למה אנחנו חושבים שחתולים הם לא חברותיים?
03-5403368

מידע

כתבות

למה אנחנו חושבים שחתולים הם לא חברותיים?

מאת : קוזנצוב סופיה, אסיסטנטית בכירה במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

חתולים הם החיה האנטי חברתית היחידה שהצלחנו לביית, אך אנחנו מאוכזבים מכך שאנו לא מתחברים אליהם בקלות כמו אל כלבים.

אבל האם אנחנו פשוט מפספסים את הסימנים?


נראה כי כלבים כמעט ואינם מסוגלים ,מבחינה ביולוגית, להסתיר את מצבי הרוח שלהם - הרחה, כשכוש זנב, אלה הם רמזים לשביעות רצון, עצבנות או שמחה צרופה, חסרת עיטור.
למרות מה שהציור המפורסם אולי מנסה לצייר, כלבים יהיו שחקני פוקר איומים, אנחנו קולטים את הרמזים שלהם בקלות רבה מדי.


לחתולים יש גם שפת גוף מתוחכמת - מצבי הרוח שלהם מאותתים באמצעות רטט הזנבות, פרווה סמורה ומיקום האוזניים והשפם.
גרגור בדרך כלל (אך לא תמיד) מעיד על ידידותיות או שביעות רצון , זוהי בדרך כלל השיטה הכי טובה להבין את החתול שלכם והאם כדאי להתקרב או להשאירו לבד.
 

למרות שאנחנו יכולים להיות בטוחים בקשר של הכלב איתנו ולמרות אלפי השנים שחתולים מבויתים היו לנו לחברה, הם עדיין סובלים מתדמית לא טובה וקשוחה.
העצמאות של החתולים, שרבים רואים כבונוס, בדרך כלל נתפסת בעיני אחרים כריחוק או אנוכיות. ואומרים כי חתולים מראים חיבה רק כאשר קערת האוכל שלהם ריקה.

בעלי חתולים רבים יטענו שזה הכל שטויות, כמובן, ושהקשר שלהם עם החתול שלהם חזק כמו כל קשר עם כלב.
אבל למה התמונה הזו של החתול המרוחק והלא ידידותי נשארת? והאם יש בזה אמת?
לכל הפחות, הדימוי של החתול ה"עצמאי" וה "אנוכי" גרם לו נזק קטן מבחינת הפופולריות כחיית מחמד - יש לא פחות מ-600 מיליון חתולי בית בעולם כולו.
 

רמז אחד לתדמית החתול עשוי להגיע מהאופן שבו הם בויתו בהתחלה.
זה היה תהליך הרבה יותר הדרגתי מזה של כלבים - וחתולים היו אלה שגרמו לכך.

 

החתולים המבויתים המוקדמים ביותר החלו להופיע בכפרים הניאוליתיים במזרח התיכון לפני כ-10,000 שנה. הם לא היו תלויים באנשים שאיתם למזון – אלא עודדו אותם להביא אותו בעצמם, תוך שמירה על יבולים ומאגרי מזון מפני חולדות ושרצים אחרים.

מערכת היחסים שלנו איתם הייתה, מלכתחילה, קצת יותר במרחק מאשר עם כלבים, שעזרו לנו לצוד וסמכו על בני אדם לחלוקה של השלל.

החתול שעשוי להיות מכורבל כרגע על הספה שלך או נועץ בך מבט זועם מנקודת התצפית שלו על גבי כוננית הספרים חולק רבים מהאינסטינקטים שלו עם זה של אבותיו הטרום-ביתיים - הרצון לצוד, לשמור עליו מפני חתול אחר; הם הרבה יותר קרובים לאני הישן שלהם מאשר כלבים. ביות החתולים שלנו הוציא אותם רק חלקית מהטבע.

חתול הבר האפריקאי שממנו בייתנו את חתולי הבית שלנו, Felis lybica, נוטה לנהל חיים בודדים, ובעיקר נפגש עם בני מינו כשמגיע הזמן להזדווג.
"חתולים הם החיה האנטי חברתית היחידה שבויתה , לכל חיה אחרת שביתנו יש קשר חברתי עם בני שאר המינים שלה".
 


בהתחשב בכך שחתולים הם חריגים כל כך בקרב בעלי החיים איתם אנו חיים, אין זה פלא שאולי טעינו בסימנים שלהם.

בגלל שהם כל כך נחושים בעצמם ויכולים לדאוג לעצמם, חתולים הופכים פופולריים יותר ויותר, אבל אם אורח החיים המבוית מתאים להם זו שאלה אחרת. בני אדם מצפים שחתולים יהיו כמונו וכמו כלבים והם לא.

המחקר על הרגשות והחברותיות של חתולים פיגר זמן רב מאחורי זה על כלבים, אבל בתקופה האחרונה הוא הלך וצבר קצב, חלק גדול ממנו נמצא בשלביו הראשונים, אבל כבר מחקר הראה שהחברותיות של חתולים כלפי בני אדם היא ספקטרום מסובך למדי.
זה מאוד משתנה, מונע על ידי גנטיקה, והחלק החברותי יכול לנבוע ממה שהם חווים בשישה או שמונה השבועות הראשונים. אם יש להם חוויות חיוביות בחלק המוקדם של חייהם, הם כנראה יאהבו בני אדם וירצו לבלות איתם.

 

בדיוק כמו כלבים, חתולים מתקשרים הרבה יותר עם גופם ולא באמצעות קול.

