתתף ולקחת חלק במשחק מסוג זה. האינטנסיביות והקושי ניתנים לשינוי על מנת להתאים לכלבים עם סיבוכים בריאותיים או צרכים מיוחדים. עבודת צוות בין כלב לאדם היא אבן הפינה של ספורט זה.


• פריסבי  -  משחק צלחת נהדר לשחרור אנרגיות בו הבעלים ישחק בדרכ בחצר רחבה או פארק/גינת כלבים מקומית עם מרחב גדול כאשר הוא יזרוק את הצלחת למרחק רב באוויר על מנת שהכלב ירוץ אחריה ויתפוס אותה תוך כדי ניתור.
משחק זה מצויין לכלבים אתלטיים


• "חפש את המטמון" - כנראה שמתם לב כי האף של הכלב שלכם הוא החוש הדומיננטית ביותר. רוב הכלבים רוצים לעקוב אחר האף שלהם. למה לא להפוך את הכישרון הזה לפעילות מהנה ומאתגרת?
"חפש את המטמון"  הוא סוג של מבחן הדורש מהכלב לעקוב אחר שביל ריח. אירועים אלה מחקים את משימות ההצלה והחילוץ, מעריכים את יכולתו הטבעית של הכלב ואת נכונותו לעקוב אחר שביל שהותיר אחריו צעדים אנושיים. כלבים והמפעילים שלהם נהנים לעתים קרובות מהעבודה הזאת, וההצלחה יכולה לפתוח דלתות כדי להמשיך בעבודה של חיפוש והצלה בחיים האמיתיים.

 

• גינות כלבים-  גינות אלו הן שטח מגודר שהוקצה ע"י העירייה אשר יספקו מקום מפגש שבדר"כ כולל מתקני אג'ילטי לכלבים (מתקני ספורט) אשר בהן הכלבים רשאים לשהות ללא רצועות (למעט סוגים אשר מוגדרים מסוכנים בחוק).
זהו מקום נהדר עבור כלבים ללמוד לא להיות טריטוריאלים וליצור קשרים עם כלבים נוספים.

 

• טיולים/ריצות - עם גזעים פעילים /גורים נמרצים ניתן לצאת לטיולים ארוכים בשטחים פתוחים ליד אזור המגורים. אופציה נחמדה לבעלים ספורטיביים לשלב בין הטיולים של הכלב ופעילות הספורט-  כיום קיימות רתמות מיוחדות המיועדות לכך אשר מתלבשות סביב מותן הבעלים אליהן מחוברת הרצועה וזה מאפשר אופציה נוחה לריצה ממושכת.
זכרו , על הפעילות להיות מותאמת לגיל הכלב וליכולת הפיזית שלו!
היו קשובים לגופו.


עם כלבים מבוגרים מומלץ להגיע לבדיקה שנתית פעם-פעמיים בשנה כאשר חשוב לציין בפני הוטרינר כל שינוי שחל בהתנהגות הכלב.

לפרטים נוספים ותאום תור אנא צרו קשר 03-5403368 המרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה