למה החתול שלי אוכל בצורה מוזרה?
03-5403368

מידע

כתבות

למה החתול שלי אוכל בצורה מוזרה?

למה החתול שלי  אוכל בצורה מוזרה? (מחביא אוכל, סוחב אותו, קובר אותו, מעביר אותו ממקום למקום וכו') 

מיכל ליבסון, טכנאית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון


חתולי בית הם חיות מחמד מבויתות, אך עדיין בעלי אינסטינקטים פראיים. ההתנהגות שלהם יכולה להיות מוזרה ומבולבלת, אך אל נא נשכח שחתולים הם אינם כלבים או אנשים, ויש להם התנהגויות שונות ומשונות שאין להן הסבר.


חתולים בטבע חיים בקבוצות, אך עם זאת הם הרבה יותר עצמאיים מכלבים (שבטבע חיים בלהקה וצריכים את הלהקה כדי לתפקד). חתולים ביתיים התפתחו מחתולי פרא ולמדו מהר מאוד את היתרונות שבחברות עם בני אדם. גם בני אדם הבינו את חשיבות החברות עם החתול, במיוחד בשל יכולתם להדביר מכרסמים. בסופו של דבר, חיות פראיות מופלאות, התפתחו לחיות מופלאות ביתיות. זה זמן רב שאנחנו בני האדם דואגים לכל מחסורם של חתולי המחמד שלנו ולכן הם לא צריכים לצאת לצוד אוכל או לחפש מחסה. ואפרופו אוכל...


מדוע לחתול שלי יש הרגלי אכילה משונים?


חתולים לפעמים מתנהגים בצורה מוזרה בנוגע לאוכל שלהם. ובטח שאלתם את עצמכם, מדוע החתול שלכם בוהה בכם בזמן שאתם מאכילים אותו ואז אוסף את הגרגירים עם כף הרגל כדי לאכול? חתולים ידועים בכך שהם בורחים עם האוכל כדי לאכול בסתר, 'חופרים' ברצפה כדי לקבור את האוכל, או אפילו משחקים אתו כאילו היה משחק ולא מקור תזונה חשוב.  זכרו שאבותיו של החתול שלכם היו צריכים לתכנן את הציד הבא שלהם, מתי הוא יהיה ובעיקר מה הוא יהיה. אינסטינקטים אלו חזקים אפילו אצל החתול המבוית שלכם בבית. החתול שלכם יכול לחשוב שכף רגלו היא חלק מהאינטראקציה עם האוכל. זכרו גם שאפילו אם אין עוד חיית מחמד בבית, החתול שלכם יכול לחשוב שהוא צריך להחביא את 'הציד' שלו למאורה שלו כדי לאכול אותו, כדי שלא יאכל על ידי טורף אחר. מצד שני, אם יש כמה חתולים בבית, לשים את הקערית אוכל במקום שקט יותר בבית, יכול למנוע 'סחיבה' של אוכל למקום אחר. זה מצמצם את התחרות, בעיקר אם יש קערה משותפת. בעניין קבורת האוכל במקום אחר, יכול להיות שהחתול שלכם אומר לכם בכך שהוא לא אוהב את האוכל שהוא מקבל, או שהוא שבע, וצריך 'להיפטר מהראיות' כדי שטורף אחר לא יבוא וימצא את המאורה שלו.


תצפית מדעית של מומחי התנהגות העלתה שחתולים בטבע לא אוהבים שהאוכל שלהם נמצא ליד מקור המים. הם יגררו למעשה את הטרף שלהם הרחק ממקור המים שנגוע בלכלוך של הטרף, צואה, או לכלוך אחר. החתול הוא חיה נקייה מטבעה, ורגישים במיוחד לדברים שמריחים או יש להם טעם מקולקל.
מדוע חתולים 'בורחים' עם האוכל שלהם?


כאשר חתלתולים קטנים עדיין יונקים, הם לומדים איפה המיקום הכי טוב לקבל את מרב החלב מהאם. לעיתים קרובות הם ידחפו קלות את האחים שלהם כדי להגיע למיקום האופטימלי ממנו יקבלו את רב האוכל. כאשר הם מתחילים לאכול אוכל יבש, האינסטינקטים האלו לא נעלמים, אז אין זה בלתי רגיל לחתלתולים לרוץ עם האוכל וליהנות ממנו בבידוד. הפרדה בזמן האכלה של כמה חיות מחמד בבית עשויה להוביל לאכילה רגועה יותר ומופחתת לחץ. עם זאת, הסבר זה הוא לא היחיד לשאלה מדוע הם בורחים עם מזונם. אולי החתול שלכם לא אוהב את קערת האוכל שלו ויעדיף קערה מסוג אחר. ישנם חתולים שאוהבים לאכול בחברת הבעלים שלהם ומעדיפים אותם על ידם בזמן האוכל, או להגנה או כי אתם המנהיגים הראשיים.


האם זה נושא רציני שהחתול שלי בורח עם האוכל?


'חטיפת' האוכל והלקיחה שלו למקום אחר כדי לאכול לא מהווה בעיה כלשהי אם אתם מבינים את הסיבה למעשה. אם יש לכם חתולים שנוטים לברוח עם האוכל תוכלו לנסות את השיטות שהזכרנו בתחילת הכתבה. חתולים הם עצמאיים, וקשה מאוד לבטל התנהגות ראשונית שבאה מאבותיהם ושעזרה להם לשרוד בטבע. אם מאוד מפריעה לכם ההתנהגות הזו, נסו לערבב להם את האוכל היבש עם רטוב.


לפרטים נוספים, אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368