אפילו ביות החתולים עצמו הוא ספקטרום. חתולים פראיים מסתתרים או בורחים מבני אדם, ומתנהגים הרבה יותר כמו אבותיהם הפראיים. במקומות כמו הים התיכון ויפן, מושבות של "חתולי קהילה" משגשגות בכפרי דייגים, ידידותיים מספיק כדי להשתלב בין המקומיים המאכילים אותם. באיסטנבול, למשל, חתולי הרחוב למחצה מוזנים ומטופלים על ידי המקומיים, והפכו לחלק מהזהות של העיר, ואפילו נעשה סרט תיעודי על כך.
ואז יש את החתולים שחיים איתנו, אבל אפילו המשנה הזה היא ספקטרום; חלקם שומרים על מרחק יחסי, בעוד שאחרים משגשגים באופן חיובי בחברתינו.
 

אז אם אנחנו רוצים קשר חזק עם החתולים שלנו, ממה עלינו להיזהר?
בדיוק כמו כלבים, חתולים עושים הרבה תקשורת עם גופם ולא באמצעות קול.  "אני חושב שהרבה יותר קשה לאנשים לקרוא את שפת הגוף שלהם בהשוואה לכלבים", אומרת קריסטין ויטל, חוקרת דוקטורט החוקרת התנהגות חתולים , וזו לא בהכרח אשמת החתול.

תכונה חיונית אחת אולי אפשרה לכלבים להיות אהובים יותר מחתולים.
מחקר מאוניברסיטת פורטסמות' מצא שכלבים למדו לחקות ביטויים של תינוקות, מה שמעורר רצון לטפל אצל בעליהם. נראה שהשינוי היה התפתחות של שריר שמעלה את הגבה הפנימית - וזה לא משהו שנמצא אצל אבותיהם הזאבים.
"עיני כלבלב" ( PUPPY EYES) הן לא רק קלישאה, הן טריק אבולוציוני שחיזק את הקשר בין כלבים ואנשים.\


החדשות הרעות לחתולים? חסר להם את השריר הזה.

כתוצאה מכך, מבטים של חתולים יכולים להיראות קרים ולא ידידותיים, ושני חתולים בוהים זה בזה יכולים לעתים קרובות להוות הקדמה להתפרצויות. אבל מבט עם צמצום איטי - כזה שהחתול שלך כנראה נותן אליך מהצד השני של החדר - הוא משהו אחר לגמרי; זו הדרך שלהם להביע אהבה. אפילו הפניית ראשם לצד אחד אינה בהכרח זלזול, אלא סימן להירגעותם.

ויטל ,מבצעת המחקר, מפנה את תשומת הלב למחקר שלה באוניברסיטת אורגון, שבו חתולים וכלבים הושארו בחדר על ידי בעליהם, כשהבעלים חזר לפתע לאחר זמן מה.
"דבר מעניין אחד הוא שרוב החתולים שהיו בטוחים עם בעליהם, כשהם חזרו, הם בירכו אותם וחזרו לחקור את החדר, עם רגעים קטנים של חזרה. כלבים עשו משהו דומה , אם הכלב מתרוצץ בחדר, משחק בצעצועים ומדי פעם חוזר לבעלים, לא היינו דואגים כל כך". חוקרים כינו את זה "תקשרות בטוחה" - רגיעה כאשר הבעלים חזר, מה שמרמז על קשר רגשי חזק.

 

חתולים רגועים נוטים יותר לרצות להכיר חברים.
"הציפיות של בני האדם כלפי החיה משפיעה על התנהגותם", אומרת החוקרת ויטל.

על ידי ניסיון להכריח חתולים להתנהג יותר כמו כלבים - להרעיף עלינו תשומת לב - אנו מנסים להרחיק אותם מההתנהגות הטבעית שלהם.
חוסר היכולת ההיסטורית שלנו לראות את מזגם של חתולים כשונה מכלבים הוא חלק מהנושא. אפילו מומחים עם שנים של הכשרה אינם חסינים. כמו לדוגמא במחקר נראה כי חתולים אוהבים את קערות המים והאוכל שלהם מופרדים.

כשאנו לומדים דברים חדשים על חתולים, יותר קל לנו להבין את התנהגותם ואת הסימנים שהם משדרים לנו.
קחו כדוגמא את הדרך שבה חתולים מתחככים בבעליהם - פעם זה היה נחשב כסוג של סמן טריטוריה, כמו שחתולי בר עשויים לעשות על עצים או ציוני דרך אחרים בשטחם. אבל כשהם עושים את זה על אנשים, זה בדרך כלל סימן לשיוך - החתול מעביר את הריח שלו על העור שלך, ובמקביל מעביר את שלך על הפרווה שלו. זה מה שעושים חתולי פרא עם חתולים אחרים שהם קשורים איתם. זוהי דרך ליצור "ריח נפוץ" המבדיל בין חבר לאויב.

בסופו של דבר,  דבר אחד הוא המפתח - חתולים רגועים נוטים יותר לרצות להכיר חברים. הם רוצים את המים ואת האוכל שלהם ואת סידורי השינה שלהם ואת מגש החול שלהם בדיוק כמו שהם רוצים, וכשהכל כמו שהם רוצים הם יכולים להתחיל לחקור את הקשרים החברתיים אלה עם בני האדם.

אז, בפעם הבאה שאתה חוזר הביתה כדי למצוא את החתול שלך שסורק אותך בשקט מהספה, או מפהק בעצלניות תוך כדי שהוא פוסע את דרכו במסדרון, אל תתאכזב -  בדרכם השקטה, הם מודיעים לך שטוב לראות אותך.

 


למידע ופרטים נוספים, מוזמנים ליצור איתנו קשר.
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368