למה השתן של הכלב שלי כהה?
03-5403368

מידע

כתבות

למה השתן של הכלב שלי כהה?

מאת מיכל ליבסון, טכנאית בכירה מרכז וטרינרי רמת השרון.


התייבשות היא אחת הסיבות לשתן כהה בכלבים.

בזמן שלהסתכל על הכלב שלכם עושה פיפי נשמע מעט משונה, השתן שלו יכול לספר לכם הרבה על איך הגוף והאיברים הפנימיים מתפקדים.
בדיוק כמו בני אדם, השתן של הכלב שלכם ישנה צבעים כדי לתת לכם הצצה על הבריאות הכללית שלו, החל משתן שקוף לכהה מאוד. מעקב אחרי צבע השתן של הכלב שלכם וידיעת הסימנים לבעיה יעזרו לכם לגלות ולטפל מוקדם בבעיות בריאותיות.
בכתבה הבאה ננסה להסביר כיצד לגלות סימנים שיש בעיה בבריאותו של כלבכם דרך מעקב אחרי צבע השתן שלו, ואז לפנות לטיפול רפואי.


מה צבע השתן אומר על בריאותו של כלבכם?
בכלב בריא, השתן  יהיה שקוף או בצבע צהוב בהיר. דבר זה מעיד שכלבכם לא מיובש וריכוז השתן שלו תקין. אם צבע השתן של כלבכם כהה יותר, ישנן כמה סיבות רפואיות העשויות להיות הגורם לכך.

התייבשות.
ההתייבשות קורית כאשר כלבכם מאבד יותר נוזלים מאשר הוא שותה, מה שיכול לגרום לבעיה עם תפקודי איברים פנימיים מסוימים כגון מערכת העיכול, ויסות טמפרטורת גוף וכו'. השתן של כלבכם יהיה צהוב ככה אם הוא מיובש.  עוד סימפטומים לשים אליהם לב הם:

אנרגיה ירודה
איבוד הגמישות של העור
עיניים שקועות
תאבון מופחת
חניכיים יבשים ודביקים
רוק סמיך
הקאות

בעיות בכבד, כיס מרה או בעיה המוליטית (בספירת הדם, כדוריות הדם האדומות)
אם השתן של כלבכם כהה או בצבע כתום, זה עלול להצביע על בעיה רפואית הקשורה לצהבת.  הצהבת עצמה (הצבע הצהוב) נגרמת כאשר יש יותר מדי פיגמנט צהוב בדם וברקמות.

לצהבת בכלבים יש שלוש סיבות עיקריות:
מחלת כבד
חסימה של כיס המרה
נזק בכדוריות הדם האדומות

 

בנוסף לפיגמנט הכהה בשתן של כלבכם, רקמות הגוף יהיו בצבע צהבהב, רקמות כגון העור, חניכיים, הצבע הלבן בעיניים שיקבל גוון צהבהב ואפרכסת האוזן.
דלקת בדרכי השתן
אם בשתן של כלבכם יש גוון אדום- ורדרד זה עשוי להיות בגלל דלקת בדרכי השתן. דלקות בדרכי השתן נגרמות בדרך כלל בגלל בקטריות, רב הפעמים בגלל חיידק בשם אי-קולי (חיידק צואתי) שנכנס לפתח השופכה בגלל שאריות של צואה.


רב דלקות השתן קלות לטיפול, אך במקרים מסוימים הן נגרמות בגלל סיבה חמורה יותר כמו סרטן, מחלת כליות, או מחלה בשלפוחית השתן. עוד סימפטומים לדלקת בדרכי השתן אצל כלבים יהיו:

מאמץ או בכי תוך כדי עשיית פיפי
אי יכולת להתאפק ואז לעשות פיפי בבית
טיפות שתן שהכלב מטפטף כל הזמן
ליקוק אינטנסיבי באזור איבר המין
חום

דלקת בשלפוחית השתן

שתן אדום ודמי הוא סימן לדלקת בשלפוחית השתן של כלבכם. דלקת בשלפוחית יכולה להתפתח מכמה סיבות הכוללות זיהום בשלפוחית, אבנים בשלפוחית, ואף גידול.
הסימפטומים של כלבכם יהיו תלויים בסיבות הגורמות לדלקת בשלפוחית השתן. ברב המקרים, דם בשתן הוא הסימפטום הקליני הנפוץ ביותר, אך סימפטומים אחרים יכללו השתנה כאובה, וצורך לתת שתן לעיתים תכופות.

הרעלה או רעלנים
אכילה או בליעה של רעל או חומרים רעילים עשויה לשנות את צבע השתן של כלבכם. שתן ככה – חום או שתן שחור לדוגמה, עשויים להיות סימן שכלבכם אכל משהו רעיל כגון בצל או שום או פארצטמול (משככי כאבים כגון אקמול וכו' שמאוד רעילים לכלבים).
פארצטמול הוא חומר מאוד רעיל לכלבים, בעיקר לגורים קטנים וכלבים קטנים. צריכה של פארצטמול עלולה להביא לכשל ונזק בכבד.
עוד סימנים להרעלה של פארצטמול:

דיכאון (אפאטיות)
חולשה
נשימות מהירות
קצב לב מהיר
הלחתה
כאבי בטן
ריור
הקאות
חוסר תאבון


גם רעל עכברים עלול לגרום לשתן של כלבכם להיות דמי כיוון שזה סימן לדימום פנימי.

אם אתם חוששים שכלבכם בלע רעל כלשהו, אנא צרו אתנו קשר באופן מידי כדי שנוכל לטפל במהירות האפשרית. מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368

פציעה וטראומה מתאונה

טראומה הנגרמת בגלל פציעה או תאונה עלולה לגרום נזק לאיברים הפנימיים של כלבכם, כולל לשלפוחית השתן ולדרכי השתן. אינדיקציה לכך היא שתן כהה או אדום. אם כלבכם מעורב חלילה בתאונה צרו אתנו קשר מיד והביאו אותו לבדיקה וטיפול רפואי.
גופים זרים כגון מלענים (שיבולת שועל) גם עלולים להיתקע באיבר המין של כלבכם ועקב כך לגרום לשתן דמי.


דלקת בלבלב

דלקת בלבלב נגרמת על ידי זיהום בלבלב של הכלב שלכם, הלבלב הוא בלוטה בבטן שלהם שעוזרת בייצור אינסולין ועיכול מזון.
דלקת בלבלב קורית כאשר הלבלב של הכלב ניזוק, או יש חסימה בזרימה של התעלה שלו. כאשר זה קורה, אנזימים מסוימים עלולים להתחיל להרוס את רקמות הלבלב שלו. אין גורם ספציפי מסוים שעלול לגרום לדלקת בלבלב אבל בעולם הרפואה הווטרינרי סבורים שסיבות אלו עשויות לתרום להתפתחות דלקת.

תזונה עשירה מאוד בשומנים
תרופות הניתנות על בסיס קבוע
השמנת יתר
טראומה
סרטן

אחד מהסימנים הקליניים של דלקת בלבלב הוא שתן כהה-כתום בנוסף להקאות ,חוסר תאבון, אפאטיות, כאב בטן ושלשולים.

 

לסיכום, כדאי לדאוג שתהיה לכלב שלכם תמיד קערת מים טריים מלאה במיוחד בימי הקיץ החמים. במידה ואתם רואים שהשתן של כלבכם כהה מהרגיל, נראה דמי או כל צבע שנראה לכם לא תקין יש ליצור אתנו קשר כדי לערוך בדיקות ולשלול מחלות ובעיות רפואיות.
לפרטים ושאלות נוספות מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368