לכלב צמחה כרובית בפה - פפילומות בפה בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

לכלב צמחה כרובית בפה - פפילומות בפה בכלבים


ד"ר מיכל רייך – רופא וטרינרית

באנשים וגם בכלבים, וירוסים מסוימים מסוגלים לגרום לצמיחת גידולי עור עגולים קטנים, אף על פי שמדובר בתופעה דומה לא מדובר באותם וירוסים ואין חשש להדבקה בין כלבים לאנשים.


באנשים יבלות וירליות אלו הן לרוב שטוחות וחלקות. בכלבים היבלות הוירליות נראות כמבנים דמויי כרובית למרות שיכולים גם להיות חלקים.


הכלב הסובל מיבלות וירליות יהיה לרוב צעיר עם יבלות בתוך או סביב איזור הפה והעיניים , יתכנו גם מקומות אחרים פחות אופיניים. בכלבים בוגרים יותר ישנה סבירות גם לגידולים מסוגים שונים ולכן במקרים פחות טיפוסיים מומלץ להסיר ולשלוח לביופסיה .


בכלבים אנו מכנים יבלות אלו פפילומה וירלית. פפילומות אלו נגרמות ע"י פפילומה וירוס הגורם ליבלות גם באנשים אך מדובר בזנים שונים שאינם מדבקים בין המינים.
פפילומות וירליות בכלבים הן עגולות אך לרוב חלקן העליון יהיה עם אוניות קטנות בדומה לתפרחת.הן מופיעות בעיקר על השפתיים וקידמת הראש של כלב צעיר לרוב עד גיל שנתיים. במקרים נדירים יותר פפילומות יופיעו על העפעף, סביב העיניים , אוזניים או בין אצבעות הרגליים.


לרוב הן מופיעות בקבוצות ולא כגידול יחיד.


כיצד נדבקים?


הדבקה קורית דרך מגע ישיר עם הפפילומה ע"ג כלב נגוע או מגע עם הוירוס בסביבת הכלב. כדי שתתרחש הדבקה נדרש איזור של עור פצוע , עור תקין ושלם לא יאפשר התבססות הוירוס.
תקופת הדגירה היא חודש עד חודשיים,הוירוס יכול להיות מופץ רק בין כלבים הוא אינו מדבק לחיות מחמד אחרות ולא לאנשים.
כדי להדבק הכלב צריך להיות עם מערכת חיסון לא בשלה ולכן נדבקים גורים וכלבים צעירים.
הפפילומות אינן מסוכנות ואמורות לחלוף מאליהן עם הבשלת ותגובת מערכת החיסון של הכלב כנגד הפפילומה וירוס.פורסמו שני מקרים בהם פפילומה וירוס התפתח לגידול ממאיר אך זה נדיר מאד.


לרוב לוקח לפפילומות לעבור נסיגה חודש עד  5 חודשים  . גידולים סביב הפה לרוב נסוגים מהר יותר מאלו שסביב העיניים. מדי פעם פפילומות לא נסוגות ונשארות קבועות.
נראה שפפילומות ע"ג עפעפיים, ראש וכפות רגליים נגרמות ע"י וירוס פפילומה מזן אחר מאלו שבפה.
לעתים פפילומות בפה עלולות להזדהם זיהום משני ע"י חידקים מחלל הפה. במקרים אלו ידרש טיפול אנטיביוטי כדי להפחית את הכאב והנפיחות.
טיפול


לרוב לא נדרש טיפול, רק להמתין בסבלנות לנסיגת הפפילומות. לעתים כלב עלול לסבול מהרבה נגעים עד כדי כך שזה יפגע ביכולתו לאכול. ניתן להסיר את הגידולים בניתוח. ניתן לנסות מעיכת מספר גידולים מתוך התרשמות שזה מעורר את מערכת החיסון ומסייע בנסיגת הגידול.


קיים גם טיפול טופיקלי חדש, במשחת imiquimod , טיפול זה מסייע בעירור דלקת מקומית  ע"י מערכת החיסון ובכך מסייע ליכולת הגוף להרוס את הוירוס. טיפול זה צובר פופולריות.
מאמר שפורסם ב2008 הראה יעילות בטיפול באנטיביוטיקה אזיטרומיצין למשך 10 ימים,  על פי אותו מאמר הטיפול גרם לנסיגת כל הגידולים תוך 15 יום. מאז הפירסום טופלו כלבים רבים בגישה זו אך בהצלחה פחות מוחלטת.


לאחרונה פותח חיסון לפפילומה , הניתן כטיפול מונע או כטיפול להדבקה אקטיבית. מוצר זה עדיין נמצא בשלבי בדיקה.


לפרטים נוספים או לשאלות נשמח לעמוד לשרותכם – מרכז וטרינרי רמת השרון וטרינר רמת השרון , הרצליה 03-5403368